Dodatki do modeli samolotów bombowych A-20B/G - 1/72 - CMK, Special Hobby

Jeżeli ktoś planuje budowę modelu bombowca Douglas A-20 w skali 1/72, niezależnie od wersji, obecnie ma do wyboru głównie zestawy firmy Special Hobby. Producent oferuje niemal wszystkie wersje i odmiany tego samolotu, zaś swego czasu opisywałem jeden z nich, A – 20B. Można zaryzykować stwierdzenie, że jeżeli ktoś już weźmie na warsztat taki model, to nie ograniczy się do sklejenia prosto z pudełka, ale będzie chciał go zwaloryzować. Obecnie na rynku jest trochę zestawów do waloryzacji, między innymi żywice z CMK, które w ty miejscu chciałbym pokazać bliżej.

CMK: A-20G/K/H/J Havoc/Boston Mk.IV/V Interior Set
Skala: 1:72
Nr kat: K7426
Typ: odlew żywiczny, elementy fototrawione, klisza
Dedykowany do: MPM/Special Hobby

Pierwszy z zestawów umożliwia jedynie waloryzację kabiny pilota, pomimo ze nazwany został „Interior Set”. Zapakowany tradycyjnie jak to w przypadku wyrobów CMK w przezroczysty blisterek z widoczną od razu zawartością. Dokładnie odlewami żywicznymi, blaszką i kliszą z zegarami. 

Podstawę stanowią odlewy z jasnoszarej żywicy. Nie zauważyłem jakiś wad powstałych podczas odlewania, więc ze zmontowaniem tego wszystkiego nie powinno być problemów. Wszystko wygląda bardzo przyjemnie i precyzyjnie, co zresztą mam nadzieję, udało mi się pokazać na zdjęciach. Jak zaznaczyłem powyżej, zestaw obejmuje tylko kabinę pilota, więc jeśli ktoś chce budować model tego samolotu w wersji z przeszklonym nosem, w zakresie stanowiska bombardiera – nawigatora musi poradzić sobie samemu. W skład zestawu wchodzi także „dinghy”, która jest też sprzedawana jako oddzielny produkt (CMQ72376). Tutaj mamy ją razem z przedziałem w którym ma ona zostać umieszczona.

Uzupełnieniem detali żywicznych jest fototrawiona blaszka. Znajdziemy na niej tablicę przyrządów pasy pilota, wolant oraz kilka innych drobiazgów. Jest ona dość podobna do tego, co kiedyś oferowała firma MPM, kiedy to oferowała te modele pod własnym szyldem. Blaszka nie jest barwiona, jak ma to miejsce obecnie, poszczególne detale trzeba pomalować samodzielnie. Tarcze zegarów wydrukowano na przezroczystej kliszy. Po prostu klasyka.

Jak to wszystko zmontować i pomalować dowiemy się z instrukcji, która ma postać niewielkiej ulotki. Ważna rzecz dla tych, którzy zaczynają dopiero zabawę z żywicami. Rozpiska części widoczna z lewej strony pokazuje także, co jest elementem zestawu, a co klockiem wlewowym.

CMK: A-20G/K/H/J Havoc/Boston Mk.IV/V Gun Turret
Skala: 1:72
Nr kat: K7427
Typ: odlew żywiczny,
Dedykowany do: MPM/Special Hobby 

Drugi z proponowanych przez CMK zestawów do waloryzacji, jest wydany identycznie jak opisany powyżej. Dedykowany jest tylko do wersji wyposażonych w wieżyczkę strzelecką na tylnym stanowisku. Tytuł „Gun Turret” mówi zresztą sam za siebie. W przypadku tego zestawu, nie zastąpimy przy jego pomocy elementów z zestawu, ale zabudujemy całą sekcję kadłuba w której znajduje się wieżyczka.

Do tego posłużą nam elementy widoczne na zdjęciach, jest to praktycznie kompletny przedział, nie ma tylko właściwie dolnej części wieżyczki, ale obawiam się, że  będzie ona ledwie widoczna spod podstawy na której umieszczono karabiny maszynowe. Ta podstawa to praktycznie jedyny żywiczny zamiennik dla oryginału z tworzywa. Podobnie jak karabiny. Rozważałem zastąpienie luf, metalowymi z Mastera, ale po obejrzeniu tego, co oferuje CMK, raczej sobie dam spokój.

Jak widać na zdjęciach, instrukcja ma też postać czytelnej ulotki, na której dokładnie pokazano, co do czego. Z zamontowaniem tego zestawu w modelu nie  powinno być problemu, nawet dla modelarzy początkujących.

Zresztą na ile mogłem przymierzyłem kilka detali z obu zestawów do połówek kadłuba. Nie poprzestałem jednak na zestawie ze Special Hobby, ale także przymierzyłem do kultowego Matchboxa. Jeżeli ktoś będzie chciał po obcować z legendą, może także umilić sobie ten i tak przyjemny czas przy pomocy opisanych zestawów. Ja pomimo, że jestem bardzo szczęśliwym posiadaczem wspomnianego modelu Matchboxa, ruszać go nie będę, traktuję go jako swoistą, modelarską relikwię. To jednak nie wszystko.

 

Special Mask: A-20G/K Havoc/Boston
Skala: 1:72
Nr kat: M72021
Typ: maski
Dedykowany do: MPM/Special Hobby

Są bowiem jeszcze maski do malowania, które uwzględniają z kolei wszystkie warianty bombowca, także te z przeszkloną częścią nosową. Przy ich pomocy pomalujemy także koła. Maski te są w ofercie Special Hobby, oferowane w ramach linii produktów Special Mask. Są wycięte z żółtym papierze maskującym, o którym już kilka razy pisałem, że nie sprawia problemów w użyciu. Ameryki nie odkryję stwierdzeniem, że takie maski bardzo ułatwiają pracę modelarzowi.
Tak zatem prezentują się zestawy do waloryzacji modeli bombowców z rodziny A-20 w wykonaniu CMK. Ponieważ A-20G z uwagi na opisywany model Matchboxa jest dla mnie bardzo ważny (w końcu pierwszy zachodni model, jaki miałem) będę chciał go wykonać w jak najbardziej szczegółowy sposób. Podstawą będzie model ze Special Hobby oraz wszystkie opisane powyżej zestawy, na tym pewnie się nie skończy, ale to pieśń przyszłości. Czy wykorzystać te zestawy do budowy, decyzję oczywiście pozostawiam do indywidualnej decyzji modelarzy.

 

Dziękuję producentowi, firmom Special Hobby oraz CMK za przekazanie akcesoriów na potrzeby recenzji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

 

 

Partnerzy

         

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!