Barki desantowe LCM-3 - 1/700 - Shelf Oddity

Shelf Oddity: LCM3 model set
Skala: 1:700
Nr kat: SO27003
Typ: 2 x model - elementy fototrawione, wydruki 3D

Barki desantowe LCM-3 są dobrze znane wszystkim zainteresowanym historią zmagań morskich w czasie II wojny światowej. Barki konstrukcji Andrew Higginsa były produkowane w latach 1942 – 1945, zbudowano ponad osiem tysięcy sztuk i szeroko wykorzystano w większości operacji desantowych, w których brała udział US Navy, zarówno na europejskim teatrze wojennym, jak i oczywiście dalekowschodnim. W mikromodelarstwie okrętowym miniatury takich barek stanowią uzupełnienie modeli okrętów desantowych, ale czasem funkcjonują jako samodzielne zestawy. Najnowszym z nich są modele barek LCM-3 wydane przez firmę Shelf Oddity.

Na pierwszy rzut oka całość wygląda jak kolejny zestaw akcesoriów do waloryzacji modeli okrętów, jednak foliowa torebka z blaszką fototrawioną w środku oraz dołączona do niej plastikowa kapsuła z wydrukiem 3D skłoniła mnie do potraktowania zestawu, jako pełnoprawnych modeli okrętów, jak zresztą producent klasyfikuje je na swojej stronie internetowej. Właśnie, modeli a nie modelu, bo możemy wykonać aż dwie barki. 

Rdzeniem całego zestawu jest średniej wielkości blaszka fototrawiona, wystarczająca jednak, aby pomieścić dwa komplety podstawowych elementów barek, czyli kadłuby, pokłady, nadbudówki oraz większość wyposażenia. 

Zawartość blaszki robi naprawdę spore wrażenie, jeśli zestawimy z sobą wymiary kadłuba barki ze stopniem zdetalowania całej miniatury. Długość kadłuba to dwa centymetry, a żeby skleić barkę w całość, musimy połączyć z sobą kilkanaście niewielkich, ale za to bardzo precyzyjnych elementów. Wystarczy spojrzeć na zamieszczone powyżej zdjęcia, by zorientować się co mam na myśli. Złożenie tego w całość będzie wymagało niesłychanej cierpliwości, uwagi i precyzji, ale osiągnięty efekt powinien to wynagrodzić. 

Kiedy już przebrniemy przez zawartość fot otrawionej blaszki, czeka na nas niewielki wydruk 3D. Znajdują się na n im nawiewniki, polery oraz odbijacze, które także będą miały wydatny udział w ostatecznym efekcie, jaki powinniśmy uzyskać podczas pracy nad tymi modelami.
Generalnie, kolejna bardzo ciekawa propozycja skierowana do modelarzy budujących miniatury okrętów skali 1/700. Niezależnie od tego w jaki sposób wykorzystamy ten zestaw, czy to umieszczając barki na modelu jakiegoś amerykańskiego okrętu desantowego, jako element dioramy, czy samodzielny model, poprawne wykonanie musi robić wrażenie. Niewielkimi wymiarami i niesamowitym detalem.  

 

Dziękuję firmie Shelf Oddity za udostępnienie zestawu na potrzeby recenzji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

 

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd