Nie od dziś wiadomo, że drobne detale wyposażenia pokładowego czy uzbrojenia mają niebagatelny wpływ na ostateczny wygląd modeli okrętów. Zwłaszcza mikromodeli w skali 1/700. W ciągu ostatnich lat jakość modeli w tej skali niezwykle wzrosła i nie ustępują one już w niczym swoim odpowiednikom w większych skalach. Poza niezwykle szczegółowymi modelami okrętów na rynku mamy szeroką gamę akcesoriów do waloryzacji modeli, dzięki którym modele nieco starsze a przez to mniej szczegółowe mogą stać się prawdziwymi cackami. Jeżeli ktoś ma zamiar zbudować miniaturę któregoś z amerykańskich niszczycieli z okresu ostatniej wojny warto, aby zwrócił uwagę na wyrzutnie torpedowe do modeli tych okrętów, które ostatnio wydała firma Shelf Oddity.
O tym, jak skomplikowanym urządzeniem jest wyrzutnia torped nie muszę przekonywać nikogo, kto choćby w minimalnym stopniu interesuje się okrętami wojennymi czy też buduje ich modele. Wystarczy obejrzeć aparat torpedowy eksponowany na okręcie – muzeum ORP „Błyskawica” czy w skansenie morskim Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W modelach okrętów, zwłaszcza wyprodukowanych jakiś czas temu bywa z tym różnie. W przypadku niszczycieli amerykańskich stosowane było kilka typów aparatów torpedowych, różniących się od siebie głównie ilością rur, miały one ten sam typ i kaliber torped 533 mm. Zestawy firmy Shlef Oddity to podstawowe typy aparatów torpedowych stosowanych przez US Navy, które możemy wykorzystać na wszystkich typach amerykańskich okrętów wojennych, jakie były uzbrojone w torpedy. Czyli w większości przypadków będą to niszczyciele.
Shelf Oddity: USN Triple 21-inch Torpedo Tube Mounts
Skala: 1:700
Nr kat: SO700200
Typ: wydruk 3D
Shelf Oddity proponuje trzy podstawowe typy aparatów torpedowych. Zacznę może od najwcześniej stosowanego, potrójnego aparatu stosowanego głównie na niszczycielach typu „Clemson” i pochodnych, czyli popularnych „czterofajkowcach”. Każdy z nich miał zainstalowane cztery takie aparaty, przy czym mam ty na myśli konfigurację pierwotną, nie zaś późniejsze modyfikacje.
Zestaw potrójnych wyrzutni torpedowych 533 mm oferowanych przez Shelf Oddity to pojedynczy wydruk, na którym znajdują się cztery aparaty, co wystarczy do „uzbrojenia” modelu „czterofajkowca” w jego podstawowej konfiguracji. Elementy wycinamy z suportów, malujemy i montujemy w odpowiednich miejscach modelu, tym bardziej, że jakość odwzorowania detali jest wręcz niesamowita. Powinna nawet konkurować z elementami opracowanymi przez Flyhawka, bo ta firma oferuje obecnie najbardziej popularny i najlepiej opracowany model „czterofajkowca” w skali 1/700.
Shelf Oddity: USN Quadruple 21-inch Mk.14 & Mk.15 Torpedo Tube Mounts
Skala: 1:700
Nr kat: SO700198
Typ: wydruk 3D
Kolejnym typem aparatu torpedowego, stosowanego przez US Navy jest poczwórna wyrzutnia, także torped kalibru 533 mm. Stosowana była na niszczycielach typu Sims, którego wtryskową miniaturę oferuje firma Tamiya (USS Hamman), zaś żywiczną Niko Models (USS Sims, USS Sommers, USS Hughes August, USS Sampson), Można je zastosować także lekkich krążownikach typu Omaha, które także ma w ofercie firma Niko Models.
Należy jednak stwierdzić, że wyrzutnie oferowane przez Shelf Oddity biją na głowę ich odpowiedniki zawarte w modelach, o których wspominałem powyżej. Każdy wydruk zawiera miniatury dwóch aparatów torpedowych, mamy także możliwość wykonania ich w wersji z zabudowanym stanowiskiem operatora lub nie.
Shelf Oddity: USN Quintuple 21-inch Mk.14 & Mk.15 Torpedo Tube Mounts
Skala: 1:700
Nr kat: SO700195
Typ: wydruk 3D
Podobnie ma się rzecz z kolejnym zestawem, czyli pięciorurowym aparatem torpedowym stosowanym szeroko na okrętach wojennych US Navy wojennej budowy, głównie na niszczycielach tylu Fletcher im pochodnych, ponieważ w tym czasie zaprzestano instalowania aparatów torpedowych na większych okrętach. Modele niszczycieli typu Fletcher i typów zbliżonych obecnie z ofercie mają firmy Tamiya i Trumpeter. Ponieważ zestawy te były opracowane wiele lat temu, kiedy to technologia produkcji modeli wtryskowych nie była tak rozwinięta, jak obecnie, warto zwrócić uwagę, także i na ten zestaw.
Zawiera on podobnie jak poprzedni, dwa aparaty torpedowe z możliwością zainstalowania kopułek dla operatorów. Detale znakomicie odwzorowane, wystarczy wyciąć z dystansów, odpowiednio pomalować, poddać standardowym zabiegom w postaci cieniowania i wachu, żeby cieszyć się pięknie zwaloryzowanym elementem modelu.
Shelf Oddity: USN Quintuple 21-inch Mk.14 & Mk.15 Torpedo Tube Mounts - Advancet Set
Skala: 1:700
Nr kat: SO700196
Typ: wydruk 3D
Jeżeli jednak komuś byłoby mało wrażeń, może pójść o krok dalej. Wszystkie powyżej omówione zestawy, przedstawiają wyrzutnie niezaładowane torpedami, po prostu puste rury. Chcąc zaprezentować w modelu aparat podczas strzelania, czy też załadunku torped, lub w trakcie innych sytuacji, można by rzec serwisowych, można sięgnąć po rozszerzone wersje tych zestawów określane jako „Advancet Set”. Producent oferuje taką wersję wszystkich trzech omówionych powyżej zestawów, jak skupię się na wyrzutni pięciorurowej.
Zestaw ten składa się z dwóch wydruków. Pierwszy z nich, niejako bazowy, zawiera detale do dwóch aparatów torpedowych wraz z kopułkami dla obsługi i pojedynczymi końcówkami Nie załadowanych rur wyrzutni.
Drugi wydruk to kilka wersji końcówek rur wyrzutni, czyli puste, załadowane lub z podniesionymi końcówkami. Można je dowolnie konfigurować, ogranicza nas jedynie posiadana dokumentacja fotograficzna, a efekt może dosłownie storpedować. Sam osobiście nie miałem do czynienia z czymś takim w modelach okrętów w skali 1/700.
Co tu dużo mówić, amerykańskie niszczyciele z okresu II wojny światowej to popularny temat, który niestety nie doczekał się jeszcze modeli wydanych według obecnie obowiązujących standardów. Wyjątkiem są „czterofajkowce” z Flyhawa. Poza nimi, na rynku jest kilka poprawnych zestawów, ale żeby zrobić z nich modele, które te obecne standardy będą uwzględniać, niezbędna jest waloryzacja. Także za pomocą akcesoriów jakie powyżej opisałem.
Dziękuję firmie Shelf Oddity za udostępnienie zestawów na potrzeby relacji
Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski