IBG: 917t Diamond T968 Cargo Truck with M2 MAchine Gun
skala: 1:72
Nr kat: 72083
Opcje malowania: 1
Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione
Nie tak dawno firma IBG Models przysłała nam do testów swoje najnowsze propozycje, które pojawiły się na rynku na początku listopada bieżącego roku. Ponieważ mieliśmy dość dużo pracy związanej z organizacją i przeprowadzeniem BFM on Line, nowe modele IBG musiały chwilę poczekać. Ponieważ wszystkie są kontynuacją serii produkcyjnych zapoczątkowanych jakiś czas temu, pierwsze dwie będą miały nie tyle formę recenzji, co rozbudowanych notatek kwitujących pojawienie się zestawu na rynku. Pierwsza z nich będzie dotyczyła modelu amerykańskiej ciężarówki Diamonad T 968 z ciężkim karabinem maszynowym M-2.
Po prostu ile można pisać, o tym, że dane modele są doskonałe, skoro wcześniejsze ich wersje dawno zdobyły solidną pozycję na modelarskim rynku. Tak jest właśnie z najnowszą wersją najbardziej znanej amerykańskiej ciężarówki z lat ostatniej wojny. Na wcześniejsze wcielenia T 968 zwróciłem uwagę już wcześniej, a to z uwagi na kilka genialnie wykonanych modeli, które podziwiałem przy okazji bytności na kilku konkursach modelarskich. Miałem także do czynienia z oryginałem, kiedy jako rekonstruktor udawałem amerykańskiego spadochroniarza i miałem przyjemność przejechać się na pace tego potwora. Najnowszą propozycją IBG Models w temacie T 968 jest wersja z wkm-em M2, jak zaznaczyłem powyżej.
Standardowy zestaw do budowy miniatury Diamonda T 968 oferowany przez IBG Models składa się z trzech ramek z szarego polistyrenu, na których rozmieszczono przeszło setkę elementów. One z kolei pozwalają na budowę bardzo szczegółowej miniatury, a producent zadbał o najdrobniejsze nawet szczegóły. Dysponujemy zatem kompletną makietą silnika, ramy nośnej z układem przeniesienia napędu, czy też kompletnie wyposażoną szoferką. Mamy także możliwość wykonania drzwi i pokryw silnika w pozycji otwartej. Instrukcja montażu co prawda o tym nie wspomina, ale spokojnie takie przeróbki zrobimy we własnym zakresie. Instrukcja natomiast zwraca nam uwagę, że jeżeli chcemy wykonać wersję T 968A, to musimy wykorzystać jedną z dwóch tablic rozdzielczych. Także mały model, a sporo zabawy.
Do zestawu producent dołączył nową niewielką ramkę, którą jako Q. Znajdziemy na niej nowy dach szoferki, stanowisko strzelca oraz samą makietę M2. Jakość wykonania oczywiście nie odbiega od samej reszty. Co ciekawe, w oparciu o ten zestaw możemy wykonać także makietę ciężarówki w klasycznej wersji, gdyż posiadamy także dach szoferki bez wycięcia na stanowisko km-u.
Na nowo została także opracowana fot otrawiona blaszka, którą producent zwyczajowo dołącza do oferowanych przez siebie zestawów. Uwzględniono na niej detale karabinu maszynowego. Poza tym otrzymujemy na niej sporo przydatnych detali, takich jak błotniki, osłony reflektorów, lusterka czy wentylator w silniku. Zmianie natomiast nie uległa klisza, z której wykonamy szyby w szoferce.
Także kalkomania została opracowana specjalnie na potrzeby tego zestawu. Zawiera ona dwa typy oznaczeń, czyli gwiazdy wpisane w białe okręgi oraz bez nich oraz zestawy cyfr, z których możemy wykonać dowolny numer ciężarówki, w zależności od dokumentacji, jaką posiadamy. Sam osobiście nie spotkałem się z tym, aby na T 968 malowano jakieś indywidualne godła w rodzaju na przykład Killroy’a.
Instrukcja montażu i malowania nie zmieniła się, co do szaty graficznej i konwencji wydania. W dalszym ciągu producent stosuje ten sam układ i schematy montażowe. Do dyspozycji mamy jedno malowanie z zachodnioeuropejskiego teatru działań wojennych z 1944r. z niezliczoną ilością wariantów z uwagi na komplety cyfr na arkusiku kalkomanii, o czym wspominałem powyżej. Takie „Somwhere In ETO”. Możemy wykonać model samochodu od Normandii po Ardeny. Producent stawia na kreatywność modelarzy i bardzo dobrze.
Nowa odsłona modelu Doamonda T 968 to na pewno bardzo ciekawa propozycja dla modelarzy. Szczegółowy o dokładny zestaw dający potężne możliwości zarówno fanom pojazdów sensu stricte jak i miłośnikom dioram, a także modelarzom zajmującym się amerykańskim reko, których przecież kilku w KPM-ie się znajdzie.
Dziękuję producentowi, firmie IBG Models za przekazanie zestawu na potrzeby recenzji.
Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski