Plakat XI-tej Edycji Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego

Mamy zaszczyt i przyjemność zaprezentować plakat tegorocznej XI-tej już edycji Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego w Koszalinie. Zwykle prezentowaliśmy go wcześniej, ale obecna sytuacja spowodowała, że publikujemy go dopiero teraz. Początkowo zamierzaliśmy, aby konwencja plakatu pokrywała się  z motywem przewodnim BFM-u, czyli pojazdami cywilnymi. Tak się jednak nie stało.

24 lutego 2022 r. prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin bez wypowiedzenia wojny dokonał agresji na Ukrainę, rozpoczynając tym samym najkrwawszy konflikt zbrojny od czasu zakończenia II Wojny Światowej. Od samego początku wyrażaliśmy zdecydowany sprzeciw wobec tego niczym nie uzasadnionego aktu agresji, ataku na niepodległe, suwerenne państwo. Widać to było po naszych indywidualnych wpisach w mediach społecznościowych, a także w zestawieniach nowości modelarskich, w których także komentowaliśmy sytuację za naszą wschodnią granicą.
Dlatego też postanowiliśmy, że plakat tegorocznego BFM-u będzie nawiązywał do bieżącej sytuacji, a nie tematyki festiwalu. Grafikę wykonał utalentowany koszaliński grafik Włodzimierz Filipowicz, od wielu lat współpracujący z KPM-em. Centralnym elementem plakatu jest wrak rosyjskiego czołgu, zaś tłem, barwy narodowe Ukrainy, lecz w nieco mniej intensywnych odcieniach. Mieliśmy nadzieję, że do terminu festiwalu ta okrutna i bezsensowna wojna się zakończy, tak się jednak nie stało. Naszą reakcją jest ten właśnie plakat. Rosjanie muszą mieć świadomość, że cywilizowany świat nie akceptuje poczynań ich przywódcy i muszą się liczyć z ostracyzmem we wszystkich dziedzinach życia, także w hobby. Zapraszamy zatem na XI-tą edycję Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego. Niestety pierwszy raz w cieniu wojny. Niech jednak przyświeca nam wszystkim festiwalowe hasło widniejące na plakacie: „Make models, not war!”.

 

Koszaliński Pluton Modelarski

 

Partnerzy

         

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd