W Pudle - Hurricane Wing Armament (8 guns) - 1/72 - Arma Hobby

CMK: Hurricane Wing Armament (8 guns), Nr kat.: 7451
Skala: 1:72
Tworzywo: odlew żywiczny, elementy fototrawione,
Dedykowany do: Arma Hobby 

Zapewne spora część modelarzy, która miała styczność z modelami myśliwców Hawker Hurricane z Arma Hobby rozważała możliwość wykonania pewnych waloryzacji, jakieś zdjęcie pokryw, czy też otwarcie luków uzbrojenia. Teoretycznie można to było w miarę szybko i bezboleśnie wykonać stosując różnego rodzaju żywiczne artefakty. Z silnikami nie było problemu, istniały zestawy uniwersalne, gorzej było z komorami uzbrojenia do wersji Mk.I. Dopiero teraz zmieniła się sytuacja, dzięki firmie CMK, która opracowała komory uzbrojenia specjalnie pod Hurricana Mk.I z Arma Hobby.

Ktoś może zapytać, co ja za propagandę uskuteczniam, skoro sam w swoim modelu zainstalowałem luk uzbrojenia oferowany właśnie przez CMK? Istotnie tak było, ale należy pamiętać, że zestaw CMK oferowany dotychczas (zdjęcie z lewej u góry) był dedykowany do modelu Airfixa. A z kolei brytyjski producent zaoferował nam wariant ze skrzydłami krytymi płótnem, gdzie zupełnie inne były pokrywy luków. Zamontowałem więc żywice z CMK w moim modelu, ale musiałem się nieco pogimnastykować, żeby po pierwsze luk poprawnie zamontować w skrzydle, po drugie od podstaw musiałem dorobić pokrywy, co też wymagało pewnej gimnastyki.

Nowy zestaw CMK jest opracowany specjalnie po model Arma Hobby i jego montaż na pewno będzie łatwiejszy, ale należy pamiętać, że do takich operacji zawsze konieczne jest minimum wprawy w pracy nad żywicą. Zestaw CMK składa się kompletu elementów umożliwiających wykonanie zarówno prawej i jak i lewej komory uzbrojenia. W samych komorach bardzo ładnie odwzorowano szczegóły konstrukcji skrzydła, jest nawet instalacja elektryczna, do tego dochodzą bardzo ładnie wykonane imitacje karabinów maszynowych wraz z podstawami. Wszystko to odlane z jasno szarej żywicy, jakiej obecnie się powszechnie używa przy produkcji akcesoriów tego typu. Jakość odlewu także nie budzi zastrzeżeń, nie ma żadnych skaz produkcyjnych czy też pęcherzyków powietrza. Części żywiczne uzupełnia niewielka blaszka fototrawiona (w poprzednim zestawie nie było) na której znajdują się taśmy z amunicją oraz kilka drobnych ale przydatnych szczegółów konstrukcji komór.

Są także odpowiednie pokrywy w charakterystycznym trapezowym kształcie. Odpadnie zatem sporo roboty, zaś te detale są wykonane po prostu perfekcyjnie. Odwzorowana faktura i szczegóły konstrukcji sprawiają, że modelarz ma duży dylemat jak taką pokrywę położyć, żeby widoczne były obydwie strony, Będzie nad czym się zastanawiać podczas budowy.

Instrukcja montażu, jak to w przypadku większości produktów CMK ma postać ulotki, której tytułowa strona zawierająca „spis treści” tego co znajduje się w przezroczystym blisterku jest jednocześnie tłem. Znajduje się tam ponadto nieco propagandy dotyczącej wyrobów siostrzanej firmy czyli Special Hobby a dokładnie jej hitowego ostatnio produktu, czyli modeli Bf-109E, jest nawet piłce żyletce z uchwytem oferowanej przez CMK (o podobnych narzędziach innego producenta napiszę niebawem). Po drugiej stronie zobaczymy czytelne rysunki montażowe, w jasny sposób pokazane co trzeba usunąć z modelu, żeby żywiczne dobra bezproblemowo zamontować.
Po blaszkach Eduarda mamy zatem kolejny zestaw dedykowany do Hurricanów z Arma Hobby. Życie modelarzy stało się przyjemniejsze, zaś moim skromnym zdaniem, zainteresowanie firm robiących dodatki w postaci blaszek i żywic, świadczy o klasie i popularności danego zestawu. O klasie i popularności Hurricanów z Arma Hobby raczej nikogo nie muszę przekonywać, no może poza paroma opornymi wyjątkami. Arma Hobby zrobiła jeszcze jedną mądrą rzecz, ułatwiającą życie modelarzom. Wszystkie możliwe dodatki do produkowanych przez siebie modeli włączyła do oferty swego sklepu internetowego. Można zatem zaopatrzyć się tam zarówno w model, który chcemy budować, ale także dowolnie skonfigurować zestaw dodatków, wśród nich doskonały zestaw CMK.

Dziękuję firmie Arma Hobby za przekazanie niniejszego zestawu na potrzeby recenzji

Marcin „Marwaw” Wawrzynkowski 

 

Partnerzy

         

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd