Hełmy dla załóg amerykańskich śmigłowców z okresu wojny w Wietnamie - 1/35 - CMK

CMK: Vietnam Era US Helicopter Pilot Helmet
Skala: 1:35
Nr kat: K6009
Typ: odlew żywiczny, ekementy fototrawione,
Dedykowany do: różne  

Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że nic tak nie dodaje życia modelom, jak różnego rodzaju artefakty w postaci elementów wyposażenia załóg czy przedmiotów codziennego użytku. W naszych modelach zwłaszcza tych, które powstają w dużych skalach chętnie umieszczamy broń osobistą, ekwipunek, kartony z papierosami czy racjami żywnościowymi. Do takich właśnie modeli, które aż proszą się o takie zabiegi, są coraz popularniejsze modele śmigłowców w skali 1/35. Producenci akcesoriów dbają natomiast, żeby modele nie wyglądały nudno a i żeby modelarz się nie nudził. O takich właśnie akcesoriach oferowanych przez CMK chciałbym w tym miejscu kilka zdań napisać.

Dokładnie na temat wydanych nie tak dawno hełmów dla załóg amerykańskich śmigłowców z okresu wojny w Wietnamie. Jednym z symboli tego konfliktu stał się właśnie amerykański pilot śmigłowca. Stało się to w dużej mierze za sprawą filmu „Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli. Wiadomo natomiast, że pilot śmigłowca musi mieć hełm, czy to na głowie, czy trzymany w ręku, ale musi. Hełm może także leżeć na przykład na fotelu w kabinie. O tym, że jest to nieodzowny atrybut wie doskonale firma CMK, która właśnie wydała zestaw hełmów, jaki widać na powyższych zdjęciach. Do dyspozycji mamy dwa hełmy, wyposażymy przy ich pomocy większość dostępnych obecnie modeli amerykańskich śmigłowców z tego okresu.

Podstawowe elementy wykonano z oczywiście z żywicy. Są to czerepy obu hełmów i trzeba przyznać, że zrobiono je wielką dbałością o szczegóły. Doskonale widoczne są fasunki znajdujące się wewnątrz, słuchawki czy też przyłbice. Do tego dochodzą wykonane jako elementy fototrawione mikrofony oraz paski uprzęży. Trzeba jednak bardzo uważać przy wycinaniu i obróbce elementów żywicznych z uwagi na umieszczenie kanałów wlewowych na górnych częściach czerepów obu hełmów. Źle wycięte i obrobione zepsują cały efekt, jaki możemy uzyskać.

W jaki sposób zmontować i pomalować oba nasze hełmy dowiemy się z ulotki, włożonej w blisterem, w którym się one znajdują. Warto natomiast poszukać jakiś zdjęć z epoki, najlepiej śmigłowca, którego model będziemy budować. Może widać na nich załogę i jej hełmy. Wiadomo bowiem, że żołnierze amerykańscy, zwłaszcza podczas wojny w Wietnamie umieszczali na swoim wyposażeniu różne napisy i rysunki w celu nadania im indywidualnego charakteru i zabezpieczenie przed jakimś kolegą, który by chciał coś „pożyczyć”.
Mamy tu zatem typowy przykład „małej rzeczy, która cieszy”. Zestaw dobrze pomyślany i dobrze wykonany z pewnością znajdzie zastosowanie w niejednym modelu, a pamiętać trzeba, że Special Hobby pod własną marką wydaje modele śmigłowców w skali 1/35. Mam tu na myśli znakomite modele AH-1 Cobra wydane przez ICM. 

 

 

Dziękuję producentowi, firmom Special Hobby oraz CMK za przekazanie akcesoriów na potrzeby recenzji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

         

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!