Francuski samolot myśliwskie Caudron – Renault CR.714 zajmuje bardzo ważne miejsce w historii polskich skrzydeł. Ogólnie uważany za konstrukcję niezbyt udaną o słabych osiągach w ręku polskiego pilota był w stanie zadawać straty samolotom niemieckim podczas ataku na Francje w 1940 r. Z modelarskiego punktu widzenia, jego sylwetka może się podobać lub nie, to kwestia gustu, jednak większość modelarzy budujących modele samolotów używanych przez polskie siły powietrzne chciałoby go mieć w zbiorach. Nie jestem wyjątkiem od tej reguły. Co ciekawe, po raz kolejny doszło do sytuacji w której dysponowałem zarówno modelem jak i monografią, więc pomimo tego, że zarówno model jak i publikacja są na rynku od początku lata, postanowiłem opisać je razem, bo uważam, że oba produkty są warte, aby poświęcić im nieco uwagi.

Więcej >>>>

Model: Hurricane Mk.IIC, Nr kat.: 40004
Skala: 1:48
Producent: Arma Hobby
Tworzywo: model wtryskowy, maski, wydruki 3D w preorderze
Malowanie: 1 x Czechosłowacja, 1 x  Wielka Brytania, 1 x Polska

Hurricane Mk.IIC wylądował. Długo oczekiwany model słynnego myśliwca opracowany w skali 1/48 przez firmę Arma Hobby trafił w końcu do rąk modelarzy, budząc jak to bywa w przypadku modeli tego producenta sporo emocji. Pierwszą recenzję jednak napisało samo, życie ponieważ trzy egzemplarze tego modelu otrzymaliśmy z przeznaczeniem na nagrody na XII edycję Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego. Tą recenzja były uśmiechnięte twarze nagrodzonych tymi zestawami. Tą recenzją były posty w portalach społecznościowych, w których chwalono się, „że właśnie wypadł z paczkomatu”, tą recenzja była rozmowa z właścicielem miejscowego sklepu modelarskiego, gdzie padło stwierdzenie, że kilka sztuk od razu znalazło nabywców. Teraz kiedy, kiedy dzięki uprzejmości producenta otrzymaliśmy egzemplarze testowe, pora na mnie, żebym przedstawił bliżej, co znajduje się w pudełku.

Więcej >>>>

Model: Breguet 14 A2 International Service
Nr kat.: 48038
Skala: 1:48
Producent: Fly
Tworzywo: model wtryskowy, elementy fototrawione, elementy żywiczne
Malowanie: 2 x Polska, 1 x Czechy, 1 x Francja

Czasem  życie potrafi spłatać miłego figla nawet modelarzowi. Wszyscy entuzjaści modeli samolotów w skali 1/48 niecierpliwie czekają na model zapowiadany od dawna, którego premiera z różnych przyczyn się przeciąga, powstają nawet teorie spiskowe na ten temat, a tym czasem inny producent po cichu zapowiedział i wydał model bez szalonego rozgłosu i medialnego szumu, podczas gdy podjęta tematyka sprawia, że mamy do czynienia  z hitem rynkowym. Tak właśnie było z modelem, który mam zamiar opisać w tym miejscu. Mam tu na myśli model samolotu obserwacyjnego Breguet 14 A4, który w podziałce 1/48 wydała zupełnie niedawno firma Fly. O tym fakcie dowiedziałem się kilka miesięcy temu, zaś premiery zestawu spodziewałem się pod koniec roku, a tymczasem dosłownie kilka tygodni temu dotarła do mnie informacja, iż prace nad modelem są na ukończeniu i do sprzedaży trafi pod koniec czerwca. Jeszcze bardziej zdziwiłem się i ucieszyłem zarazem kiedy to dzięki uprzejmości producenta otrzymałem egzemplarz testowy do recenzji. Pora zatem zajrzeć do pudełka.

Więcej >>>>

Model: PZL P.11G Kobuz
Nr kat.: -
Skala: 1:48
Producent: Art. Of Trans seria „3D Polish Wings”
Tworzywo: żywiczny – wydruk 3D
Malowanie: 1 x Polska 

Samolot myśliwski PZL P.11G Kobuz był kolejnym stadium rozwoju naszego słynnego myśliwca z okresu międzywojennego. Było to swoiste połączenie kadłuba P.11C z płatem od P.24 i jednostką napędową z PZL – 50 Jastrząb. W rezultacie powstał samolot o dobrych własnościach pilotażowych i silnym uzbrojeniu, którego produkcji nie udało się niestety uruchomić z uwagi na wybuch wojny. W skali 1/72 jest bez problemu dostępna doskonała miniatura tego samolotu w skali 1/72, lecz modelu tego samolotu w skali 1/48 ewidentnie brakowało na rynku. Teraz lukę rynkową wypełniła firma Art. Of Trans oferując modle tego ciekawego samolotu w skali 1/32 i 1/48, z którym miałem okazję się zapoznać.

Więcej >>>>

Model: PZL.46 Sum
Nr kat.: -
Skala: 1:72
Producent: Art. Of Trans seria „3D Polish Wings”
Tworzywo: żywiczny – wydruk 3D
Malowanie: 1 x Polska  

Mieć na półce model samolotu liniowego PZL.46 Sum to podejrzewam, że marzenie każdego modelarza, miłośnika polskiego lotnictwa. Dotychczas były dostępne na rynku trzy zestawy – żywiczny Ardpol oraz zestaw vacu firmy Broplan w podziałce 1/72 oraz także wykonana metodą vacu miniatura tego pięknego samolotu w skali 1/48 wydana jeszcze w latach 80-tych zeszłego wieku przez firmę Miniplast. W skali 1/72 był także zestaw firmy Accura, ale nic nie jestem w stanie o nim powiedzieć, bo po prostu nie wiem. Jednym słowem, wszystkie modele trudno dostępne. Teraz sytuacja uległa poprawie bo modele Suma wydała zarówno w skali 1/72, 1/48 oraz 1/32 firma Art. Of Trans. Dzięki uprzejmości producenta mogłem przyjrzeć się bliżej zastawowi w podziałce 1/72.

Więcej >>>>

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd