W Pudle - Hurricane MK.II C Trop - 1/48 - Arma Hobby

Model: Hurricane Mk.IIC TROP, Nr kat.: 40005
Skala: 1:48
Producent: Arma Hobby
Tworzywo: model wtryskowy, maski, wydruki 3D w preorderze
Malowanie: 2 x  Wielka Brytania, 1 x RPA

Ledwie zakończyłem budowę modelu Hurricane’a, z nowego zestawu wydanego w podziałce 1/48 przez Arma Hobby, na moim biurku wylądował kolejny. Jest nim zapowiadana od pewnego czasu wersja Trop, różniąca się od podstawowej zastosowaniem filtra powietrza umożliwiającego latanie w warunkach tropikalnych i w związku z tym używaną głównie w rejonie Morza Śródziemnego oraz na Dalekim Wschodzie.

Omawiany zestaw został wydany w oparciu o taką samą koncepcję co jego poprzednik. Czyli pudełko z dynamicznym i zwracającym uwagę boxartem, w środku kartonowa „szufladka” a w niej zawartość – ramki wtryskowe, maski, kalkomania i instrukcja. Dla kupujących w preorderze dodatkowe bonusy w postaci dodatków 3D, także identycznych jak w poprzednim zestawie. Są to fotel pilota z pasami, rury wydechowe oraz dwa typy luf działem 20 mm. Tym razem nie dołączono osobno wydrukowanej grafiki z powtórzeniem boxartu z pudełka.

Ramki są identyczne jak w poprzednim zestawie, podobnie jak maski. Ponieważ mam na świeżo w pamięci budowę modelu z tego zestawu, mogę tylko potwierdzić to co przede mną stwierdzili inni. Zestaw jest genialny, zarówno pod względem merytorycznym, jak i technicznym. Klejenie nie sprawiało najmniejszych problemów, co w efekcie pozwala na uzyskanie bardzo wiernej i zgodnej z oryginałem miniatury samolotu w stosunkowo krótkim czasie i w niemal to kompletnie bezstresowych warunkach. Jedyne różnice to właściwie takie, że do wszystkich propozycji malowania zastosujemy elementy tropikalnego filtra a do jednego, dalekowchodniego, dodatkowo bomby.

Skoro zahaczyłem o temat malowania, to warto się przyjrzeć dołączonym do zestawu kalkomaniom. Spory arkusik wydrukowany przez Techmod, a na mim całkiem spora ilość elementów do trzech wariantów malowania, o których za chwilę. Do tego oczywiście kalkomanie do kokpitu oraz komplet napisów eksploatacyjnych.

Jakie to malowania? Jedno z Dalekiego Wschodu oraz dwa „śródziemnomorskie” a dokładnie z Egiptu:
•    Hurricane Mk. IIc trop “Hurribomber”, LB792/C, 34. Dywizjon RAF/SEAC, Dergaon (Assam) i Imphal (Manipur), wiosna 1944, pilot S/Ldr C.P.N. Newman.
•    Hurricane Mk IIc trop, HL885/AX-Z, 1. Dywizjon SAAF, Lt. Stewart “Bomb” Finney, LG142,  Egipt, wrzesień 1942 r.
•    Hurricane Mk.IIc Trop, HL851/GO-P “The MacRobert Fighter-Sir Iain”, 94. Dywizjon RAF, lotnisko El Gamil, Egipt 1942-43 r.
Jeżeli natomiast zajrzymy na firmowego bloga Arma Hobby znajdziemy tam sporo ciekawych informacji historycznych na temat samolotów, których miniatury możemy wykonać w oparciu o powyższe propozycje. Sylwetki boczne tych samolotów wraz z krótkimi opisami znajdziemy także na odwrocie pudełka.
Zamiast podsumowania, ograniczę się do zadania pytania – ciekawe, czy ten zestaw wyprzeda się tak szybko jak jego poprzednik. Coś czuję, że tak może być. W Internecie pojawia się coraz więcej galerii sklejonych modeli w oparciu o oba zestawy. Trop to także wersja lubiana przez modelarzy i znaleźli się tacy, co zdążyli zawartość pudełka zamienić w model. Zupełnie na sam koniec taka informacja, że producent zamierza wznowić zestaw 40004 i powinno to nastąpić jeszcze w tym roku.   

 

Dziękuję producentowi, firmie Arma Hobby za przekazanie modelu  na potrzeby recenzji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

Partnerzy

         

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!