Haubica wz.14/19 100mm IBG Models

Nazwa zestawu: Wz.14/19 100mm Howitzer Motorized Artilery
Producent: IBG Models
Skala: 1:35
Nr kat.: 35060
Kleje:
•    Tamiya Extra Thin
•    cyjanoakrylowe
Farby:
    Bilmodelmaker
•    Hataka

 

Na mój warsztat trafił produkt firmy IBG Models, którego recenzje, napisaną przez kolegę Marcina Wawrzynkowskiego, znajdziecie w tym artykule. Model jest bardzo fajny, przyjemnie się go skleja, a dodatek w postaci zestawowej metalowej lufy znacznie podnosi jego walory estetyczne.

Pierwsze prace wykonałem więc przy zespole lufy. Połączenie metalowych i plastikowych części nie stanowiło problemu. Podobnie jak przygotowanie do montażu maski haubicy.

Najwięcej pracy trzeba było poświęcić na wykonanie łoża działa. Ale tutaj również obyło się bez problemów - szczeliny uzupełniłem szpachlówką akrylową Vallejo. I to w zasadzie był koniec prac montażowych. Wystarczyło już tylko pomalować haubicę i złożyć ją w całość.

Do malowania użyłem zalecanych przez IBG Models lakierów firmy Hataka. Na początek całość została pomalowana kolorem oliwkowozielonym (H088), a potem (po maskowaniu blutackiem i taśmą Tamiya) pozostałymi kolorami kamuflażu: ciemnobrązowym (H087) i piaskowym (H086).

Po zabezpieczeniu błyszczącym lakierem bezbarwnym firmy Bilmodelmakers została nałożona kalkomania (ja wybrałem dla swojego modelu haubicy nazwę własną Baśka) i przy pomocy pigmentów, washy i kredek AK wykonane zostały ślady eksploatacji. Pozostało już tylko złożyć wszytko w całość i nanieść finalną warstwę lakieru bezbarwnego - tym razem matowego (ale również Bilmodelmakers).

   
   
   

Model jest bardzo przyjemny w budowie, nie sprawia trudności i będzie na pewno ciekawym uzupełnieniem kolekcji polskiej broni z okresu II Rzeczpospolitej.

Dziękuję firmie IBG Models za udostępnienie modelu do testów.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!