Polskie samoloty w rumuńskich brawach cz.1 - PZL 23B Karaś - 1/72 - IBG Models

Wykorzystane zestawy:
- PZL 23B Karaś in Romanian Service, IBG Models, Nr kat. 72510
- PZL 23 Karaś Painting Mask, IBG Models, Nr kat. M72033
Kleje:
- Tamiya Extra Thin, cyjanoakrylowe,
Farby:
- Tamiya XF,
Chemia modelarska:
- Płyn do kalkomanii Microsol, Microset, żyłka wędkarska

PZL 23 Karaś – polski lekki bombowiec i samolot rozpoznawczy zaprojektowany na początku lat trzydziestych XX w. przez S. Praussa w PZL w Warszawie. Podstawowy lekki bombowiec lotnictwa polskiego użyty w wojnie obronnej 1939 r. Oprócz Polski głównym użytkownikiem Karasia była Rumunia. Moja replika właśnie przedstawia Karasia w barwach rumuńskich z 3 Floty Bombowej, 73 Eskadry Bombowej, Yaloveni sierpień 1941 r.

Budowa modelu praktycznie przebiegała bezproblemowo, newralgiczny moment, czyli połączenie centropłatu z kadłubem, pasowało idealnie. Wystarczyło przyłożyć i zalać klejem Tamiyii. Pewnej uwagi wymagało również przyklejenie elementów oszklenia, oraz masek samoprzylepnych na oszklenie. Użyłem masek IBG Models. W myśl zasady jak sobie okleisz taki efekt uzyskasz po pomalowaniu.

Malowanie. Najpierw musiałem zastanowić się, który wariant malowania zaproponowany przez producenta najbardziej mi odpowiada, wybór padł na Karasia z 73 Eskadry Bombowej. Porównując schemat malowania z instrukcji modelu z monografią Karasia autorstwa Tomasz J. Kapuściński (wydawnictwo Stratus) zauważyłem różnice w malowaniu charakterystycznych osłon goleni podwozia. Wg. producenta zielone, natomiast w monografii w kolorze dolnych powierzchni płatowca - jasno błękitne (vide materiał ikonograficzny). Wybrałem wariant z monografii.

Malowanie zacząłem od naniesienia aerografem wzdłuż linii podziałowych koloru czarnego. Następnie poszczególne pola płatowca wypełniałem także aerografem kolorami kamuflażu (zielony i jasnobłękitny, nie podaję numerów farb, każdy modelarz i tak indywidualnie dokonuje wyboru, plus instrukcja). Pomalowany model prysnąłem sidoluxem i nałożyłem kalkomanie. Przy nakładaniu kalkomanii stosowałem Microsol i Microset. Na koniec całość została polakierowana.

Rumuński Karaś jest pierwszym Karasiem, którego zbudowałem i na pewno nie ostatnim… Budowa tej ciekawej maszyny była dla mnie przyjemnością. Dziękuję firmie IBG Models za przekazanie modelu do budowy. 

 

Marek Filzek

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!