Model: K-Verbände Midget Submarines
Nr kat.: S.020
Skala: 1:72
Producent: ICM Models
Tworzywo: 2 x model wtryskowy
Malowanie: 4 x Nimcy, 2 x Niemcy 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że firma ICM doskonale czuje się nie tylko w tematach modeli lotniczych, czy pojazdów wojskowych, ale także w tematach marynistycznych. Pojawiają się one co prawda rzadziej niż uprzednio wymienione, ale nie oznacza to, że traktowane są po macoszemu. Ostatnią propozycją ukraińskiego producenta adresowaną do modelarzy marynistycznych jest zestaw zatytułowany K-Verbände Midget Submarines. Dzięki uprzejmości producenta oraz jego polskiego dystrybutora IBG Models, mogłem zapoznać się z zawartością pudełka. 

Więcej >>>>

Model: Motorówka cymownicza "Emilka"
Nr kat.: -
Skala: 1:144
Producent: One MAn Shipyard
Tworzywo: żywiczny – wydruk 3D, klisza
Malowanie: 1 x Polska  

Technologia wydruku 3D na dobre zadomowiła się w modelarstwie redukcyjnym. Trudno się dziwić, bo w przypadku dobrze dobranego sprzętu i oprogramowania pozwala wprawionemu projektantowi w dość krótkim czasie przygotować szczegółowe projekty akcesoriów modelarskich i całych zestawów i rozpocząć ich produkcję. Jako pierwsze pojawiły się akcesoria modelarskie. Miały postać pojedynczych detali, którymi można było zastąpić elementy wchodzące w skład zestawów. Co do całych zestawów, to trawa jeszcze ożywiona dyskusja, bo ta technologia ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Jednak, „kto nie ryzykuje nie pije szampana”. Takie właśnie ryzyko podjęła firma One Man Shipyard wydając model motorówki cumowniczej „Emilka” w skali 1/144. Dzięki uprzejmości producenta mogłem się przyjrzeć mu bliżej.

Więcej >>>>

Model: Flota Kolumba 1492 r.
Skala: 1:700
Producent: Mikrostocznia
Tworzywo: 3 x model żywiczny, elementy fototrawione, pręty węglowe, tkanina, nić
Malowanie: 4 x Hiszpania.  

Z modelami okrętów z wyprawy Krzysztofa Kolumba zakończonym odkryciem Ameryki w 1492 r. miała do czynienia większość z nas. Starsi za sprawą Małego Modelarza lub też co bardziej ambitni z replikami budowanymi od podstaw z drewna, młodsi także z modelami kartonowymi oraz modelami plastikowymi. Mowa tu oczywiście o flagowcu Kolumba, karace „Santa Maria”, bo dwie pozostałe karawele czyli „Pinta” i „Nina” raczej nie cieszyły się zainteresowaniem producentów modeli, może wydawców modeli kartonowych czy też producentów drewnianych zestawów szkutniczych. Jakiś czas temu w sposób kompleksowy zagadnienie ujęła firma Mikrostocznia oferując opracowany w podziałce 1/700 cały zestaw modeli, w oparciu o który zbudujemy modele wszystkich trzech okrętów biorących udział w pamiętnej wyprawie.

Więcej >>>>

Model: KFK Kriegsfischkutter WW II German multi - purpose boat
Nr kat.: S.018
Skala: 1:350
Producent: ICM Models
Tworzywo: model wtryskowy
Malowanie: 2 x Niemcy

Firma ICM Models skupiając się na coraz lepszych modelach samolotów, śmigłowców, pojazdów wojskowych i figurek nieco zaniedbała tematy marynistyczne, a przecież i także na tym polu miała niepodważalne dokonania w postaci modeli niemieckich pancerników typu „König”. Te niemieckie drednoty z okresu I Wojny Światowej wydano w podziałkach 1/350 i 1/700 a następnie przez długi okres się nie działo. Do lata zeszłego roku kiedy to producent z Kijowa po raz pierwszy ogłosił, że nosi się wydaniem modeli niemieckich uzbrojonych kutrów rybackich, wykorzystywanych jako jednostki pomocnicze w okresie II Wojny Światowej. Teraz, dzięki uprzejmości producenta otrzymaliśmy jeden egzemplarz do testów, no i oczywiście omówienia zawartości niewielkiego pudełka ozdobionego dynamicznym, sztormowym boxartem.

Więcej >>>>

Model: Greek destroyer "Smyrni" ex Austro - Hungarian "Ulan" 1920-1931, Nr kat.: S70007
Skala: 1:700
Producent: RMS Neptun / Choroszy Modelbud
Tworzywo: model żywiczny, elementy fototrawione, metalowe lufy, drut
Malowanie: 1 x Grecja

Żywiczne mikromodele w skali 1/700 produkowane w Polsce kojarzone są przede wszystkim z potentatami rynkowymi w tym segmencie takimi jak AJM Models czy Niko Models. Całkiem ciekawą ofertę w tym zakresie, choć znacznie skromniejszą ma także firma Choroszy Modelbud. Swego czasu wspominaliśmy o wydaniu wraz z firmą RMS Neptun serii modeli austro – węgierskich niszczycieli typu „Csikos”. Ponieważ jeden z przedstawicieli tej serii – model greckiego niszczyciela „Smyrni” został przekazany nam prze producenta jako nagroda na tegoroczną edycję Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, postanowiłem zajrzeć i do tego pudełka.

Więcej >>>>

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!