Puckie skrzydła nad Bałtykiem

Tytuł: "Puckie skrzydła nad Bałtykiem"
Autor: Joanna Grochowska, Barbara Kos-Dąbrowska
Wydawnictwo: BiT, Oskar, Gdańsk
Wydanie: 2018
Oprawa: twarda

 

Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku doczekał się już wielu opracowań, nie oznacza to jednak, że tematyka została całkowicie wyczerpana i niczego nowego się już nie dowiemy. Wręcz przeciwnie, pojawiają się nowe fakty, dotąd nie znane, nowe ustalenia, nieznane dokumenty czy zdjęcia. Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania Niepodległości, powstania Lotnictwa Polskiego oraz 98-ma rocznica Zaślubin Polski z morzem okazała się dobrą okazją do wydania kolejnej publikacji. Nakładem Wydawnictw BiT i Oskar z Gdańska do rąk czytelników trafiły właśnie "Puckie Skrzydła nad Bałtykiem". Co ona zawiera?

Jest to album ukazujący kolekcję fotografii, dokumentów i pamiątek po Morskim Dywizjonie Lotniczym w Pucku, jak znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Puckiej. Obie autorki są pracownikami naukowymi tej placówki, co sprawia, że rzetelność tego wydawnictwa jest bezdyskusyjna. Już pierwsze wrażenie jakie odnosimy w kontakcie z książką jest bardzo pozytywne. Twarda okładka, kredowy papier i znakomita jakość zdjęć, to główne atuty nowego wydawnictwa.

 

Zdjęć jest tu bardzo dużo, a reprodukcje znakomitej jakości. Sporo z nich jest doskonale znana miłośnikom MDLotu z innych wydawnictw, sporo jednak opublikowano po raz pierwszy. Ukazują one nie tylko samoloty i wszystko co z nimi związane, ale także życie codzienne miasta i bazy, swoisty wątek obyczajowy. Zdjęcia uzupełniają reprodukcje dokumentów, czy wycinki prasowe opisujące różnie wydarzenia, które miały miejsce w Pucku przez dwadzieścia lat funkcjonowania bazy. Oryginalne teksty artykułów i notatek prasowych stanowią część opisów do zdjęć, przy czym zachowanie pisowni i składni stosowanej w latach 20-tych ubiegłego stulecia bardzo podnosi wartość poznawczą publikacji.

Ta koncepcja sprawdziła się zresztą kilka lat wcześniej, kiedy autorki wydały publikację pt. "W cieniu puckich hydroplanów" ukazującą zdjęcia z kolekcji Tadeusza Stankiewicza. Mamy zatem kolejną bardzo wartościową publikacje, bardzo cenne źródło wiedzy o MDLocie i ludziach, którzy go tworzyli. Wraz z wydanymi wcześniej "Lotnictwem Morskim II Rzeczypospolitej" A. Olejki i "Lotniczym Puckiem" spółki A. Olejki, M. Konarskiego i J. Wróbla stanowić może swoisty tryptyk, poświęcony naszej jedynej jednostce Lotnictwa Morskiego okresu międzywojennego. Tak zresztą ustawiłem je na półce. Dla mnie samego jest duży powód do radości, że w tak wspaniałym dziele, w wykazie źródeł znalazło się także moje nazwisko.

Marcin Wawrzynkowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!