Model: Koparka Waryński KM-602
Skala: 1:72
Producent: Nanofaktura.pl
Typ modelu: wydruk 3D, elementy wycinane laserowo
Modelarze, którzy chcieliby wykonywać modele cywilnych samochodów lub maszyn budowlanych w skali 1:72 z okresu PRL dotychczas byli skazani jedynie na miniatury pojazdów produkcji ZSRR. Jedną z pierwszych firm, które wypuściły na rynek żywiczne modele pojazdów w skali 1:72 była nieistniejąca już Tolololoko. Obecnie zaś, w związku z rozwojem druku 3D, mamy o wiele większy wybór. Pojazdy rodem z PRLu w skalach 1:72 i 1:87 produkuje miedzy innymi GPM, a na rynku pojawiły się również ciekawe modele z Nanofaktury (w skalach od 1:64 aż do 1:220).
Ze względu na technologię produkcji i zastosowany materiał nie są to oczywiście modele tanie, pojawia się więc pytanie czy warto zainwestować w nie parę groszy. Na przykładzie prezentowanego modelu koparki Waryński KM-602 myślę że tak. A dlaczego?
- Modele są unikalne i dla miłośników tematu raczej nie będzie innej alternatywy.
- W przypadku modelu KM-602 dokładność wykonania, szczegóły detali i jakość wydruku rekompensują poniesione koszty.
Co więc znajdziemy w szarym kartonowym pudełku, które otrzymamy z Nanofaktura.pl? Znajduje się w nim zwięzła instrukcja montażu, czternaście elementów wydrukowanych z szarego tworzywa i wycinane laserowo elementy przezroczyste do wykonania oszklenia. Całość była bardzo dobrze zabezpieczona folią bąbelkową, także w czasie transportu nic nie uległo uszkodzeniu.
Tak jak już wspomniałem model jest wykonany z dużą dbałością o detal, posiada również elementy wnętrza, łącznie z miniaturą silnika. Wadą źle wykonanych wydruków 3D jest charakterystyczna chropowata powierzchnia (widać kolejne warstwy) – w przypadku wyrobu z Nanofaktury mamy jednak do czynienia z gładką powierzchnią, a elementy podpór zostały w większości zaprojektowane tak, że ślady po nich nie będą widoczne. Lub łatwo będzie je można zaszpachlować i wyszlifować.
Elementy łyżki koparki i drzwi wydrukowane są jako osobne elementy więc modelarz będzie mógł w dowolny sposób zaaranżować wygląd swojego modelu.
Jedyną sugestią do producenta z mojej strony byłoby umieszczenie schematu lin ramienia koparki. Ułatwiłoby to końcowy montaż – a tak nie pozostaje mi nic innego jak praca z materiałem fotograficznym.
Podsumowując – osobiście jestem z modelu bardzo zadowolony, a innych modelarzy zachęcam do obejrzenia poniższych zdjęć i wyrobienia sobie własnego zdania. Ja w każdym razie model koparki Waryński KM-602 polecam.
Poniższe zdjęcia prezentują części już pozbawione podpór ale miejsca po podporach nie były obrabiane (szpachlowane i szlifowane).
Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski