T-34-85M1

W ostatnim okresie członkowie Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Perun" w porozumieniu z dowódcą 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina zajmują się odświeżaniem sprzętu bojowego znajdującego się w Muzeum 8 Dywizji. Dotychczas został oczyszczony z rdzy i pomalowany moździerz wz. 1941 120 mm i armata przeciwlotnicza wz. 1939 37 mm. Jednak największym wyzwaniem stała się renowacja czołgu stojącego na postumencie. Jest to T-34-85M1, który ponoć na swoje miejsce postoju wjechał o własnych siłach. Jest to o tyle prawdopodobne, że w środku znajduje się kompletny silnik.

Czołg T-34-85M1 przed rozpoczęciem prac
Wóz został zabezpieczony przez zaspawanie wszystkich włazów i klap. Po ich otwarciu, okazało się że woda i lata przebywania pod chmurką zrobiły swoje. Farba wewnątrz przedziału bojowego się złuszczyła i panuje tam obecnie rdza. Rdza również bez problemu poradziła sobie ze ściankami pojemników znajdujących się na pancerzu. Konieczne było więc, przed dalszymi pracami, ściągnięcie beczek, skrzynek i innego wyposażenia. Udało nam się też pootwierać włazy i klapy. Wnętrze wieży zostało uprzątnięte i odkurzone przy użyciu przemysłowego odkurzacza. Czeka teraz sprzyjający okres po Nocy Muzeów - planujemy je wyczyścić, zakonserwować i pomalować. A w przyszłości odtworzyć elementy wyposażenia. Obecnie, po użyciu dużej dawki płynów czyszczących i smarów udało się uruchomić mechanizm obrotu wieży i mechanizm jarzma lufy. Trwają prace renowacyjne włazu dowódcy - mamy nadzieje, że na tegoroczną Noc Muzeów trafi już na swoje miejsce.
 
Tak jak wcześniej wspomniałem, w wozie znajduje się w miarę kompletny silnik. Wg opinii osób, które miały wcześniej kontakt z T-34 jest to już W2 z rozrusznikiem na skrzyni biegów (stosowany również w rodzinie T-54/55/Krug). Ułatwiłoby to znacznie prace nad ewentualnym usprawnieniem silnika.
W przyszłości, po pomalowaniu kadłuba czołgu, wrócą również dodatkowe elementy wyposażenia. Oczywiście po ich wcześniejszej odbudowie i renowacji.
 
Obecny etap prac jest w zasadzie etapem początkowym, członków Stowarzyszenia czeka jeszcze sporo pracy. Nawet jeśli nie będziemy uruchamiać silnika, to doprowadzenie przedziału bojowego do stanu takiego, który umożliwiałby pokazanie go publiczności, potrwa jeszcze parę miesięcy. Więc zapraszamy do oglądania wnętrza T-34-85M1 na Noc Muzeów ale w maju 2013 roku.
 
 
 
 
 
 
 
Więcej zdjęć T-34-85M1 (ok. 120) jest dostępne pod adresem: http://www.sokol.slupsk.pl/T-34-85M1/
 
Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski
 

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!