4FOX Hobby - Nowy producent chemii modelarskiej

Od pewnego czasu zaczęły do mnie docierać do mnie informację o nowym producencie chemii modelarskiej, czyli firmie 4FOX Hobby. Były to raczej pochlebne opinie na temat ich klejów typu CA o różnych parametrach i zastosowaniach. Oczywiście każdą tego typu informację odbieram z radością - na zasadzie mamy kolejna firmę w branży modelarskiej, im ich więcej, tym lepiej. Kompletnym zaskoczeniem było natomiast dla mnie to, kiedy dowiedziałem się kto za tym wszystkim stoi. Okazało się, że nie kto inny tylko Maciek Bedyński, popularnie zwany Budyniem, Kolega "pancerniak", którego teksty kilkakrotnie publikowaliśmy na naszym portalu. Kiedy otrzymaliśmy do recenzji chemię modelarską z 4FOX, pomyślałem sobie, że najlepiej będzie, jak przedstawi ją współtwórca projektu. Oddaje zatem głos Maćkowi :

"Firma B&P Service Sp. z o.o. powstała w 1999 roku. Od samego początku zajmowała się produkcją chemii dla przemysłu. Firmę i jej innowacyjne podejście do wielu zleconych tematów tworzył, jej założyciel i właściciel p. Piotr Żukowski - prywatnie brat mojej żony, popularnie zwany Szwagrem :-). Klientami B&P Service Sp. z o.o. zostały firmy z branży stolarskiej, motoryzacyjnej, spożywczej, naftowej i chemicznej, zlecające Piotrowi rozwiązywanie problemów lub dokonanie usprawnień technologicznych. Zostały stworzone preparaty i środki chemiczne na potrzeby zamawiających, jak również procedury użycie i wdrożenia technologii. Przykładem mogą być środki czystości w przemyśle spożywczym, kleje w branży stolarskiej i motoryzacyjnej, preparaty czyszczące zanieczyszczenia ropopochodne w przemyśle naftowo-chemicznym. Przy jakiejś okazji, związanej z impreza rodzinną, wywiązała się rozmowa pomiędzy Piotrem, a mną, w temacie debondera/rebondera do klejów typu Kropelka, Super Glue, czy używać podczas budowy modeli. Od słowa do słowa i byłem w posiadaniu nie tylko rebondera, ale również klejów z oferty B&P Service Sp. z o.o. Od tego czasu przestałem używać innych klejów Cianopanowych, a zacząłem używać klejów CA i preparatów B&P. Po jakimś czasie, Piotr zaproponował mi rozpoczęcie przygody z produkcją i rozpowszechnianiem klejów wyselekcjonowanych z gamy produktów B&P Service Sp. z o.o., pod nazwą 4Fox . I tak się zaczęło. Wystartowaliśmy w tym roku, na początku z sześcioma produktami, z czego cztery to różne rodzaje klejów CA, rebondera (rozklejacza do klejów CA) i aktywatora (przyspieszać do klejów CA)."

Klej 4Fox ET (extra thin - bardzo rzadki) - klej o bardzo rzadkiej konsystencji, jego zadaniem jest jak największa penetracja i dotarcie do miejsc łączenia elementów w bardzo trudno dostępnych miejscach i tworzenie bardzo trwałych połączeń. Klej pakowany jest w buteleczki o pojemności 10 ml. Przeznaczony do budowy modeli z plastiku, drewna, metalu. Klej 4Fox HD (heavy duty - bardzo gęsty) - klej przeznaczony do tworzenia trwałych połączeń elementów i uzupełniania ubytków w strukturach materiałów, z których jest budowany model. Za pomocą tego kleju możemy nadbudowywać elementy, uzupełniać ich braki, zwłaszcza w połączeniu z aktywatorem 4Fox. Klej pakowany jest w buteleczki po 20 ml. Przeznaczony do budowy modeli z plastiku, drewna, metalu i kartonu.
Klej 4Fox NORMAL (klej o normalnej konsystencji CA) - klej przeznaczony do trwałego łączenia elementów takich jak plastik, drewno, metal, papier karton. Buteleczka ma pojemność 10 ml. Klej 4Fox Elastic (klej elastyczny z zawartością gumy) - klej przeznaczony do trwałego łączenia elementów pracujących, poddawanych drganiom. Klej współpracuje z aktywatorem 4Fox. Nadaje się do obróbki - szlifowanie. Ma zastosowanie w modelarstwie RC i szkutniczym. Pakowany w buteleczki po 20 ml.
 
Rebonder 4Fox - preparat, do rozklejania elementów i usuwania klejów CA. Preparat pakowany w buteleczki po 20 ml. Aktywator 4Fox - preparat w aerozolu o pojemności 200 ml., służący
przyspieszeniu łączenia klejów 4Fox. Współpracuje ze wszystkimi klejami.

 

 

Tyle Maciek, czyli wszystko podane prosto, jasno i na temat. Sam osobiście nie byłbym sobą, żebym nie przetestował w praktyce kilku klejów z oferty 4FOX. Okazja była ku temu, bo jak to bywa na modelarskich imprezach, często są straty. Coś urwie się podczas przenoszenia modelu, ustawiania czy transportu. To jest moim zadaniem prawdziwy poligon doświadczalny, aby na szybko skleić coś co już kiedyś było klejone i malowane. Tak było i tym razem - pourywane liny wraz osprzętem w modelach okrętów. Testowałem kleje Normal i HD i jestem pod dużym zrażeniem niewielka ilość kleju wystarczy dla uzyskania trwałej spoiny. Tego właśnie oczekiwałem od preparatów tego typu. Zwykłe kleje ze sklepu to raczej już przeszłość. Maćkowi i Piotowi, obu Szwagrom, serdecznie gratulujemy startu z nową gama wysokiej jakości produktów i oczywiście czekamy na kolejne pomysły, które z czasem przybiorą postać kolejnych pozycji w ofercie firmy.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

Partnerzy

         

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd