Akcesoria okrętowe Shelf Oddity

 

Produkcja modeli i akcesoriów modelarskich w oparciu o technologię druku 3D na dobre zadomowiła się wśród producentów. Nic dziwnego, pozwala na wykonanie na wykonanie matek w bardzo szczegółowy sposób, zaś projektowanie cyfrowe na doskonałe spasowanie poszczególnych detali wchodzących w skład danego zestawu. Jak trudno jest uzyskać dobrze detalowany zestaw wiedzą zwłaszcza producenci modeli i akcesoriów dla mikromodelarzy okrętowych. Skala 1/700 stała się ostatnimi czasy niezwykle popularna, a wymagania wobec producentów sukcesywnie rosną. Tym razem chciałbym nieco przybliżyć produkty firmy Shelf Oddity, bo moim zdaniem naprawdę warto.

Pierwszy raz zetknąłem się z tym producentem przeglądając ofertę jednego z internetowych sklepów modelarskich. Muszę przyznać, że już wtedy zrobiły na mnie wrażenie bogate zestawy elementów fototrawionych oraz niezwykle precyzyjne detale żywiczne wykonane właśnie w oparciu o technologię wydruku 3D. Czego tam nie było! Wyposażenie pokładowe, ratunkowe, uzbrojenie i osprzęt nawigacyjny, głównie do modeli okrętów amerykańskich i japońskich, ale także co prawda w mniejszym wyborze okrętów pływających pod innymi banderami. Początkowo myślałem, że to producent zagraniczny, dopiero później dowiedziałem, że ma on siedzibę … we Wrocławiu. Poza akcesoriami do mikromodeli okrętów oferuje także dość bogaty wybór dodatków i kalkomanii do modeli samolotów głównie w skali 1/144. Niedawno dzięki uprzejmości firmy otrzymaliśmy do testów nieco akcesoriów do modeli okrętów w skali 1/700, zanim trafią na pokłady budowanych przez nas modeli, warto się im przyjrzeć bliżej.

Pierwsza rzecz, jaka zwraca uwagę to bardzo oryginalna forma zapakowania akcesoriów. Producent umieszcza je w plastikowych zamykanych z jednej strony pojemnikach kojarzących się preparatami medycznymi, próbkami czy czymś posobnym. Ma to jednak zasadniczą zaletę, bo doskonale zabezpiecza delikatne przecież akcesoria przed przypadkowym uszkodzeniem, na przykład podczas transportu. W środku znajduje się też dodatkowe zabezpieczenie w postaci kawałków pianki. Detale nie mają prawa się ruszyć, a przez to, że opakowanie jest przezroczyste, doskonale widać, co jest w środku. Na każdym pojemniku znajduje się nalepka z nazwą, numerem seryjnym i oczywiście logo producenta. Jedynie zestawy, w których skład poza detalami z żywicy wchodzą fototrawione blaszki opakowane są w niewielkie pudełka z przezroczystego tworzywa.
Sama zawartość pojemniczków ma postać wydruków 3D, do wykonania których użyto specjalnego rodzaju żywicy. Nie mam pojęcia jak to wygląda w praktyce, ale efekt jest niesamowity. Druk jest bardzo wyraźny, widać nawet najdrobniejsze szczegóły niewielkich przecież detali, nie ma także żadnych defektów technologicznych, słowem najwyższa jakość stawiająca firmę Shelf Oddity w gronie czołowych producentów akcesoriów tego typu. Zatem teraz przyjrzymy się dokładniej produktom firmy z Wrocławia. Na początek akcesoria do waloryzacji modeli okrętów US Navy:

Shelf Oddity: USN Bollards & Capstains for Heavy Vessels
Skala: 1:700
Nr kat: SO700135
Typ: żywica

Pachołki cumownicze i kabestany. Zestaw ten jest dedykowany głównie do modeli ciężkich okrętów US Navy. Takich jak pancerniki czy lotniskowce. Pachołki klasyczne podwójne, zaś kabestany w dwóch rozmiarach po trzy sztuki. Co będzie miało zastosowanie do konkretnego modelu musimy ocenić sami podczas budowy. Warto jednak rozważyć, zastosowanie ich, ponieważ finezją i szczegółowością wykonania mocno przewyższają, to co oferują producenci modeli wtryskowych. 

Shelf Oddity: USN Deck Ventilators
Skala: 1:700
Nr kat: SO700112
Typ: żywica

Wentylatory pokładowe. Te akcesoria znajdą zastosowanie głównie na modelach okrętów liniowych i innych większych jednostek. Wentylatory te, dzięki bardzo szczegółowemu odtworzeniu nie tylko powierzchni górnych ale także bocznych, będą mocnym punktem niejednego modelu. Zestaw składa się z ponad 50 wentylatorów we wszystkich stosowanych rozmiarach i kształtach.

Shelf Oddity: USN Deck Winches
Skala: 1:700
Nr kat: SO700110
Typ: żywica

Wciągarki pokładowe. Był to osprzęt szeroko stosowany na wszystkich okrętach US Navy. Każdy okręt miał przynajmniej takie dwie ustawione na pokładzie. Zestaw składa się z 14 sztuk wciągarek, zaś projektant odtworzył większość szczegółów, także na bocznych powierzchniach. Sprawia to, że warto mieć ten zestaw, bo starczy nam na długo.

Shelf Oddity: USN Life Rafts - 4 types
Skala: 1:700
Nr kat:  SO700111
Typ: żywica

Tratwy ratunkowe to stały element wyposażenia amerykańskich okrętów wojennych. Stosowane były w czterech podstawowych rozmiarach, zaś prezentowany zestaw je wszystkie uwzględnia. Wszystkie tratwy mają odtworzoną wewnętrzną siatkę, zaś część także wyposażenie. W przypadku montażu większej ilości tratw na modelu na przykład pancernika mamy dwie opcje – kupić kilka zestawów i zastąpić nimi te z modelu, lub w przypadku tratw ułożonych jedna na drugiej, pod spód przykleić te z modelu a na wierzchu jedną z prezentowanych w tym m miejscu.

Shelf Oddity: USN Fast Battleships Spardeck Fittings
Skala: 1:700
Nr kat: SO700142
Typ: żywica

Wyposażenie pokładowe do amerykańskich szybkich pancerników. Zestaw ten składa się z czterech welbotów oraz trenażerów ładowania amunicji do dział 127 mm oraz przeciwlotniczych Boforsów 40 mm.  Ponieważ takie trenażery były ustawione w różnych miejscach na pokładach, zazwyczaj tak gdzie nie przeszkadzały w innych czynnościach, dla prawidłowego ich wykorzystania przy budowie modelu konieczna jest dokumentacja.

Shelf Oddity: USN Paravanes
Skala: 1:700
Nr kat:  SO700116
Typ: żywica

Pływaki trałów minowych były także bardzo stosowane na wszystkich okrętach US Navy. Zestaw składa się z 20 sztuk w dwóch rozmiarach. Ponieważ nie były one stosowane w większych ilościach, zestaw ten starczy nam nawet na kilka modeli.

Shelf Oddity: USN Floating Net Baskets
Skala: 1:700
Nr kat:  SO700141
Typ: żywica

Kosze z siatką. Były one szeroko stosowany na większości okrętów US Navy, więc taki zestaw na pewno znajdzie szerokie zastosowanie. Poza bardzo szczegółowo odwzorowanymi koszami jest także siatka zrolowana - może być zamontowana na wieżach 406mm. Do tego jednak musimy dysponować odpowiednią dokumentacją.

Shelf Oddity: USN Ammunition Boxes for 20mm shells
Skala: 1:700
Nr kat: SO700136
Typ: żywica

Skrzynek z amunicją do działek Oerlikon 20 mm nie trzeba nikomu rekomendować, były szeroko stosowane na większości okrętów US Navy. Skrzynki mają bardzo misternie odtworzone szczegóły, co sprawi, że budowany model mocno zyska.

Shelf Oddity: USN Bofors Crew
Skala: 1:700
Nr kat: SO700139
Typ: żywica

Obsada stanowisk poczwórnych działek przeciwlotniczych Bofors 40 mm. Zestaw zawiera obsady do kilku stanowisk, ale przy odrobinie inwencji modelarza można znaleźć dla tych figurek także inne zastosowanie. 

 Shelf Oddity: USN Officers
Skala: 1:700
Nr kat:  SO700181
Typ: żywica

Zestaw figurek oficerów US Navy. Składa się on z kilkunastu figurek, które dzięki różnym pozom nadadzą sporo życia budowanym przez nas mikromodelom. Obsadzimy nimi nie tylko pomosty bojowe, ale także inne miejsca w których obecność oficerów akurat była konieczna.  

 Shelf Oddity: USN Sailors
Skala: 1:700
Nr kat: SO700180
Typ: żywica

Zestaw figurek marynarzy US Navy, to także kilkanaście figurek do umieszczenia w dowolnych miejscach na pokładzie i nadbudówkach. Dzięki temu, że figurki znajdują się różnych pozach zestaw ten ma bardzo uniwersalne zastosowanie.

Shelf Oddity: 40mm Quadro Bofors Set
Skala: 1:700
Nr kat: SO700128
Typ: żywica, elementy fototrawione

Poczwórne stanowiska działek przeciwlotniczych Bofors 40 mm to także bardzo charakterystyczny element wyposażenia okrętów wojennych US Navy. Z jakością tych detali w różnych modelach bywa różnie, zaś te są naprawdę warte uwagi. Zestaw umożliwia nam wykonanie ośmiu takich stanowisk, co stawia nas przed koniecznością zakupu kilku takich kompletów  w przypadku budowy modelu pancernika lub lotniskowca. Trzeba jednak przyznać, że są one warte grzechu a osiągnięty efekt może być znakomity. Każde stanowisko składa się z żywicznej podstawy, na której montujemy działka (lufy mają otwory wylotowe!). Do tego doklejamy fototrawione osłony, balustrady oraz przyrządy celownicze. 

Shelf Oddity: 20mm Oerlikon Single Machine Gun
Skala: 1:700
Nr kat: SO700129
Typ: żywica, elementy fototrawione

Działka przeciwlotnicze Oerlikon 20 mm to także nieodłączny element uzbrojenia amerykańskich okrętów z okresu II Wojny Światowej. Zresztą nie tylko amerykańskich. Zestaw widoczny na zdjęciach to jeden z dwóch wariantów popularnego Oerlikona, jakie ma w ofercie wrocławski producent. Działka są w pozycji postojowej, z maksymalnie podniesionymi lufami. W drugim zestawie podstawa i działko stanowią osobne elementy, które możemy montować pod różnym kątem. Płytę przeciwodłamkową oraz instrumenty celownicze wykonano w postaci elementów fototrawionych. Z jednego zestawu otrzymamy około trzydziestu kompletnych działek. Warto rozważyć zastosowanie oby zestawów jednocześnie. Pozwoli to na urozmaicenie wyglądu budowanego przez nas modelu.

Akcesoria do modeli okrętów amerykańskich i japońskich stanowią większość oferty Shelf Oddity. Inne marynarki wojenne reprezentowane są na razie nieco skromniej, ale to nie znaczy, że mniej ciekawie. 

Zapoznajmy  się z akcesoriami do modeli okrętów brytyjskiej Royal Navy, bo takie akcesoria producent był uprzejmy nam przekazać. Tym razem będą to popularne „Pom-pomy” oraz zestaw elementów fot otrawionych do modeli niszczycieli typu Hunt II. 

Shelf Oddity: Royal Navy 2-pdr Mk VII quadruple naval gun pom-pom
Skala: 1:700
Nr kat: SO700147
Typ: żywica, elementy fototrawione

„Pom-Pomy” czyli popularne brytyjskie poczwórne, dwufuntowe działka przeciwlotnicze to także powszechny widok na okrętach wojennych, głównie w służbie Royal Navy oraz marynarek sojuszniczych. Zestaw umożliwi nam wykonanie w sumie sześciu kompletnych stanowisk na podstawach Mk. VII. Postawy oraz działka wykonano jako odlewy żywiczne umożliwi to montaż działka pod dowolnym kątem, zaś drobne detale umieszczono na blaszce fototrawionej.

Shelf Oddity: Hunt II class
Skala: 1:700
Nr kat: SO270002
Typ: elementy fototrawione

Seria modeli niszczycieli eskortowych typu Hunt II wydana kilka lat temu przez warszawską firmę IBG Models to modele szczególne. Pierwsze wtryskowe modele okrętów w skali 1/700 jakie wydał polski producent i to od razu na wysokim poziomie. Nic więc dziwnego, że stały się one niezwykle popularne wśród mikromodelarzy na całym świecie i stanowiły wielki sukces producenta. Dla mnie samego też mają szczególne znaczenie, bo właśnie od nich zaczęła się moja miłość do skali 1/700, która trwa do do chwili obecnej. Modele te mają zestaw podstawowych elementów fot otrawionych, ale jeżeli ktoś jest spragniony mocniejszych modelarskich wrażeń powinien sięgnąć po zestaw elementów fot otrawionych firmy Shelf Oddity.

Zestaw ten zapakowano w adekwatną do wielkości blaszek foliową torebkę opatrzoną stosowną nalepką z podstawowymi informacjami o zawartości. Całość bardzo estetyczna i robiąca dobre wrażenie już od samego początku. Sam zestaw składa się z dwóch blaszek jednej mniejszej, drugiej nieco większej. Obydwie zabezpieczone przed uszkodzeniem kawałkami taśmy klejącej do kartoników. Jego zawartość to istna kopalnia skarbów pozwalająca przerobić dowolny zestaw Hunta II z IBG Models na modelarskie dzieło sztuki.

Czego tam mnie ma? Wyposażenie pokładowe, nadburcia z wzmocnieniami, osprzęt ratunkowy, detale nadbudówek, uzbrojenia, relingi, drzwi które można zrobić w pozycji otwartej, w sumie kilkaset bardzo precyzyjnych detali. Trzeba także przyznać, że całość jest doskonale przemyślana przez projektanta, bo nie ma tam zbędnych wypełniaczy. Każdy najmniejszy nawet detal ma swoje konkretne przeznaczenie do zamontowania w modelu. Skąd to wiadomo? Oczywiście z instrukcji.

Właśnie, gdzie ona jest? Bo nie ma jej w torebce z blaszkami, co więcej instrukcji nie ma także w takich zestawach jak omawiane powyżej uzbrojenie przeciwlotnicze. Więc o co chodzi? Tu trzeba użyć klawiatury komputera, ale nie po to żeby zrobić awanturę na pół Internetu, że nie ma instrukcji w torebce, ale żeby wejść na stronę producenta i pobrać odpowiedni plik w formacie pdf. Instrukcja do tego zestawu liczy 11 stron i jest bardzo szczegółowa, inne podobnie, choć nie są tak rozbudowane. Takie podejście do tematu trzeba pochwalić. Czysta ekologia w modelarstwie, co w dzisiejszych czasach nie jest bez znaczenia. Nie ma marnowania papieru, zbędnego druku i generowania kosztów. Wydrukuje tylko ten kto naprawdę musi. Podsumowując  zestaw ten nie odbiega niczym od propozycji firm uznawanych za liderów w produkcji części fototrawionych do modeli okrętów takich jak Flyhawk, WEM czy Gold Medal Models. Mam nadzieję, że Shelf Oddity pójdzie za ciosem w tym segmencie swojej oferty.
Tak zatem prezentują się akcesoria firmy Shelf Oddity. Oferta jak widać rozbudowana, zaś produkty robią bardzo dobre wrażenie. Zarówno pod względem merytorycznym jak i estetycznym. Trzeba teraz sobie jeszcze zadać pytanie do jakich modelarzy są one adresowane. Wiadomo, że te bardziej delikatne jak figurki marynarzy czy bardziej skomplikowane jak środki walki przeciwlotniczej lub blaszki do Huntów II wymagają pewnego doświadczenia w mikromodelarstwie okrętowym, ale proste detale, które wystarczy wyciąć i wkleić na miejsce mogą znaleźć się na warsztacie modelarzy i mniej doświadczonych, jako pierwszy kontakt z akcesoriami tego typu.
Sami oczywiście mamy pewne plany co do dalszego losu opisanego powyżej dobra. Kolega ma w magazynku model niszczyciela ORP „Karkowiak”, zaś to, że na zdjęciu na początku recenzji widać pudełko z modelem krążownika USS „Alaska” także nie jest dziełem przypadku. Zresztą po zamontowaniu tego wszystkiego co opisałem powyżej nie będzie „Alaska” tylko „Ale Laska”.

 

Dziękuję firmie Shelf Oddity za udostępnienie modelu na potrzeby relacji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy

     

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!