Akcesoria i kalkomanie w skali 1/144 - Shelf Oddity

Firma Shelf Oddity z Wrocławia jest znana z wysokiej jakości dodatków do modeli redukcyjnych. Jej program produkcyjny obejmuje dwa główne kierunki. Są to akcesoria do budowy modeli okrętów, w większości w skali 1/700 oraz modele samolotów w skali 1/144. Ponieważ firma Shelf Oddity była w tym roku sponsorem Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego i przekazała swoje produkty w charakterze nagród, postanowiłem wykorzystać okazję i przyjrzeć się bliżej kilku z nich.

Rzecz będzie o dodatkach do modeli samolotów w skali 1/144. Myliłby się jednak ten, który skojarzyłby tę podziałkę z modelami samolotów pasażerskich. Podstawą oferty firmy w tym zakresie są modele współczesnych samolotów wojskowych. Modelarze mają do dyspozycji zestawy elementów fototrawionych oraz kalkomanie. Wszystkie zestawy pakowane są w niewielkie foliowe torebki, usztywnione białą tekturą, zarówno blaszki jak i kalkomanie zabezpieczone są przed przesuwaniem wewnątrz torebki. Całość wygląda bardzo estetycznie. 

Pierwszy z przekazanych nam zestawów służy do waloryzacji modeli samolotu myśliwskiego F-15 Eagle. Jego numer katalogowy to SO214426. Dedykowany jest do modeli firmy Revell, a konkretnie wersji A, C oraz E. Na blaszce mamy wszystko, co potrzebne do waloryzacji naszej miniatury, i to konkretnej waloryzacji, gdyż producent zaopatrzył nas w pięknie wykonane dysze silników, podzespoły kokpitu, podwozia i pylonów podskrzydłowych oraz sporo innych jakże przydatnych dodatków.

Zestaw do waloryzacji modeli myśliwców z rodziny Su-27 i Su-30 oznaczono numerem SO214427. Został opracowany pod modele firmy Trumpeter. Producent skupił się tu głównie na lukach podwozia i elementach zewnętrznych. Są zatem wszystkie czujniki, anteny oraz kilka innych drobnych detali. Bardzo dobrym pomysłem jest drabinka, nie ma natomiast dysz silników. Jeśli chodzi o wnętrze kabiny, to znajdziemy tak przydatne rzeczy jak ramy z lusterkami wstecznymi oraz uchwyty do inicjowania katapulty.

Akcesoria pod konkretne modele samolotów to tylko część  oferty firmy Shelf Oddity w tym segmencie rynku. Producent ma w niej także bogaty wybór akcesoriów lotniskowych. Zestaw o nr SO514413 to bariery zabezpieczające, gdyby ktoś chciał pokazać jakąś scenkę, na przykład z pokazów lotniczych. Podobne przeznaczenie ma zestaw o nr SO514410. Są to aparaty fotograficzne na statywach. O ile pierwszy zestaw jest jak najbardziej współczesny, to aparaty możemy wykorzystać jako dodatek do modeli samolotów z okresu ostatniej wojny.

Firma Shelf Oddity specjalizuje się także w produkcji kalkomanii. Do recenzji wybrałem tylko jeden zestaw z bardzo prozaicznej przyczyny. Kalkomanie były fabrycznie zapakowane i nie mogłem dobrać się do zawartości torebek bez ich uszkodzenia. Zestaw, który sobie upatrzyłem nie miał po prostu papierka zabezpieczającego i kalkomanie było dobrze widać przez folię. Kalkomanie na treningowe A6M2 ma numer SO31448. Kartonik niewielki, bo i model nie grzeszy rozmiarami. Znajduje się tam wszystko, co potrzebne  do wykonania modelu w jednym z dwóch malowań. Są oczywiście oznaczenia przynależności państwowej, oznaczenia konkretnych samolotów i komplety napisów eksploatacyjnych, co powiedzmy szczerze jest nieco po macoszemu przez producentów modeli w tej skali.
Celowo w przypadku wszystkich zestawów nie pisałem o instrukcjach. W torebkach ich po prostu nie ma. Podobnie jak w przypadku opisywanych przeze mnie akcesoriów do budowy modeli okrętów wszystkie instrukcje znajdują się na stronie producenta, bądź w formie opisów produktów, bądź do pobrania w formacie pdf. Jak widać te niewielkie zestawy kryją w sobie ogromny potencjał, tym bardziej, że skala 1/144 ostatnio przeżywa swoisty renesans podobnie jak kilka lat temu skala 1/72. Użycie takich produktów jak opisane powyżej pomoże nam zbudować bardzo szczegółowe, wierne i efektowne repliki. 

 

Dziękuję producentowi, firmie Shelf Oddity za ufundowanie nagród na XI-ą edycję Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego w 2022 r.

 

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

 

Partnerzy

         

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!