W Pudle - Samolot Myśliwski H-84 Hayate "Special Attack Units" - 1/72 - Arma Hobby

Model: Nakajima K-84 Hayate, Special Attack Units, Nr kat.: 70053
Skala: 1:72
Producent: Arma Hobby
Tworzywo: model wtryskowy, maski,
Malowanie: 3 x Japonia 

 Sformułowanie „Special Attack Units” w dowolnym tłumaczeniu oznacza mniej więcej tyle, co „Specjalne Formacje Uderzeniowe”. Tak w oficjalnej japońskiej nomenklaturze określane były jednostki lotnicze pilotów – samobójców, które do historii przeszły jako „Boski Wiatr” czyli „Kamikadze”. Jednostki te używały praktycznie wszystkich dostępnych typów samolotów, w tym także myśliwców Ki-84 Hayate. Właśnie nim poświęcony jest najnowszy zestaw umożliwiający budowę tego pięknego samolotu, jaki w podziałce 1/72 przygotowała firma Arma Hobby.

Jak to w przypadku większości zestawów tej firmy pudełko zdobi niezwykle piękny i dynamiczny boxart autorstwa Piotra Forkasiewicza przedstawiający Ki-84 przedzierający się przez ścianę ognia artylerii przeciwlotniczej. Nie mam wiedzy, czy grafika przedstawia atak pilota samobójcy, ale podwieszona pod jednym zez skrzydeł bomba może na to wskazywać.

Zawartość pudełka, to ramki z szarego tworzywa, ramka przezroczysta, znane z obu wcześniejszych wydań tego zestawu  a także maski, które stanowią standardowy składnik zestawu, po tym jak producent wycofał się dołączania blaszek fototrawionych do modeli sprzedawanych w standardzie „Expert set”. Jest oczywiście także kalkomania oraz instrukcja montażu i malowania.

Jak zaznaczyłem powyżej maski są w modelach Arma Hobby standardem. Widoczne na zdjęciu ułatwią nam pomalowanie osłony kabiny oraz kół modelu. Wycięto je w żółtym papierze kabuki, co gwarantuje wysoką jakość. 

Kalkomania to dość spory arkusik, ponieważ wszystkie opcje malowań posiadają dość sporo kolorowych emblematów graficznych. Są oczywiście napisy eksploatacyjne oraz cały szereg małych elementów do wykorzystania w kabinie pilota. W Arma Hobby to normalna rzecz. Nie dopatrzyłem się ponadto żadnych wad czy skaz druku, zresztą w przypadku Techmodu to raczej awykonalne.

Do dyspozycji mamy trzy propozycje malowania, nie powiem wszystkie trzy bardzo atrakcyjne. Są to konkretnie:
•    Ki-84 Ko Hayate - 57. Shimbu-tai, pilot: Tadashi Kono, lotnisko Miyakonojo, Kiusiu, Japonia, 1945 r.
•    Ki-84 Ko Hayate - 58. Shimbu-tai, pilot: porucznik Toku Ueda, lotnisko Miyakonojo, Kiusiu, Japonia 1945 r.
•    Ki-84 Ko Hayate - 195. Shimbu-tai, pilot: porucznik Fujiyama Nobuho, lotnisko Yura, Awaji, Japonia 1945 r.
Na temat ich wszystkich sporo ciekawych informacji znajdziemy na blogu firmowym producenta, ja tylko dla podgrzania atmosfery dodam, że oznakowania 195-tej Shimbu-tai publikowane są po raz pierwszy w Polsce, dopiero niedawno pojawiły się materiały ikonograficzne na ich temat w tym zdjęcia archiwalne, a to dzięki Panu Eiji Funaki, który służył w tej jednostce w stopniu podporucznika, na szczęście nie zdążył wziąć udziału w samobójczych atakach na amerykańskie okręty. Schematy malowania oczywiście przedstawiono w formie kolorowych plansz na ostatnich stronach instrukcji, zaś sylwetki boczne powtórzono na odwrocie pudełka. 

Od pewnego czasu Arma Hobby stosuje zabieg promocyjny w postaci udzielenia rabatu oraz prezentu w postaci dodatkowych detali wykonanych metodą wydruku 3D, dla wszystkich którzy dokonają zakupu modelu w sklepie internetowym Arma Hobby. Myślę, że warto skorzystać z tej formy promocji, bo wydruk naprawdę finezyjny, zawierający fotel pilota, rury wydechowe oraz kilka detali kokpitu, sprawi, że budowana przez nas miniatura na pewno zyska. Fakt, że na zamieszczonych zdjęciach może tego nie widać, z uwagi na jasny kolor żywicy użytej do produkcji, ale proszę mi wierzyć, detal bardzo wyraźny a przy tym delikatny.
Miniatura Ki-84 Hayate już niedługo po ukazaniu się pierwszego zestawu zdobyła zupełnie zasłużoną przychylność modelarzy na całym świecie. Z tym zestawem powinno być podobnie, bo ciekawy dobór tematu przewodniego oraz efektowne schematy malowania, czynią go niezwykle atrakcyjnym dla modelarzy.

 

Dziękuję producentowi, firmie Arma Hobby za przekazanie modelu  na potrzeby recenzji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!