X Festiwal Modeli Redukcyjnych Łask 2021

W dniach 11-12.09.2021 odbył się w Łasku dziesiąty (a według Organizatorów niestety już ostatni) Festiwal Modeli Redukcyjnych. Impreza jak zwykle doskonale przygotowana i przeprowadzona zgromadziła w tym roku prawie tysiąc modeli, które reprezentowały bardzo wysoki poziom. Uczestniczyli w niej również modelarze z Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego, którzy wrócili również z sukcesami :)

Wyjazdowa ekipa z Koszalina reprezentowana była przez Marka Filzka i Wojciecha Sokołowskiego, a w drogę wyruszyliśmy już w piątek, wspólnie z Filipem Jereczkiem z ModelMakera. Wcześniej dokonując rzeczy niemożliwej, czyli zapakowania samochodu - wieźliśmy modele swoje, kolegów i oczywiście sklep Filipa.

Warto dodać, że reprezentowaliśmy w Łasku również Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Perun" i realizowany wspólnie z Politechniką Koszalińską projekt "Politechnika z Historią.

Po dotarciu w piątek na miejsce, przywitaliśmy się serdecznie z gospodarzami oraz wypakowaliśmy nasze modele korzystając z faktu, że byli oni obecni na sali i mieli rozstawione stoły. Dzięki czemu od rana w sobotę mogliśmy się skupić na oglądaniu modeli i modelarskich spotkaniach. A także skorzystać z przygotowanego przez organizatorów śniadania, kawy i pysznego ciasta :)

O 11:00 z pierwszą turą wyruszyliśmy na wycieczkę do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Mogliśmy tu podziwiać nie tylko doskonale odrestaurowane statki powietrzne z kolekcji Grupy "Archeo", dwa F-16 "Jastrząb" stojące w hangarze ale również start pary "Efów" na patrol na wschodzie, związany z odbywającymi się za naszą granicą manewrami "Zapad 2021". Ta wycieczka była bardzo dużym plusem wyjazdu do Łasku.

Po powrocie z lotniska czekał nas szybki obiad, kawa trochę rozmów w zacnym towarzystwie oraz praca. Po pierwsze musieliśmy dokonać wyboru modelu, który zostanie nagrodzony naszą nagrodą "Pod But", a po drugie razem z Markiem zostaliśmy zaproszeni do udziału w pracach komisji sędziowskiej.

Wspomniany już puchar "Pod But", za najlepszy model konkursu w Łasku, postanowiliśmy przyznać Michałowi Michnol za model samolotu Su-25 w skali 1:32. Serdecznie gratulujemy!<

Po zakończeniu oceniania modeli był już czas wolny. Najpierw odbyło się sympatyczne spotkanie koszalińsko-inowrocławsko-świdnickie, a od godziny 18:00 świetnie bawiliśmy się na integracji zorganizowanej w klubie Cezar przez organizatorów. Smaczne jedzenie, bardzo miła atmosfera i rozmowy nie tylko o modelarstwie ale również o muzyce i wycieczkach rowerowych skutkowały tym, że klub opuściliśmy dopiero przez północą. Warto też dodać, że w czasie integracji, prowadziliśmy bardzo ciekawe dyskusje z czeskim KPM :) Czyli modelarzami z KPM Náchod :)

Niedziela to był też czas na kolejne spotkania modelarzy wśród wystawionych modeli. Snucie planów na przyszłość, umawianie się (mamy nadzieję) na kolejne konkursy i oczekiwanie na ceremonie zakończenia imprezy i oczywiście ogłoszenie wyników. Podobnie jak całość ostatniego konkursu w Łasku ten punkt programu został przeprowadzony bardzo sprawnie!

A skoro jesteśmy przy wynikach. Tak jak wspominałem - KPM wrócił z tarczą. Wyróżnienia otrzymali:

  • Artur Hamerling za model pancernika Schleswig Holstein w klasie OS1 – okręty nawodne i statki
  • Marek Filzek za model niszczyciela HMS Montgomery w klasie OS1 – okręty nawodne i statki
  • Marcin Torbiński za model samolotu Saab J-35 w klasie S4 – samoloty odrzutowe skala 1:72
  • Marcin Wawrzynkowski za model pinki “Żółty Lew”  w klasie OS2 – żaglowce

Marek Filzek otrzymał ponadto nagrodę specjalną za najciekawszy model okrętu (za model krążownika Agano).

Smutno było wyjeżdżać z Łasku, mając na uwadze zapowiedź organizatorów, że to już ostatni festiwal przez nich organizowany. Wspaniała atmosfera konkursu i jego doskonała organizacja powodują, że chciałoby się tu wrócić. I mam nadzieję, że tak się jeszcze stanie!

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski 

Partnerzy

         

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!