Wiosna się skończyła, nadeszło lato, pora na kolejne podsumowanie tego, co działo się przez ten czas na rynku modelarskim w Polsce. Trzeba przyznać, że działo się sporo. Pojawili się nowi producenci, pojawiły się nowe modele, nowe akcesoria. Modelarze nie mogą narzekać na nudę. Zapraszamy zatem, by bliżej przyjrzeć się temu, co wydarzyło się w kwietniu i maju, a jest istotne z punktu widzenia modelarzy.
Na początek kilka spraw bieżących. Za naszą wschodnią granicą nadal nie jest spokojnie, choć to co się dzieje daje niewielki optymizm, że już bliżej niż dalej do końca tej nikomu nie potrzebnej i bezsensownej wojny. Jak można było przewidzieć pojawia się coraz więcej modeli sprzętu wojskowego używanego przez walczące strony, przy czym nowoczesnego sprzętu używanego przez agresora jest coraz mniej, zaś po stronie ukraińskiej jest go coraz więcej, jest on bardzo różnorodny także z uwagi na modyfikacje, które przechodzi często na polu walki. O modelach sprzętu używanego przez armię ukraińską będzie jeszcze mowa poniżej.
Chcielibyśmy także zwrócić uwagę na jeszcze na jedną rzecz. Zależy nam, żeby do jak największego grona czytelników naszego portalu dotarło w końcu, że nasz portal jest otwarty dla wszystkich producentów modeli i akcesoriów, bez względu na to czy chodzi o dużą firmę z grubym katalogiem, czy też o niewielkie przedsiębiorstwo dopiero zaczynające działalność i zdobywające cenne doświadczenia na własnych błędach. Każdy, kto ma coś ciekawego do zaoferowania modelarzom jest u nas mile widziany i na pewno nie odmówimy mu pomocy w promocji jego działalności. Po to właśnie prowadzimy ten portal, a wiemy że nasze materiały czytają nie tylko doświadczeni modelarze, ale także osoby nie związane z modelarstwem. Dlatego nie pozwolimy na żadne ataki na współpracujących z nami producentów niezależnie od tego czy będą miały formę pretensji kierowanych do nas w formie maili czy wiadomości na komunikatorach, czy też złośliwych komentarzy pod naszymi postami w mediach społecznościowych. Po publikacji recenzji modeli firmy Art of Trans mieliśmy kilka takich sytuacji, na szczęście udało nam się w porę zareagować i pousuwać wszystkie obraźliwe treści. Będziemy tak robić w każdej sytuacji tego typu. Każdy ma prawo do własnego zdania i własnych ocen, także i my a nachalne narzucanie nam swojego punktu widzenia jest z góry skazane na niepowodzenie. Skoro firma Art of Trans została wywołana do tablicy, przegląd nowości zaczniemy od pokazania najnowszego projektu tego producenta.
ART OF TRANS
Tym razem producent wziął na warsztat temat współczesny i to w dodatku samolot cywilny. Mowa tu oczywiście o PZL M-18 Dromader. Temat wymagający zarówno od producenta, aby prawidłowo odtworzyć zarówno dość skomplikowaną bryłę samolotu, jak i jej szczegóły, a później i od modelarzy którzy podejmą wyznanie budowy modelu tego samolotu. Jak w przypadku poprzednich modeli tego producenta, także ten raczej nie będzie zestawem dla wszystkich. Ci których przerasta konieczność wykonania niektórych prac we własnym zakresie, tym zestawem raczej nie powinni się interesować.
Na swoich social mediach producent pokazuje kolejne etapy prac nad projektowaniem zestawu, który będzie standardowo dostępny w skalach 1/72, 1/48 i 1/32. Znając jednak rozmach firmy będzie pewnie możliwość zakupu modelu także w większych skalach 1/24 czy 1/16. W pracach nad modelem bierze udział znany miłośnik i znawca tego samolotu Pan Marek Wierzchowski, co jest bardzo dużą zaletą całego przedsięwzięcia.
Testowy wydruk elementów kadłuba modelu w skali 1/32 |
W końcu doleciał! Najbardziej oczekiwany przez modelarzy zestaw, budzący wielkie oczekiwania i apetyty jest już w drodze do modelarzy. Niedługo także trafi i do nas, duża szansa że będzie go można zobaczyć, a może nawet wygrać podczas tegorocznego BFM-u. Z tymi, którzy nie będą w stanie odwiedzić nas osobiście za pośrednictwem naszego portalu podzielimy się wrażeniami z oglądania zawartości pudełka.
ARMA HOBBY: Hurricane Mk IIc Skala: 1:48 Nr kat: 48004 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy, maski |
Sporo nowości przygotowała także firma IBG Models, tu także mamy zupełnie nowe propozycje w postaci modeli ukraińskich transporterów opancerzonych BTR-4E. Zestawy te, jak i pozostałe nowe modele pojazdów wojskowych w skali 1/72 zostały już omówione, zaś poniżej Marcin omówi dwa nowe modele samolotów w skali 1/72.
IBG MODELS: Cheverolet C60L Ambulance Skala: 1:35 Nr kat: 35040 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione |
|
IBG MODELS: BTR-4E Ukrainian APC Skala: 1:72 Nr kat: 72117 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione |
|
IBG MODELS: BTR-4E Ukrainian APC with slat armor Skala: 1:72 Nr kat: 72118 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione |
|
IBG MODELS: Cromwell Mk.IV British Tank (Hull Type D) Skala: 1:72 Nr kat: 72103 Opcje malowania: 4 Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione |
|
IBG MODELS: Chevrolet C60L Office Lorry Skala: 1:72 Nr kat: 72116 Opcje malowania: 1 Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione |
|
IBG MODELS: PZL P.11B Early (K-series) Skala: 1:72 Nr kat: 72552 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione |
|
IBG MODELS: Polish Air Force Pilot 1939 Skala: 1:72 Nr kat: 72U018 Opcje malowania: 1 Typ modelu: figurka, wydruk 3D |
W Pudle - Nowości Lotnicze w skali 1/72 - IBG Models
Od początku roku firma IBG Models wydała już kilkanaście nowych modeli oraz akcesoriów do nich. Większość z nich to modele pojazdów wojskowych, czyli tematyka w której warszawski producent czuje się najlepiej. Pojawiły się także dwa nowe modele samolotów w skali 1/72. Oba stanowią kolejne propozycje w ramach rozpoczętych jakiś czas temu cykli produkcyjnych, lecz podjęta w nich tematyka jest na tyle atrakcyjna, że firma IBG proponuje coraz to nowe zestawy, a jakie? Marcin zajrzał do pudełek i melduje:
Samolot myśliwski PZL P.11b Early (K-series)
Nazwa modelu: PZL P.11b Early (K-series)
Producent: IBG Models
Nr katalogowy: 32552
Skala: 1:72
Tworzywo: wtrysk, elementy fototrawione, klisza
Malowanie: 3 x Rumunia
Samoloty polskiej produkcji użytkowane w Rumunii to temat po który modelarze sięgają bardzo często. Wiadomo, znajome sylwetki, ciekawe malowania, interesujący przebieg służby i użycie bojowe. Po wydaniu modelu samolotu myśliwskiego PZL P.11b czyli rumuńskiej wersji licencyjnej napędzanej silnikiem GR 9 Kcr, firma IBG Models proponuje wczesny wariant tej odmiany, oznaczony jako P.11b-K. z węższym pierścieniem Townenda, bez kolektora spalin z indywidualnymi jak w samolocie PZL P.7a rurami wydechowymi. Wyprodukowano 20 egzemplarzy samolotów w takiej właśnie konfiguracji.
Nowy zestaw IBG Models jak nietrudno się domyślać bazuje na wypraskach znanych z modelu PZL P.11a (Nr kta.72518). Są jednak dwie różnice. Pierwsza z nich to ramka oznaczona jako „E” na której znalazły się podzespoły osłony silnika, rury wydechowe oraz nieco inna osłona głowicy skrzyni korbowej silnika.
Druga różnica to niewielka, dodatkowa blaszka fototrawiona zawierająca pierścień do zamontowania właśnie w osłonie silnika. Na potrzeby tego właśnie zestawu opracowano nowy arkusik kalkomanii, co zresztą nie powinno nikogo dziwić. Za stronę techniczną tego komponentu zestawu odpowiada firma Techmod.
Kalkomania przewiduje trzy opcje malowania, trzeba przyznać, że wszystkie trzy są bardzo interesujące i efektowne, lecz nazwijmy rzeczy po imieniu, nie należące do łatwych. Na typowe polskie khaki nałożono po dwa dodatkowe kolory kamuflażu w postaci jasnej zieleni i terrakoty, w każdym wariancie według innego klucza, co przy skali 1/72 wymaga bardzo pewnej ręki i doskonale wyregulowanego aerografu. Można też próbować z blue tackiem, każda metoda jest dobra, bo dla efektu warto się pomęczyć. Schematy malowania oczywiście znalazły się na końcu instrukcji.
Samolot myśliwski FW 190D-9 Mrienburg (Late Production)
Model: FW 190D-9 Mrienburg (Late Production)
Nr kat.: 72532
Skala: 1:72
Producent: IBG Models
Tworzywo: model wtryskowy, elementy fototrawione
Malowanie: 3 x Niemcy
Druga nowa propozycja IBG Models to także model samolotu myśliwskiego z okresu II Wojny Światowej. Skoro kontynuacja całego cyklu produkcyjnego to może być tylko kolejna „Długa Foka”, ponieważ poza myśliwcami Puławskiego tylko ten cykl znajduje się obecnie produkcji. Jest zatem kolejny zestaw umożliwiający budowę modelu myśliwca FW-190 D-9 w późnej konfiguracji produkcyjnej. Co ciekawe, pojawia się delikatny wątek polski, ponieważ wszystkie trzy samoloty, których malowania przewidział producent zostały zbudowane w zakładach Focke Wulfa z Marienburgu, czyli obecnie w Malborku.
Konfiguracja wyprasek jest identyczna w przypadku wcześniejszych zestawów umożliwiających budowę miniatury tego samolotu w innych wersjach produkcyjnych, jak widać na powyższym zdjęciu.
Mamy natomiast tylko jedną wypraskę z osłoną karabinów maszynowych, a mianowicie ramkę „R”, więc o możliwości pomyłki, przed którą przestrzegałem przy okazji omawiania jednego z wcześniejszych zestawów, w tym przypadku nie istnieje. Wykorzystujemy osłonę z ramki „R” zamiast z ramki „K”. Blaszka fototrawiona jest identyczna, zapewne zobaczymy ją jeszcze w kilku innych zestawach.
Kalkomania to arkusik średniej wielkości na którym znajdują się elementy potrzebne do wykonania jednego z trzech wariantów malowania, jakie proponuje nam producent. Są zatem krzyże, numery szewrony, spirala na śmigło i co ciekawe jasna plama występująca na burcie kadłuba jednego z samolotów. Oczywiście jest też drugi arkusik, tej samej wielkości zawierający napisy eksploatacyjne i stanowiący stały element wszystkich zestawów do budowy „Długiej Foki”.
Jak zaznaczyłem powyżej, producent proponuje nam trzy warianty malowań. Wszystkie trzy datowane są na maj 1945 r. i jeżeli ktoś oczekuje bardziej ścisłych związków z Malborkiem to może się rozczarować. Samoloty te zostały tam tylko wyprodukowane a wojenne losy jeden z nich rzuciły do Halle-Nitelben, drugi do Flensburga, zaś trzeci do Fϋrth w Bawarii. Są to jednak malowania na tyle interesujące, bo z końca wojny, kiedy brakowało niemal wszystkiego z farbami włącznie, dlatego niektóre części płatowców malowano innymi farbami niż przewidziane w różnego rodzaju instrukcjach i regulaminach, przez co są one atrakcyjne dla modelarzy. Tu właśnie takie malowania można znaleźć, wystarczy zajrzeć na ostatnie strony instrukcji.
Oferta IBG Models w segmencie modeli samolotów w skali 1/72 wzbogaciła się o kolejne dwie ciekawe propozycje. Obie serie do których należą znalazły uznanie modelarzy o czym świadczą kolejne pojawiające się w Internecie galerie czy relacje z budowy. Oczywiście trafiłem też na głosy krytyki, ale zarzuty w nich formułowane były tak absurdalne, że nie ma sensu zawracać sobie nimi głowy.
Dziękuję producentowi, firmie IBG Models, za przekazanie zestawów na potrzeby recenzji.
Marcin „Marwaw” Wawrzynkowski
Firma Hobby 2000 tym razem postawiła na gabaryty. Wznowienia doskonale znanych modeli bombowca B-29 oraz łodzi latającej PBY Catalina opracowanych przed laty przed koreańską Academy to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór malowań. Jeszcze lepszym posunięciem jest wznowienie modeli nocnych samolotów myśliwskich He-219 UHU. Wydanie tych modeli przez firmę Dragon było wydarzeniem modelarskim, potem były wznawiane sporadycznie, przez co stały się towarem niemal luksusowym.
Hobby 2000: B-29 Superfortress Skala: 1:72 Nr kat: 72070 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy (ex Academy), maski |
|
Hobby 2000: Washington B.1 Skala: 1:72 Nr kat: 72069 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy (ex Academy), maski |
|
Hobby 2000: Consolidated PBY-5A Catalina ETO Skala: 1:72 Nr kat: 72065 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy (ex Academy), maski |
|
Hobby 2000: Consolidated PBY-5A Catalina PTO Skala: 1:72 Nr kat: 72066 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy (ex Academy), maski |
|
Hobby 2000: Heinkel He 219 A-0 Skala: 1:72 Nr kat: 72067 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy (ex Dragon), maski |
|
Hobby 2000: Heinkel He 219 A-2 Skala: 1:72 Nr kat: 72068 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy (ex Dragon), maski |
Special Hobby konsekwentnie realizuje swoje programy produkcyjne, trzeba jednak przyznać, że robi to w sposób atrakcyjny. Niby ten sam zestaw, dobrze znane wypraski a jednak zawsze znajdzie się coś co działa na wyobraźnię modelarzy. Ofertę modeli wtryskowych uzupełniają coraz to nowe figurki i akcesoria wykonane w technologii druku 3D.
Special HOBBY: AH-1Q/S Cobra "US & Turkish ARMY Service Skala: 1:48 Nr kat: SH 48232 Opcje malowania: 4 Typ modelu: model wtryskowy |
|
Special HOBBY: J-3 "Cub Goes to War" Skala: 1:48 Nr kat: SH 48220 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne. |
|
Special HOBBY: SAAB J/A-21R "First Swedish Made Jet" Skala: 1:72 Nr kat: SH 72480 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne. |
|
Special HOBBY: Potez 25A2 "Jupiter Version" Skala: 1:72 Nr kat: SH 72420 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy, el. fototrawione, wydruki 3D |
|
Special HOBBY: Mirage F.1 EQ/ED Skala: 1:72 Nr kat: SH 72386 Opcje malowania: 4 Typ modelu: model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne. |
|
Special HOBBY: Supermarine Seafire F/FR Mk.46 "No. 1832 Squadron Skala: 1:72 Nr kat: SH 72482 Opcje malowania: 2 Typ modelu: model wtryskowy. |
|
Special HOBBY: Afrikakorps Soldier Riding Camel Skala: 1:72 Nr kat: F72388 Opcje malowania: 1 Typ modelu: figurka, wydruk 3D |
|
Special HOBBY: Afrikakorps Soldier Riding Camel Skala: 1:48 Nr kat: F48389 Opcje malowania: 1 Typ modelu: figurka, wydruk 3D |
Tempa przyspiesza także współpracująca ze Special Hobby firma Azur Frrom. Nie tak dawno zaprezentowano boxarty długo oczekiwanego modelu samolotu bombowego Fairey Battle, co oznacza, że zestaw niebawem trafi do produkcji.
Do produkcji natomiast trafił już zestaw umożliwiający budowę samolotu myśliwskiego Dassault SMB.2 Super Mystère w podziałce 1/48. Na stronie producenta zamieszczono już zdjęcia wyprasek. Trzeba przyznać, iż wygląda to obiecująco, a po wielkim sukcesie modelu tego samolotu w skali 1/72 oczekiwania modelarzy budujących swoje repliki w skali 1/48, oczekiwania są wysokie.
Także ukraiński ICM konsekwentnie realizuje przyjęte swego czasu założenia. Całkiem spora ilość nowych propozycji, wśród nich oczekiwana przez modelarzy miniatura samolotu pola walki OV-10A Bronco w skali 1/72 oraz dwa nowe zestawy figurek - ukraińscy saperzy oraz załoga amerykańskiego śmigłowca.
ICM Models: AH-1G Cobra (late production) US Attack Helicopter Skala: 1:35 Nr kat: 53031 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy |
|
ICM Models: Bristol Beaufort Mk.I WW II British dominions Air Force Skala: 1:48 Nr kat: 48312 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy |
|
ICM Models: He-111 H-8 Paravane WWII German Aircraft Skala: 1:48 Nr kat: 48267 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy |
|
ICM Models: OV-10A Bronco Skala: 1:72 Nr kat: 72185 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy, |
|
ICM Models: Ki-21-1a RTAF Thailand Heavy Bomber Skala: 1:72 Nr kat: 72204 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy |
|
ICM Models: Typ 320 (W142) Cabriolet WWII German Staff Car Skala: 1:35 Nr kat: 35540 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy |
|
ICM Models: URAL-43203 Military Box Vehicle Skala: 1:72 Nr kat: 72709 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy |
|
ICM Models: WW II US Millitary Patrol Skala: 1:35 Nr kat: 35599 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy |
|
ICM Models: WWII British Aircraft Armament Skala: 1:48 Nr kat: 48407 Opcje malowania: - Typ modelu: model wtryskowy |
|
ICM Models: "To be ahead, to save the life" Sappers of AF of Ukraine Skala: 1:35 Nr kat: 35753 Opcje malowania: 1 Typ modelu: figurki, model wtryskowy |
|
ICM Models: US Hellicopter Pilots (1960s - 1970s) Skala: 1:35 Nr kat: 53101 Opcje malowania: 1 Typ modelu: figurki, model wtryskowy |
Równie ciekawie wyglądają zapowiedzi, a właściwie to nad czym obecnie pracuje ukraiński producent. Samochód pancerny Kozak-2 oraz nurkowie z elektrowni w Czernobylu, którzy dzięki swej bohaterskiej postawie nie dopuścili do jeszcze gorszych konsekwencji katastrofy to tematy ciekawe i oryginalne zarazem.
Popularny cykl wydawniczy liczy już ponad 100 numerów. Setny numer został godnie uczczony, bo modelem dział samobieżnego KTD, zaś w numerze następnym znajdziemy miniaturę niemieckiego samochodu pancernego Sd. Kfz. 247 Ausf. B uzbrojonego w karabin maszynowy MG34.
FTF: Polskie działo samobieżne TKD Skala: 1:72 Nr kat: PL1939-100 Opcje malowania: 1 Typ modelu: model wtryskowy |
|
FTF: Samochód opancerzony Sd. Kfz. 247 Ausf. B /MG34 Skala: 1:72 Nr kat: PL1939-101 Opcje malowania: 1 Typ modelu: model wtryskowy |
Firma AJM Models kończy aktualnie prace nad modelami brytyjskich tendrów lotniczych HMS "Pegasus" i HMS "Ben My Chree" Szykują się kolejne modele oryginalnych okrętów w niezwykle atrakcyjnych malowaniach. Wkrótce więcej szczegółów.
Tym razem firma GPM Models skierowała swoje nowe propozycje w stronę modelarzy kolejkowych. Trzeba jednak przyznać, że zarówno modele pojazdów jak i makieta budki telefonicznej uatrakcyjnią niejedną makietę w skali H0.
GPM: Autosan H-03 Skala: 1:87 Nr kat: 3D-H0-132 Typ modelu: model 3D |
|
GPM: Star C21 z naczepą D-60 Skala: 1:87 Nr kat: 3D-H0-130 Typ modelu: model 3D |
|
GPM: Budka telefoniczna PRL Skala: 1:87 Nr kat: 3D-H0-126 Typ modelu: model 3D |
Sporo nowości w różnych skalach znalazło się także w ofercie firmy Nanofaktura. Jedną z nich jest miniatura samochodu śmieciarki Jelcz 325 "Presko". Pozostałe nowości na stronie producenta.
Nanufaktura: Jelcz 325 "Presko" Skala: 1:72 Nr kat: 01-011A Typ modelu: model 3D |
Jako ciekawostkę prezentujemy nową propozycję firmy Imperial Hobby Productions. Jest to w model amerykańskiego krążownika liniowego USS South Dakota, okrętu który niw powstał z uwagi na ograniczenia traktatowe. Imperial Hobby Productions przygotowała miniaturę tego okrętu w skali 1/700. Jest to żywiczna miniatura w konwencji do linii wodnej. Zestaw został wydany w niewielkim nakładzie raczej na rynek amerykański, w związku z czym sprowadzenie go do Polski może pociągnąć za sobą wysokie koszty. Dlatego prezentujemy go jako modelarską ciekawostkę.
IHP: USS South Dakota BB-49 Skala: 1:700 Nr kat: IHP27015P Typ modelu: model żywiczny, el. fototawione |
Wydawnictwo JSC wprowadziło do swojej oferty najprostsze modele dla zupełnie początkujących adeptów modelarstwa kartonowego. Taka inicjatywa zawsze cieszy, bo dobrze kiedy obok modeli skomplikowanych i trudnych jest także coś zupełnie prostego, od czego można zacząć przygodę z modelarstwem.
JSC: Skrzynka na narzędzia Skala: - Nr kat: 816 Typ modelu: model kartonowy |
JSC: Autobus Szkolny Skala: - Nr kat: 815 Typ modelu: model kartonowy |
||
JSC: Torebka Skala: - Nr kat: 814 Typ modelu: model kartonowy |
JSC: Modraszek Ikar Skala: 3:1 Nr kat: 813 Typ modelu: model kartonowy |
||
JSC: Rusałka Admirał Skala: 3:1 Nr kat: 812 Typ modelu: model kartonowy |
JSC: Rusałka Pokrzywnik Skala: 3:1 Nr kat: 811 Typ modelu: model kartonowy |
||
JSC: Rusałka Pawik Skala: 3:1 Nr kat: 811 Typ modelu: model kartonowy |
JSC: Paź Królowej Skala: 3:1 Nr kat: 810 Typ modelu: model kartonowy |
Nowości Wydawnictwa Answer są tradycyjnie bardzo zróżnicowane. Poza klasycznymi propozycjami takimi jak modele pojazdów w skali 1/25 czy samolotów w skali 1/33 pojawia się także nowy trend - duże modele okrętów w skali 1/100 czego przykładem jest prezentowany poniżej model niszczyciela OPR "Piorun". Nowe propozycje znajdziemy także w obu seriach wydawniczych dla początkujących.
ANGRAF: 9K330 TOR-M2/SA-15 Skala: 1:25 Nr kat: No. 244 Typ modelu: model kartonowy |
|
ANGRAF: ORP Piorun Skala: 1:100 Nr kat: No. 242 Typ modelu: model kartonowy |
|
MS Model: PZL W-3A Sokół Skala: 1:33 Nr kat: No. 009 Typ modelu: model kartonowy |
Kartonowy Świat: Nakajima Ki-27b Skala: 1:33 Nr kat: No. 578 Typ modelu: model kartonowy |
|
Kartonowy Świat: Fiat Cr.32 Skala: 1:33 Nr kat: No. 572 Typ modelu: model kartonowy |
|
Kartonowe Hobby: SKOT 2AP Skala: 1:25 Nr kat: No. 574 Typ modelu: model kartonowy |
|
MPM Model: Albatros D.V Skala: 1:33 Nr kat: No. 101 Typ modelu: model kartonowy |
|
MPModel: Sopwith F.1 Camel Skala: 1:33 Nr kat: No. 103 Typ modelu: model kartonowy |
Kartonowy Exspress: Żuk A07 Pogotowie Emergetyczne Skala: - Nr kat: No. E071 Typ modelu: model kartonowy |
Kartonowy Exspress: UAZ 469 WOP Skala: - Nr kat: No. E071 Typ modelu: model kartonowy |
||
Kartonowy Exspress: NYSA N59 Skala: - Nr kat: No. E074 Typ modelu: model kartonowy |
Kartonowy Exspress: Żubr A80 Chłodnia Mielec Skala: - Nr kat: No. E074 Typ modelu: model kartonowy |
Kartonowy Express: ET42-007 Skala: 1/87 Nr kat: K.001 Typ modelu: model kartonowy |
|
Kartonowy Express: ST44 Skala: 1/87 Nr kat: K.002 Typ modelu: model kartonowy |
|
Kartonowy Express: ETZ EN57-925 Skala: 1/87 Nr kat: K.003 Typ modelu: model kartonowy |
|
Kartonowy Express: SM42 wagony Bdhpumn Gorlitz Skala: 1/87 Nr kat: K.004 Typ modelu: model kartonowy |
|
Kartonowy Express: EN57 POLREGIO Skala: 1/87 Nr kat: K.005 Typ modelu: model kartonowy |
|
Kartonowy Express: SM42-2442 wagon Sgs Skala: 1/87 Nr kat: K.005 Typ modelu: model kartonowy |
Nowe trendy zawitały także do łódzkiego GPM-u, w postaci modeli niszczycieli OORP "Wicher II" i "Grom II" oraz ORP "Warszawa I" Model tej ostatniej wydano także w klasycznej skali 1/200 podobnie jak model niemieckiego krążownika "Leipzig". Ofertę uzupełnia miniatura budynku gospodarczego dedykowana do wykorzystania w budowie makiet kolejkowych.
GPM: Niszczyciele OORP Wicher II i Grom II GPM: Niszczyciele OORP Wicher II i Grom II |
|
GPM: Niszczyciel ORP Warszawa (typ Kotlin) GPM: Niszczyciel ORP Warszawa (typ Kotlin) |
|
GPM: Niszczyciel ORP Warszawa (typ Kotlin) Skala: 1:200 Nr kat: No. 630K Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem GPM: Niszczyciel ORP Warszawa (typ Kotlin)
|
|
GPM: Lekki krążownik Leipzig GPM: Lekki krążownik Leipzig |
|
GPM: Rakieta V2 na platformie SS lma 44 GPM: Rakieta V2 na platformie SS lma 44 |
|
GPM: Budynek gospodarczy "A" czerwona cegła |
Są nowe modele, Yahu Models oczywiście na posterunku. Godna podziwu szybka reakcja na modelarskie nowości.
YAHUMODELS: Spitfire Mk.I late Skala: 1:32 Nr kat: YMA3276 Typ: elementy fototrawione Dedykowany do: Kotare |
|
YAHUMODELS: Spitfire Mk.I early/middle Skala: 1:32 Nr kat: YMA3279 Typ: elementy fototrawione Dedykowany do: Kotare |
|
YAHUMODELS: Ki-84 Otsu Skala: 1:32 Nr kat: YMA3277 Typ: elementy fototrawione Dedykowany do: Hasegawa |
|
YAHUMODELS: SB2C-4 Helldiver Skala: 1:32 Nr kat: YMA3275 Typ: elementy fototrawione Dedykowany do: Infinity Models/HPH |
|
YAHUMODELS: P-39D/P-400 Airacobra early Skala: 1:72 Nr kat: YMA7344 Typ: elementy fototrawione Dedykowany do: Arma Hobby |
GPM oferuje tradycyjnie dodatki do swoich nowych modeli, ale także modeli innych wydawnictw, jak choćby blaszka fototrawiona dedykowana do modelu japońskiego lotniskowca "Kaga" wydanego przez Dom Bumagi.
GPM: ORP Warszawa I, śruby, kabestany, kotwice... Skala: 1:200 Nr kat: Kt-Z-020 Typ modelu: druk 3D |
GPM: ORP Warszawa I, śruby, kabestany, kotwice... Skala: 1:100 Nr kat: Kt-Z-021 Typ modelu: druk 3D |
||
GPM: Niszczyciele proj 30 bis, śruby, kabestany, kotwice... Skala: 1:100 Nr kat: KT-Z-022 Typ modelu: druk 3D |
GPM: Leipzig, Konigsberg, śruby, kabestany, kotwice... Skala: 1:200 Nr kat: Kt-Z-023 Typ modelu: druk 3D |
||
GPM: OORP Wicher, Burza aparat torpedowy Skala: 1:200 Nr kat: LUF-L200FR-20-3D Typ modelu: druk 3D |
GPM: Leipzig 1942, zestaw uzbrojenia Skala: 1:200 Nr kat: 3D-200-27D Typ modelu: druk 3D |
||
GPM: IJN Kaga zestaw detali do modelu wyd. Dom Bumagi Skala: 1:200 Nr kat: FOT-FUDB1105 -2 Typ modelu: el. fotorawione |
GPM: ORP Warszawa I zestaw detali Skala: 1:200 Nr kat: 3D-200-26D Typ modelu: druk 3D |
Kolejne bardzo praktyczne akcesoria przygotowała dla mikromodelarzy okrętowych firma Shelf Oddity. Wydane w formie wydruku i wyposażone w metalowe lufy miniatury dział 102 mm powszechnie używanych przez Royal Navy na pewno znajdą sporo zastosowań, podobnie jak łańcuchy kotwiczne dedykowane do modeli okrętów japońskich.
Shelf Oddity: RN Dual QF 4 inch (102 mm) AA Gun Mk.XVI Skala: 1:700 Nr kat: SO700188 Typ: wydruk 3D |
|
Shelf Oddity: IJN Chains set for Destroyers Skala: 1:700 Nr kat: SO700202 Typ: wydruk 3D |
|
Shelf Oddity: IJN Chains set for Cruisers Skala: 1:700 Nr kat: SO700203 Typ: wydruk 3D |
|
Shelf Oddity: IJN Chains set for Battleships Skala: 1:700 Nr kat: SO700204 Typ: wydruk 3D |
Grand Model przygotował ciekawy zestaw do konwersji modelu myśliwca F-16 E/F a konkretniej zestawu w skali 1/48 firmy Tamiya. Można będzie zbudować efektowną miniaturę tego słynnego samolotu w standardzie Block 60. W skład zestawu wchodzą elementy żywiczne, fototrawione oraz kalkomanie.
GRAND MODELS: U.A.E. F-16 E/F Block 60 Desert Falcon Skala: 1:48 Nr kat: - Typ: elementy żywiczne, fototrawione, kalkomanie Dedykowany do: Tamiya |
Kolejne zestawy praktyczne i bardzo przydatne dla wszystkich, którzy lubią niemieckie "szmatopłaty". Paski do wzmacniania płótna drukowanego Lozegne zawsze się przydawały, a często trzeba było robić je we własnym zakresie. Teraz mamy gotowe z Techmodu w skali 1/72 i 1/48.
Techmod: Stripes for Lozegne Skala: 1:48 Nr kat: 48130 Typ: kalkomanie |
|
Techmod: Stripes for Lozegne Skala: 1:72 Nr kat: 72164 Typ: kalkomanie |
Greckie F-4E w okolicznościowych malowaniach zawsze miały swój urok, więc kolejne zestawy z kolejnymi malowaniami na pewno przypadną do gustu modelarzom. Zestawy takie przygotował tym razem Grand Models i trzeba przyznać, że prezentują się efektownie i zachęcająco.
Grand Models: F-4E "ARES THE GOD OF WAR" Grand Models: F-4E "ARES THE GOD OF WAR" Grand Models: F-4E "ARES THE GOD OF WAR" |
Pomimo, że książka ta była omówiona szerzej nie tak dawno temu, nie możemy o niej nie wspomnieć także w tym miejscu. Monumetalna praca Bartłomieja Belcarza i jego Przyjaciów na temat losów polskiech lotników we Francuskiej Afryce Północnej to jednoz wydarzeń wydawniczych bieżącego roku.
Autor: Współautorzy: Ilustratorzy: Wydawnictwo: ISBN: Data wydania: Format: Cena: |
B. Belcarz, P. Tuliński, W. Matusiak, W. Zmyślony K. Hołda, A. Juszczak, T. L. Moroşanu, A. M. Olejniczak. Muzeum COP w Stalowej Woli 978-8365145628 2021-07-12 A4 paperback, 576 stron (576 w kolorze) 120.00 PLN |
Także ta książka byłą omawiana szerzej, ale z uwagi na wielką warość historyczną i pozanwczą zdacydowaliśmy się o zamieszczeniu wzmianki na jej temat także w tym miescu. Praca Mateusza Kabatka o działaności koszalińskiego lotniska w latach 1912 - 1945 wydana przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego sprawilła, że wielu mieszczkańców Koszalina zupełnie inaczej postrzega teraz historię swego miasta. Książka odniosła wielki sukces, przez co cały nakład jest obecnie wyczerpany.
Autor: ISBN: Data wydania: Kategoria: Format: |
Mateusz Kabatek 978-83-964222-5-2 2023-05-23 Nowe A4 pozimy, 132 strony |
Stratus tradycyjnie przygotował konkretną porcję nowości wydawniczych, w tym długo oczekiwany 33 tomik z cyklu Polish Wings, a poświęcony samolotom szturmowym Ił-2. Interesująco zapowiada się pozycja poświęcona malowaniom amerykańskich samolotów z okresu wojny w Wietnamie.
Autor: Ilustrator: ISBN: Data wydania: Seria: Nr katalogowy: Kategoria: Format: Cena: |
Wojciech Zmyślony Andrzej M. Olejniczak 9788366549999 2023-05-30 Polish Wings PW 33 Nowe A4 pb, 96 stron (96 w kolorze) 90.00 PLN |
|
Autor: Ilustrator: ISBN: Data wydania: Seria: Nr katalogowy: Kategoria: Format: Cena: |
Jarosław Dobrzyński J. Światłoń, M. Ribeiro, M. Bangsø, A. M. Olejniczak 9788365958433 2023-06-15 White 9144 Nowe A4 HB, 312 stron (312 w kolorze) 240.00 PLN |
|
Autor: ISBN: Data wydania: Seria: Nr katalogowy: Kategoria: Format: Cena: |
Alan Ranger 9788367227179 2023-06-12 ON Camera ON 31 Nowe A4, pb, 78 stron 65.00 PLN |
|
Autor: Ilustrator: ISBN: Data wydania: Seria: Nr katalogowy: Kategoria: Format: Cena: |
Bartłomiej Belcarz, Franciszek Strzelczyk Karolina Hołda 9788367227346 2023-05-24 SINGLE Single 50 Nowe a4, pb, 24 stron (6 w kolorze) 35.00 PLN |
|
Autor: Ilustrator: ISBN: Data wydania: Seria: Kategoria: Format: Cena: |
Jarosław Dobrzyński Dariusz Karnas 9788367227391 2023-05-15 Samolot po polsku Sam 09 Nowe A4 pb, 20 stron (3 w kolorze) 35.00 PLN |
|
Autor: Ilustrator: ISBN: Data wydania: Seria: Nr katalogowy: Kategoria: Format: Cena: |
Dariusz Karnas Dariusz Karnas 9788367227308 2023-06-02 Scale Plans SC. 79 Nowe A3 - folded to A4, 0 stron 39.00 PLN |
Sporą dawkę ciekawych artykułów na temet polskiego lotnictwa morskiego można znaleźć w 14-tym już zeszycie z serii Hiestorie Puckie. Serii, która dzięki znakomitemu zestpołowi autrów i wielkim profesjonaliźmie strony wydawniczej już dawno zyskała uznanie sympatyków lotnictwa i nie tylko.
Muzeum MDLot w Pucku: Autor: ISBN: Data wydania: Seria: Nr katalogowy: Format: Cena: |
Historie Puckie Zeszyt 14 Praca zbiorowa - 2023 Historie Puckie 14HP A4, 48 stron w kolorze 36.00 PLN |
Potentat na rynku makiet kolejowych nie zwalnia tempa. Ilość nowych propozycji oszałamia, tym bardziej, że cała strona to modele taboru kolejowego używanego w Polsce.
Hataka powraca z nowymi zestawami lakierów modelarskich z popularnej serii Orange line. Są to zestawy składające się z trzech podstawowych kolorów kamuflażu stosowanego przez dane siły powietrzne w różnych okresach. W chwili obecnej do sprzedaży trafiły zestawy poświęcone lotnictwu brytyjskiemu, amerykańskiemu i niemieckiemu z okresu ostatniej wojny.
HATAKA: WW 2 RAF Coastal Command & RN FAA |
HATAKA: WW 2 RAF South -East Asia (1942-45) Nr kat: HTK-CP10 Typ: lakiery modelarskie |
||
HATAKA: Late WW2 RAF (1941-45) Nr kat: HTK-CP09 Typ: lakiery modelarskie |
HATAKA: Early WW2 RAF (1940-41) Nr kat: HTK-CP08 Typ: lakiery modelarskie |
||
HATAKA: Late WW 2 US Army Air Force (1943-45) Nr kat: HTK-CP07 Typ: lakiery modelarskie |
HATAKA: Early WW2 US Army Air Force (1941-43) Nr kat: HTK-CP06 Typ: lakiery modelarskie |
||
HATAKA: Late WW 2 Luftwaffe Vol. II (1944-45) Nr kat: HTK-CP05 Typ: lakiery modelarskie |
HATAKA: Late WW 2 Luftwaffe Vol. I (1944) Nr kat: HTK-CP04 Typ: lakiery modelarskie |
||
HATAKA: Mid WW 2 Luftwaffe (1941-44) Nr kat: HTK-CP03 Typ: lakiery modelarskie |
HATAKA: Early WW 2 Luftwaffe Vol. II (1939-41) Nr kat: HTK-CP02 Typ: lakiery modelarskie |
||
HATAKA: Early WW 2 Luftwaffe Vol. I (1937-39) Nr kat: HTK-CP01 Typ: lakiery modelarskie |
Nowe zestawy farb przygotowała także firma ICM. Tradycyjnie do farbek dołączany jest werniks, zaś tematyka obu zestawów bardzo przydatna i nie ukrywajmy uniwersalna.
ICM: American Civil War Confederate Infantry Nr kat: ITEM 3034 Typ: farby akrylowe |
ICM: WW II US Infantry Nr kat: ITEM 3037 Typ: farby akrylowe, werniks |
W ten sposób dotarliśmy do końca kolejnego zestawienia, dzieląc swój czas pomiędzy naszą bieżącą działalność i przygotowania do kolejnej edycji Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, który odbędzie się za niecały tydzień. W chwili obecnej dopinamy na ostatni guzik wszystkie sprawy organizacyjne o których na bieżąco informujemy na naszych social mediach. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a nasi goście będą się dobrze bawić podczas kolejnego święta modelarstwa.
Koszaliński Pluton Modelarski