18. Konkurs Modeli Redukcyjnych Łambinowice 2019

W dniach 8-10.11.2019 w Wierzbiu odbył 18. Konkurs Modeli Redukcyjnych o puchar Starosty Powiatu Nyskiego i Wójta Gminy Łambinowice. Z przyczyn obiektywnych (remont dotychczasowej sali) zawody zostały przeniesione do pobliskiej miejscowości ale klimat łambinowickich konkursów został jak najbardziej zachowany.

Tradycją stało się (od zeszłego roku ale po raz drugi to już tradycja), że do Łambinowic jedziemy wspólnie z Przemkiem Litewką – w sobotę wczesnym rankiem (w zasadzie w nocy no o godzinie 3:00) wyruszyłem do Poznania. Tu nastąpiło przepakowanie modeli i już wspólnie pojechaliśmy na Opolszczyznę. Po dotarciu do sali w Wierzbiu rozstawiliśmy modele - a było ich sporo. Przy okazji nie obyło się bez humorystycznej sytuacji – Przemek zwrócił mi uwagę, że nie wystawiłem modelu. Jest tylko podstawka i karta startowa. Pierwsza myśl – ktoś zaiwanił model! Druga – no tak… model został w Koszalinie. Oczywiście w tej sytuacji podstawkę i kartę startową od TKSa usunąłem.

Konkurs w Łambinowicach / Wierzbiu to też doskonała okazja do zwiedzania ciekawych miejsc w okolicy. Pojechaliśmy więc zobaczyć Prudnik i Zamek w Niemodlinie. O tym jak wygląda niemodliński zabytek i dlaczego znajduje się tu Bursztynowa Komnata możecie przeczytać w tej relacji.

Po powrocie mogliśmy zaobserwować jeszcze zmagania kolegów modelarzy w zawodach „Modelarski Harpagan” – mając do dyspozycji narzędzia, farby i aerografy dostali oni jednakowy model do wykonania - Bloch MB-152 z firmy Mistercraft w skali 1:72. I cztery godziny czasu. Wystartowało ośmiu śmiałków w tym dwóch juniorów. Oprócz nagród dla zwycięzców każdy z uczestników dostał na koniec pudełko z tym modelem – mają wrócić z gotowymi do Łambinowic za rok.

Wieczorem odbyło się tradycyjne spotkanie obok sali zawodów – ekipa z Modelarni Łambinowice zadbała o napoje i smaczne jedzenie, a zgromadzeni modelarze o sympatyczną atmosferę. Bo to cechuje ten konkurs to miły, prawie rodzinny klimat.

Warto też podkreślić inną rzecz związaną z tutejszą modelarnią. Koledzy potrafią porwać do modelarstwa spore ilości młodzieży. Nie tylko owocuje to wykonywanymi modelami ale też uczestnictwem młodzieży w pracy organizacyjnej. Podczas konkursu było widać ich duże zaangażowanie.

Jak na każdych zawodach został wybrany model, który otrzyma Puchar pod But. W Wierzbiu poprosiłem o pomoc w wyborze Przemka i wspólnie stwierdziliśmy, że puchar otrzyma Mateusz Miarka za model lotniskowca USS Interpid. Jednak stwierdziliśmy, że na dodatkowe wyróżnienie zasługuje też modelarz z Czech Petr Navratil za model Hansa Branderburg NW.

Przy rozdaniu nagród okazało się, że koledzy z Modelarni Łambinowice przygotowali mi niespodziankę. Nagrodą rzeczową był model samochodu Mitsubishi Colt. Wprawiło mnie to w niesamowitą radość.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Wizyta na Opolszczyźnie również. Po pożegnaniu udaliśmy się w drogę powrotną ze smacznym bigosem w Poznaniu, a później już przejazd Coltem w skali 1:1 do Koszalina.

Gratuluję kolegom z Modelarni Łambinowice świetnej imprezy i dziękuję innym za stworzenie wspaniałego klimatu. Widzimy się za rok!

Wyniki modelarzy z Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego:

  • Marek Filzek otrzymał Puchar za najlepszy model okrętu w polskich barwach - za ORP Garland
  • Marek Filzek zdobył również też dwa medale - srebrny za ORP Garland i brązowy za HMS Campbell
  • Marcin Torbiński zdobył złoty medal za model Su-27 i dwa srebrne - za Su-22UM3 i KTO Rosomak
  • Wojciech Sokołowski zdobył srebrny medal za model radaru P-15
  • Marcin Wawrzynkowski zdobył złoty medal za Kogę Elbląską, brązowy medal za model samolotu Hurricane MKI i brązowy za model samolotu F-16. Otrzymał też statuetkę za najlepszy model związany z ratowaniem życia (za Dromadera).

 

 

 

 

 

 

 Więcej zdjęć w galerii 18 Konkurs Modeli Redukcyjnych w Łambinowicach

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!