IV Poland Model Show

W dniach 28-29 września 2019 roku w Bielsku Białej odbył się IV Poland Model Show, impreza modelarska aspirująca do miana polskiego Moson. Według danych podanych przez organizatorów wzięło w niej udział 471 modelarzy z całej Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Węgier, Finlandii, Rosji, Ukrainy, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Włoch, którzy wystawili 1812 modeli.

Tegoroczna impreza zorganizowana była w hali BKS Bielsko, która była w stanie pomieścić tak liczną ilość wystawionych prac oraz sporą liczbę stanowisk handlowych.

Organizatorzy zadbali aby panująca atmosfera tworzyła klimat modelarskiego święta. Goście wystawy mogli podziwiać nie tylko świetne modele ale i sprzęt w skali 1:1, skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej oraz poczuć klimat Gwiezdnych Wojen za sprawą obecnego na festiwalu Lorda Vadera, szturmowców Imperium czy wyjątkowo uroczej księżniczki Leii. W programie znalazło się też sporo ciekawych warsztatów modelarskich.

Poziom zaprezentowanych modeli był bardzo wysoki, przedstawiciele Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego obecni na imprezie (Tomasz Opaliński i Wojciech Sokołowski) mieli spory dylemat - jaki model zasługuje na Buta? Ostatecznie wybraliśmy piękny model samolotu BAC TSR.2 autorstwa Jerzego Greinerta. Serdecznie gratulujemy autorowi.

Modelarze z Koszalina również punktowali na bielskich zawodach. I tak - medale wywalczyli:

 • Marek Filzek - dwa złote w kategorii Master
  • za model okrętu ORP Garland w skali 1:700
  • za model statku handlowego klasy Liberty w skali 1:350
 • Marcin Wawrzynkowski - dwa srebrne i jeden brązowy (wszystkie w klasie Master)
  • srebrny za model Kogi Elbląskiej (żaglowce)
  • srebrny za model katapultowca HMS Springbank w skali 1:700
  • brązowy za model samolotu Bristol F.2 Fighter w skali 1:48

Podsumowując należy stwierdzić, że bielski konkurs staje się jedną z poważniejszych imprez modelarskich w Polsce. Jeśli będzie on dalej rozwijany z pasją i zaangażowaniem może stać się również jednym z zacniejszych konkursów w Europie, czego życzymy kolegom z Bielskiej Strefy Modelarskiej.

Więcej zdjęć w galerii

Tekst Wojciech Sokołowski

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!