Austrått fort coastal artillery site

Model: Austrått fort coastal artillery site triple 28cm turret Caesar 1/72
Nr kat.: UA72344
Skala: 1:72
Producent: Modelcollect
Tworzywo: model wtryskowy
Malowanie: Niemcy

 

Firma Modelcolect jest producentem Austrått Fort czyli baterii artylerii nadbrzeżnej, którą stanowiła posadowiona na betonowej podstawie trójdziałowa wieża. Został on zbudowany w 1942, a do jego budowy wykorzystano wieżę „Cezar” (rufowa) z trzema działami kal. 280 mm, która została zdemontowana z poważnie uszkodzonego okrętu Gneisenau.


Fort Austrått w czasach współczesnych (źródło: Wikipedia)

Prezentowany model jest wykonany w skali 1:72, zawiera dwie wypraski z szarego plastiku z elementami działa i lufami, dwa elementy wieży oraz podstawę (która składa się z dwóch części). Oczywiście, w pudełku znajdziemy również czytelną instrukcje montażu, który nie będzie zbyt skomplikowany. Warto przy tym zauważyć, że plastikowe elementy są bardzo ładnie wykonane wraz z nitowaniem wieży i odwzorowaną strukturą betonu. Trochę pracy będzie wymagało wykonanie luf 280 mm, które składają się z dwóch połówek. Wykonując podstawę warto będzie połączenie wzmocnić – producent przewidział sklejenie jej dwóch części na styk, co przy tak dużym elemencie może być problematyczne.

Model po wykonaniu będzie prezentował się na pewno bardzo atrakcyjnie, a prezentowany egzemplarz trafi do Muzeum Obrony w Helu, na ekspozycję poświęconą artylerii morskiej.


Podstawa wieży


Elementy wieży


Ramka w lufami i drobnymi elementami (w pudełku znajdują się dwie takie ramki)


Wieża "Cezar" w porównaniu do modelu samolotu Wildcat w skali 1:72 (Arma Hobby)

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd