Walec Fadroma WDT-1

Model: Walec Fadroma WDT-1
Skala:
1:72
Producent: Nanofaktura.pl
Typ modelu: wydruk 3D
Użyte materiały: podkład i lakiery Bilmodel Makers, klej cyjanoakrylowy, pigmenty i wash AK-Interactive

Firma Nanofaktura.pl wypuściła na rynek kolejny ciekawy model pojazdu (a w zasadzie maszyny budowlanej) z epoki PRL-u. Tym razem jest to walec Fadroma WDT-1. Oferta skal w jakich można zakupić tą miniaturę jest szeroka (od skali 1:72 do 1:160), jednak ja dokonałem nabył walec w "siedem dwójce".

W szarym pudełku znajdziemy, zapakowane w folie bąbelkową, następujące elementy: kadłub, przedni walec, koła tylne, ramę przedniego walca, skrzynki narzędziowe, pokrywy komory silnika, sam silnik i drobne akcesoria. Jest też figurka "walcowego" jeśli ktoś chce w swoim modelu umieścić załogę. Producent dołącza też kawałek przezroczystego tworzywa, z którego należy samodzielnie wyciąć przednią szybę.

Jakość wydruku jest bardzo dobra, chociaż zdarzają się miejsca wymagające obróbki papierem ściernym i drobnego szpachlowania ale nie jest to coś z czym modelarz nie dałby rady sobie poradzić. Do zestawu nie jest dołączona instrukcja jednak montaż jest na tyle trywialny, że po zdjęciach WDT-1 i renederach dostępnych na stronie producenta łatwo umiejscowimy położenie wszystkich części.

Budowę modelu zacząłem od usunięcia suportów pozostałych po wydruku 3D. Skorzystałem tutaj z podpowiedzi klubowego kolegi i elementy zanurzyłem na chwilę w ciepłej wodzie. Faktycznie umożliwiło to szybkie i bezproblemowe usunięcie suportów.

Następnie należało usunąć ślady po odciętych elementach, wyszlifować niektóre elementy i pomalować całość podkładem - wykorzystałem tutaj surfacer 1200 produkcji Tomka Bilikiewicza czyli firmy Bilmodel Makers. Uzupełniłem też model o drobne elementy - noże do odcinania asfaltu przy przednim walcu i okablowanie silnika. Przed nałożeniem ostatecznego koloru zrobiłem jeszcze preshading.

Kolejny etap to malowanie. Na większości z dostępnych zdjęć Fadroma WDT-1 jest żółta ale ja pamiętam walce tego typu, które stacjonowały w Rejonie Dróg Publicznych w Lubaniu na Dolnym Śląsku, w kolorze pomarańczowym. Znalazłem też jedno zdjęcie ilustrujące ten fakt:


Żródło: https://pl.pinterest.com/pin/856176579141510949/

Pomalowałem więc całość pomarańczowym lakierem Bilmodel Makers, a wnętrza kół walców na czerwono. Powierzchnie toczne walców zostały pomalowane najpierw metalizerem (Burn Metal), a następnie cienką warstwą czarnego i delikatnie przetarte. Dla uzyskania końcowego efektu wykonałem jeszcze ślady eksploatacji z wykorzystaniem pigmentów, washy i kredek AK Interactive. Całość została pokryta bezbarwnym lakierem matowym (oprócz powierzchni tocznych walców i komory silnika).

Efekty końcowy prezentuje się zaś w następujący sposób:

 Tekst: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd