Nowości Modelarskie - wrzesień - październik 2023 r.

 

Zestawienie nowości modelarskich za sierpień i wrzesień zakończyliśmy konkluzją, że w długie jesienne wieczory czasu na modelarstwo powinno być więcej. W wielu wypadkach tak się dzieje, zaś producenci modeli i akcesoriów utrzymują swoje tempo racząc modelarzy coraz to nowymi propozycjami. Nie pozostaje nam nic innego, jak podsumować miesiące wrzesień i październik w modelarstwie. 

Na początek jednak nieco prywaty, bo jest się czym chwalić. Od pewnego czasu, w ramach Koszalińskiego plutonu modelarskiego aktywnie działa sekcja szkutnicza, która regularnie startuje w krajowych i międzynarodowych zawodach Federacji NAVIGA. Nic więc dziwnego, że naszych modeli nie mogło zabraknąć na Mistrzostwach Świata, które w tym roku odbyły się w dniach 23 – 28 września czeskim Jablonec nad Nisou. Nas reprezentował Kolega Andrzej Marchwicki, któremu jeszcze raz chcemy podziękować za czynienie honorów i opiekę nad modelami.

Modelarze z KPM-u wywalczyli w sumie dziewięć medali:
Marek Filzek – pancernik DKM „Schleswig Holstein” – medal srebrny w klasie C6,
Artur Hamerling – pancernik „Viribus Unitis” – medal srebrny w klasie C6,
Artur Hamerling – pancernik SMS „Friedrich der Grosse” – medal srebrny w klasie C8,
Artur Hamerling – krążownik liniowy HMS „Lion” – medal srebrny w klasie C8,
Artur Hamerling – krążownik pancerny SMS „Blucher” – medal brązowy w klasie C8,
Andrzej Marchwicki – pancernik IJN „Nagato” – medal srebrny w klasie C6,
Andrzej Marchwicki – pancernik IJN „Yamashiro” – medal srebrny w klasie C6,
Marcin Wawrzynkowski – krążownik lekki HMS „Emerald” – medal brązowy w klasie C8.
Wojciech Sokołowski – krążownik pomocniczy „Charles Plumier” – medal brązowy w klasie C8.

!! WALCZYMY O BARTKA !!

W dalszym ciągu trwa zbiórka na terapię walczącego  z nowotworem naszego Kolegi, Bartka Belcarza. W dalszym ciągu trwają aukcje na których są dostępne naprawdę ciekawe i często rzadkie artefakty związane z modelarstwem, lotnictwem i nie tylko. Także zachęcamy do odwiedzenia Modelarskiej Grupy Wsparcia.

Modelarska Grupa Wsparcia

   

 

Przegląd nowości zaczynamy tradycyjnie od modeli i litery A. A, jak Arma Hobby. Firma poszerzyła swoją ofertę modeli w skali 1/72 o nowy zestaw dzięki któremu możemy wykonać model myśliwca pokładowego Sea Hurricane Mk.IIc. Poniżej zamieszczamy recenzję tego zestawu autorstwa Marcina. Wznowienia doczekał się także pierwszy, wydany przez tego producenta P-51 B/C Mustang. W stosunku do pierwszego wydania, czyli „Expert Set” zaszły zamiany polegające na odstąpieniu od dodawania do modelu elementów fot otrawionych i ograniczeniu wariantów malowania do trzech. Ponadto, kupujący model w preorderze otrzymali bonusy w postaci dodatków wykonanych w technologii wydruku 3D.

ARMA HOBBY: Sea Hurricane Mk IIc
Skala: 1:72
Nr kat: 70067
Opcje malowania: 3
Typ modelu: model wtryskowy, maski, wydruki 3D
ARMA HOBBY: P-51 B/C Mustang
Skala:
1:72
Nr kat:
70067
Opcje malowania:
3
Typ modelu:
model wtryskowy, maski

 W Pudle - Pokładowy samolot myśliwski Hawker Sea Hurricane Mk IIc - 1/72 - Arma Hobby

ARMA HOBBY: Sea Hurricane Mk IIc
Skala: 1:72
Nr kat: 70067
Opcje malowania: 3
Typ modelu: model wtryskowy, maski, wydruki 3D

Po wydaniu przez firmę Arma Hobby modelu myśliwca pokładowego Sea Hurricane Mk.IIb wydanie miniatury jego młodszego a zarazem silniej uzbrojonego brata, czyli Sea Hurricane Mk.IIc zdawała się rzeczą logiczną i zupełnie zrozumiałą. Tak się stało i z końcem października nowy zestaw trafił do rąk modelarzy, między innymi moich. Miałem nie pisać o tym jak mi się podoba sposób wydawania swoich modeli przez Arma Hobby, no ale tak jest, że szata graficzna tych pudełek w zestawieniu z grafikami Piotra Forkasiewicza są po prostu mistrzowskie. Koncepcja wydania tego zestawu jest identyczna jak w przypadku poprzedniego Sea Hurricane oraz przeciwpancernego Mk.IId.

Podstawę stanowią dwie wypraski szara i przezroczysta stanowiące podstawowy zestaw do budowy Hurricane w wersji Mk.IIc. Wszystkim są one doskonale znane i setki jak nie tysiące wspaniałych modeli wykonanych w oparciu o rzeczone wypraski można w różnych miejscach Internetu zobaczyć. Podobnie w większości imprez modelarskich.

Do tego dochodzą maski do malowania ram oszklenia i kół, które są także standardowym składnikiem każdego modelu Hurricane tego producenta. Arkusz kalkomanii jest oczywiście opracowany specjalnie z myślą o tym zestawie, ale w oparciu o sprawdzoną dotychczas koncepcję. Oznaczenia dla trzech wariantów malowania, do tego komplet stencili oraz kalkomanie do umieszczenia wewnątrz kokpitu. Druk wykonano w Techmodzie więc o stronę techniczną jestem spokojny, podobnie jak o stronę merytoryczną, bo też wiadomo kto nad tym w Arma Hobby czuwa. 

Podobnie jak poprzedni Sea Hurricane, także ten zestaw ma „w standardzie” detale wykonane w technologii wydruków 3D. Umożliwiają one nie tylko zastąpienie niektórych elementów modelu takich jak lufy działek, wydechy, fotel pilota detalami bardziej precyzyjnymi niż zestawowe, ale także uwzględniają zasadnicze różnice pomiędzy wariantem pokładowym a jago lądowym odpowiednikiem. Chodzi tu przede wszystkim o dolną część kadłuba z wnęką do haka do lądowania oraz sam hak. Jeden wydruk stanowi fotel wraz z pasami. O jakości i przydatności tego rozwiązania przekonałem się podczas budowy modelu tego samolotu w skali 1/48. Pozostałe detale do drugi większy wydruk. Trzeba bardzo uważać przy wyjmowaniu go z woreczka. Mi odłamały się trzy lufy, ale na szczęście żadnej nie zgubiłem. 

Malowania, jak to w przypadku większości modeli Arma Hobby są bardzo ciekawie dobrane, atrakcyjne dla modelarza i doskonale opracowane pod względem merytorycznym. W przypadku tego zestawu mamy do wyboru trzy warianty, co jest ostatnio standardem w Arma Hobby:
•    Sea Hurricane Mk IIc, JS310 “S” – 825. Dywizjon, HMS Vindex, początek 1944 r.
•    Sea Hurricane Mk IIc, NF672 “7K” – 835. Dywizjon, HMS Nairana, pilot Sub Lt. A.R. Burgham, czerwiec 1944 r.
•    Sea Hurricane Mk X, AM277 – 804. Dywizjon, HMS Dasher, operacja Torch, listopad 1942 r.
Trzeba przyznać, że wybór trudny, ale mam swojego faworyta, po prostu jak widzę pasy inwazyjne i datę czerwiec 1944 r. to jest pozamiatane, ale jeżeli ktoś podobnie jak ja lubi modele brytyjskich lotniskowców i ostrzy sobie zęby na nowy model HMS „Argus” nad którym obecnie pracuje firma AJM Models, powinien zwrócić uwagę na trzeci wariant proponowany przez Arma Hobby z operacji Torch. HMS „Argus” w tej operacji brał czynny udział. Schematy malowania tradycyjnie zostały przedstawione z tyłu pudełka, w postaci sylwetek bocznych, z krótkim opisem.

Szczegółowe schematy znajdują się natomiast na ostatnich stronach instrukcji, w której nic nie zmieniło się jeśli chodzi o układ i szatę graficzną. Warto ją jednak przestudiować, żeby wyłapać wszystkie różnice pomiędzy wersją lądową a pokładową, a tych okazuje się jest dość sporo.
No cóż, kolejny piękny zestaw umożliwiający budowę modelu kolejnego wariantu słynnego myśliwca trafił do rąk modelarzy. Nie będę w tym miejscu powtarzał rzeczy oczywistych o jakości tego zestawu, bo dla większości (z wyjątkiem kilku trudnych przypadków) jest to w pełni zrozumiałe. Zwrócę uwagę na inną rzecz. Firma Arma Hobby zabierając się za wydawanie modeli Hurricanów we wszystkich możliwych wariantach poprzez niezwykle rzeczowe i poważne podejście do spraw merytorycznych, zabrała modelarzy w niesamowitą podróż do świata historii, z której można się było dowiedzieć naprawdę niesamowitych rzeczy. Moja wiedza na temat tego samolotu jest teraz o wiele bogatsza. Oby każdy samolot doczekał się tak wnikliwego, kompleksowego i rzetelnego opracowania jak seria modeli samolotów Hawker Hurricane w wydaniu Arma Hobby.

Dziękuję producentowi, firmie Arma Hobby za przekazanie modelu  na potrzeby recenzji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

JUBILEUSZOWY ZESTAW ARMA HOBBY Z OKAZJI 10-CIO LECIA FIRMY

 

Model samolotu myśliwskiego Hawker Hurricane Mk.IIC z zestawu Arma Hobby wykonany przez Marcina Wawrzynkowskigo

To jednak jeszcze nie wszystko. W listopadzie przypada dziesiąta, okrągła rocznica działalności firmy Arma Hobby. Z tej okazji producent zapowiedział wydanie specjalnego zestawu. Będzie to niewielka seria zestawu Hurricane Mk.IIc w skali 1/48, do której zostaną dołączone dodatki w postaci wydruków 3D. Przy czym dołączone one zostaną do każdego egzemplarza tego zestawu. Jak przystało na jubileusz, będzie specjalna adnotacja na pudełku, a malowania oczywiście z Operacji „Jubilee”. Producentowi serdecznie gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów.

Także IBG Models konsekwentnie realizuje przyjętą dobrych kilka lat temu politykę wydawniczą. Pojawiają się kolejne modele w dotychczas wydawanych seriach takich, jak choćby Panzer II czy też BTR-4E wśród pojazdów bojowych czy kolejne wcielenia myśliwców konstrukcji Puławskiego. Pojawiła się też zapowiedź nowej serii modeli. Będzie to rodzina włoskich pojazdów wojskowych M13. Model te mają być wydane w podziałce 1/72. Nowością jest też zestaw figurek polskich żołnierzy w okresu Kampanii Wrześniowej przygotowany w skali 1/35.  Po wydaniu serii modeli samolotów myśliwskich MiG-29 w skali 1/72 w barwach polskich i ukraińskich, producent zaczyna wydawać kolejną serię własnych wersji modeli firmy Trumpeter. Tym razem wybór padł na samoloty Su-27. Pierwszy z nich będzie miał malowanie Sił powietrznych Ukrainy. 

IBG MODELS: Pz.Kpfw. II Ausf. b - German Light Tank with Fuel Trailer
Skala: 1:35
Nr kat: 35080
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Polish Infantry 1939
Skala: 1:35
Nr kat: 35048
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy
IBG MODELS: M/13/40 Italian Tank (Late Production)
Skala: 1:72
Nr kat: 72125
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Carro comando M13/40 with 8mm Machine Guns
Skala: 1:72
Nr kat: 72129
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: BTR-4E Ukrainiaan APC with GROM Turret
Skala: 1:72
Nr kat: 72119
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: PZL P.24B Fighter in Bulgarian Service
Skala: 1:72
Nr kat: 72554
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: PZL P.11c Polish Fighter "Rare Birds"
Skala:
1:72
Nr kat:
72520
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Su-27P in Ukrainian Air Force
Skala: 1:72
Nr kat: 72906
Opcje malowania: 4
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Trumpeter)

  

Firma Hobby 2000 postanowiła zapełnić niszę rynkową wznawiając model samolotu myśliwskiego Focke Wulf FW-190 D-9 w skali 1/32. Zestaw ten, wydany przez japońską firmę Hasegawa cieszył się dużą popularnością wśród modelarzy, po czym zaczęły się problemy z jego dostępnością. Teraz modelarze mają do dyspozycji dwa różne zestawy. Ponadto w ofercie pojawiły się kolejne wznowienia modeli samolotów MiG-29A i MiG-29 UB w skali 1/48.

Hobby 2000: FW-190 D-9 Mid Production
Skala:
1:32
Nr kat:
32011
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Hasegawa), maski
Hobby 2000: FW-190 D-9 Late Production
Skala:
1:32
Nr kat:
32012
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Hasegawa), maski
Hobby 2000: MiG-29 UB Polish Air Force
Skala:
1:48
Nr kat:
48125
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Academy), maski
Hobby 2000: MiG-29 UB Czech & Slovak Air Force
Skala:
1:48
Nr kat:
48126
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Academy), maski
Hobby 2000: MiG-29 Czech & Slovak Air Force
Skala:
1:48
Nr kat:
48124
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Academy), maski

 

W ofercie Special Hobby kolejne wznowienia, kolejne wersje dobrze znanych zestawów, ale  podane w atrakcyjnej formie. Jak zresztą zawsze. Zwraca tez uwagę nowość w postaci miniatury samolotu Aero A-12 w skali 1/72. Ponadto kilka ciekawych, nowych propozycji znalazło się w ofercie powiązanego ze Special Hobby producenta, czyli Planet Model.

Special HOBBY: T-2 Buckeye "Anniversery Markings"
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 48231
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model wtryskowy, elementy żywiczne
Special HOBBY: Avro Anson Mk.I "Anti - submarine Annie"
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 48211
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne
Special HOBBY: Aero A-12 "The First Records Breakers"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72466
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy, wydruki 3D
Special HOBBY: F-84F Thunderstreak
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72395
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy
Special HOBBY: P-40M Warhawk "Involuntarily from Russia to Finland
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72486
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy
Special Armour: Scheuch-Schlepper
Skala:
1:72
Nr kat:
SA 72017
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne
Planet Models: Morris CS9 British Light Armored Car "Balttle of France"
Skala:
1:72
Nr kat:
MV132
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model żywiczny, el. fototrawione, wydruki 3D
Planet Models: Elektrischer Generator 8kw fur Flak Sw-36 mit Sd.Ah.51
Skala:
1:72
Nr kat:
MV131
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model żywiczny
Planet Models: Fordson WOT2E "British WWII 15-cwt truck"
Skala:
1:72
Nr kat:
MV134
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model żywiczny, el. fototrawione, wydruki 3D

  

akże ICM dba o to aby przyciągnąć uwagę modelarzy. Kontynuowane są serie wydawnicze, zapoczątkowane jakiś czas temu, pojawiają się tez nowości. Tym razem to samochód Typ 320 (W42) w skali 1/35 oraz miniaturowy okręt podwodny „Molch” w skli 1/72. Jest też nowy zestaw figurek żołnierzy ukraińskich z obecnie trwającego konfliktu zbrojnego.

ICM Models: AH-1G Cobra (early production) US Attack Helicopter
Skala:
1:35
Nr kat:
530530
Opcje malowania:
5
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: Ki-21-Ib "Sally" Japanese Heavy Bomber
Skala:
1:48
Nr kat:
48195
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: In the skies of China (Ki-21-Ia, two Ki-27a)
Skala:
1:72
Nr kat:
DS 7204
Opcje malowania:
3 x 3
Typ modelu:
3 x model wtryskowy
ICM Models: Typ 320 (W142) Soft Top WWII German staff car
Skala:
1:35
Nr kat:
35542
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy,
 
ICM Models: U-Boat type "Molch"
Skala:
1:72
Nr kat:
5.019
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models:  "Quietly came, guietly wnet..."
Skala:
1:35
Nr kat:
35572
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
figurki

 

Pojazdy dowodzenia w szerokim ujęciu, to tematyka dwóch najnowszych zeszytów wydawnictwa „Wrzesień 1939”.

FTF: Hotchkiss H35 z armatą 37 mm czołg dowodzenia
Skala:
1:72
Nr kat:
PL1939-104
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy
FTF: Panzerspahwagen 30(T) wóz dowodzenia
Skala:
1:72
Nr kat:
PL1939-105
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy

 
 

Firmie ToRo Model należą się od nas przeprosiny. Dlatego, że w poprzednim zestawieniu zabrakło ich nowych propozycji, które ukazały się w sierpniu. Stało się tak dlatego, że informację o nowych figurkach otrzymaliśmy już po opublikowaniu ostatniego zestawienia. Dlatego teraz publikujemy zarówno nowości zaległe, jak i te bieżące.

Toro Model: Porucznik 5 Dywizji Strzelców Polskich, Syberia , grudzień 1919
Skala:
1:35
Nr kat:
35F157
Opcje malowania:
1
Typ modelu:
figurka żywiczna
Toro Model: Bolszewicki Kawalerzysta z Armii Konnej Budionnego (1)
Skala:
1:35
Nr kat:
35F154
Opcje malowania:
1
Typ modelu:
figurka żywiczna
Toro Model: Bolszewicki Kawalerzysta z Armii Konnej Budionnego (2)
Skala:
1:35
Nr kat:
35F155
Opcje malowania:
1
Typ modelu:
figurka żywiczna
Toro Model: Bolszewicka Kawaleria z Armii Konnej Budionnego
Skala:
1:35
Nr kat:
35F156
Opcje malowania:
1
Typ modelu:
2 x figurka żywiczna

Ofertę modeli pojazdów cywilnych poszerza konsekwentnie firma Nonofakura. Prezentujemy najciekawsze propozycje modeli w skali 1/72, ale pamiętać należy, że są one dostępne także w podstawowych skalach stosowanych w modelarstwie kolejowym czyli H0, TT oraz N.

Nanufaktura: Jelcz 317 Refrigerator
Skala:
1:72
Nr kat:
01-023A
Typ modelu:
model 3D
Nanufaktura: Autosan D-83 Refrigerator
Skala:
1:72
Nr kat:
01-024A
Typ modelu:
model 3D
Nanufaktura: Jelcz 325 ZREMB Stetter
Skala:
1:72
Nr kat:
01-013A
Typ modelu:
model 3D
Nanufaktura: KAMAZ 5511
Skala:
1:72
Nr kat:
01-014A
Typ modelu:
model 3D
Nanufaktura: Waryński K-606
Skala:
1:72
Nr kat:
02-007A
Typ modelu:
model 3D
Nanufaktura: Stavostroj GRW 101
Skala:
1:72
Nr kat:
02-002A
Typ modelu:
model 3D

 

Model samochodu Jelcz 317 chłodnia wykonany przez Wojciecha Sokołowskiego w opraciu o zestaw firmy Nanofaktura

 Na zakończenie przeglądu modeli kilka zapowiedzi. Firma AJM Models kończy prace nad zestawem modelu lotniskowca HMS „Argus” według stanu na 1942 r. o czym niedawno informowaliśmy. Ponadto na początek przyszłego roku planuje wydanie modelu brytyjskiego stawiacza min HMS „Adventure”. Jak widać na zamieszczonych poniżej renderach, wydane będą dwa zestawy według stanu na I oraz II wojnę światową. 

 

 

Nowe zestawy modeli zapowiada także grecki Grand Models. Będą to modele samolotów użytkowanych przez greckie siły powietrzne zarówno współcześnie jak i w okresie wcześniejszym. Wszystkie opracowywane są w podziałce 1/72. Polscy modelarze na pewno zwrócą uwagę na Aermachetti M-346, czyli naszego Bielika. Ponadto w przygotowaniu jest także model samolotu treningowego Tecnam P-2002JF Sierra. Znając poprzednie modele tego producenta należy spodziewać się modeli żywicznych ze sporą ilością multimedialnych dodatków. Modele te, to oferta kierowana do modelarzy z pewnym doświadczeniem.

Nie tak dawno w mediach społecznościowych tego producenta pojawiała się także informacja o wydaniu modelu samolotu myśliwskiego SPAD VII, używanego w greckim lotnictwie po zakończeniu I Wojny Światowej. Nie mamy na razie żadnych konkretnych informacji o tym zestawie, można się podziewać kolejnego wznowienia modelu firmy PEGASUS z nowymi dodatkami, jak to już było w przyszłości. 

 

Modele samolotów DH.4 Puma oraz T-6A/NTA Texan II z zestawów Grand Models wykonane przez MArcina Wawrzynkowskiego  

ART OF TRANS

Doskonale wiadomo natomiast, co dzieje się w firmie Art of Trans, pomimo tego, że firma działalność prowadzi głównie za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych.

Po wydaniu modeli samolotu rolniczo – gaśniczego PZL M-18 Dromader producent zaproponował instalację do oprysków dedykowaną do modeli tychże właśnie samolotów. trzeba przyznać, że model Dromadera z tą właśnie instalacją prezentuje się bardzo efektownie.

Niemałą sensacją był powrót producenta do klimatów lotnictwa przedwojennego, który zmaterializował się zestawami do budowy modelu samolotu bombowego LWS-4 Żubr. Dotychczas dostępne były miniatury tych samolotów jedynie w podziałce 1/72 wykonane w technologii vacu (Broplan) i żywiczne (Choroszy Modelbud). Teraz dostępne są zarówno w skali 1/72, ale także 1/48 (na zdjęciach powyżej) oraz w skali 1/32. Ponadto producent zapowiada wydanie innych wersji modelu tego samolotu, między innymi pływakową.

W chwili obecnej producent pracuje nad modelem samolotu PZL-104 Wilga 35, co zapewne ucieszyło niejednego miłośnika polskich konstrukcji lotniczych. Model podobnie jak poprzednie dostępny będzie  w kilku najbardziej popularnych skalach.


Po serii prostych modeli dla początkujących firma JSC Models wydaje kolejny klasyczny model kartonowy i to w tematyce w której czuje się najlepiej. Są to statki specjalnego przeznaczenia, tym razem wybór padł na miniciężarowiec M/V „EENDRACHT”, statek o pięknej sylwetce pomimo swego przeznaczenia.

JSC: Eendracht
Skala:
1/250
Nr kat:
306
Typ modelu:
model kartonowy

 

GPM postawiło tym razem na klasykę, jeżeli chodzi o modele pojazdów wojskowych. Firma wydala aż cztery modele popularnego transportera opancerzonego Sd. Kfz.251. Każdy inny i każdy ciekawy. Ponadto nowością w ofercie jest model czołgu T-55AM Merida. Modelarze okrętowi na pewno zwrócą uwagę na model okrętu transportowo – minowego ORP „Lublin”, zaś modelarze lotniczy na makiety schronohangarów dla myśliwców F-16.

GPM: Niszczyciele ORP Lublin Projekt 767
Skala:
1:100
Nr kat: No. 643K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Niszczyciele ORP Lublin Projekt 767
Skala:
1:100
Nr kat: No. 643
Typ modelu: model kartonowy

GPM: SdKfz 251-9 Stummel
Skala:
1:25
Nr kat: No. 638K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: SdKfz 251-9 Stummel
Skala:
1:25
Nr kat: No. 638
Typ modelu: model kartonowy

GPM: SdKfz 251-17 Fallschirm-Panzer_Division "Herman Goring"
Skala:
1:25
Nr kat: No. 639K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: SdKfz 251-17 Fallschirm-Panzer_Division "Herman Goring"
Skala:
1:25
Nr kat: No. 639
Typ modelu: model kartonowy

GPM: SdKfz 251-22 Pakwagen
Skala:
1:25
Nr kat: No. 640K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: SdKfz 251-22 Pakwagen
Skala:
1:25
Nr kat: No. 640
Typ modelu: model kartonowy

GPM: SdKfz 251-23 Schutzenpanzerwagen
Skala:
1:25
Nr kat: No. 641K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: SdKfz 251-23 Schutzenpanzerwagen
Skala:
1:25
Nr kat: No. 641
Typ modelu: model kartonowy

GPM: T-55AM Merida
Skala:
1:25
Nr kat: No. 637K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: T-55AM Merida
Skala:
1:25
Nr kat: No. 637
Typ modelu: model kartonowy

 

GPM: NATO Schron - hangar dla samolotów F-16
Skala:
1:33
Nr kat: LGPM-H33-7
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem
GPM: NATO Schron - hangar dla samolotów F-16
Skala:
1:48
Nr kat: LGPM-H48-7
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

 

Wydawnictwo Answer przygotowało niezwykle różnorodną i atrakcyjna ofertę nowych produktów. Praktycznie każdy z modelarzy znajdzie coś interesującego, przykuwającego uwagę. Niezależnie od tego co klei, i jaki jest jego stopień wtajemniczenia w budowę modeli z kartonu.

Angraf: ORP Gryf
Skala:
1:100
Nr kat:
No. 248
Typ modelu:
model kartonowy
 
Angraf: ORP Piorun
Skala:
1:100
Nr kat:
No. 242
Typ modelu:
model kartonowy
 
Angraf: F-14A Tomcat "Miss Molly"
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 249
Typ modelu:
model kartonowy
 
Angraf: Sturmgeshutz III Ausf.C/D
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 244
Typ modelu:
model kartonowy
 
 
Angraf: GT-SM (GAZ-71)
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 217
Typ modelu:
model kartonowy
 
 
Angraf: 9K330 TOR-M2/SA-15
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 244
Typ modelu:
model kartonowy
 
 
Angraf: M142 Himars
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 243
Typ modelu:
model kartonowy

 

MS Model: MiG-21 PFM
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 021
Typ modelu:
model kartonowy
 
MS Model: MiG-21 UM
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 29
Typ modelu:
model kartonowy
MS Model: F-16C Block 30
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 30
Typ modelu:
model kartonowy
 
MS Model: Su-22 M3
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 23
Typ modelu:
model kartonowy
MS Model: PZL W-3SP ANAKONDA
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 35
Typ modelu:
model kartonowy

 

Kartonowe Hobby:  HMS Ithuriel
Skala:
1:700
Nr kat:
No. 580
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowe Hobby:  A13 Mk.II Cruiser Tank Mk.IV
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 581
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowe Hobby:  SKOT 2AP
Skala:
1:25
Nr kat: No.
574
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Świat:  S82C-5 Helldiver
Skala:
1:33
Nr kat: No.
592
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Świat:  PZL.48 Lampart
Skala:
1:33
Nr kat: No.
567
Typ modelu:
model kartonowy

 

CARD ARMY:  Focke - Wulf FW 190A-8
Skala:
1:33
Nr kat: No.
5
Typ modelu:
model kartonowy

 

Kartonowy Exspress: Tatra 815 Straż Pożarna
Skala: -
Nr kat:
No. E080
Typ modelu: model kartonowy
Kartonowy Exspress: FIAT 126p FL Nauka Jazdy
Skala: -
Nr kat: No.
E081
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Exspress: Nysa N59 Milicja
Skala: -
Nr kat:
No. E082
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Exspress: SKODA 130 RS Rajd Monte Carlo
Skala: -
Nr kat:
No. E083
Typ modelu:
model kartonowy
 
Kartonowy Exspress: STAR 200
Skala: -
Nr kat:
No. E084
Typ modelu:
model kartonowy
  Kartonowy Exspress: Mercedes G Niemiecka Policja
Skala: -
Nr kat:
No. E085
Typ modelu:
model kartonowy
 
Kartonowy Exspress: FSO Warszawa Pocztylion
Skala: -
Nr kat: No.
E086
Typ modelu:
model kartonowy
  Kartonowy Exspress: FIAT 125 Kombi Pogotowie Energetyczne
Skala: -
Nr kat: No.
E087
Typ modelu:
model kartonowy
 
Kartonowy Exspress: STAR 200 BRAMOWIEC
Skala: -
Nr kat: No.
E088
Typ modelu:
model kartonowy
 
Kartonowy Exspress: VW CADDY Ambulans
Skala: -
Nr kat: No.
E089
Typ modelu:
model kartonowy
 
Kartonowy Exspress: Tarpan Honker Ambulans Wojskowy
Skala: -
Nr kat: No.
E090
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Exspress: URSUS C-360
Skala: -
Nr kat: No.
E092
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Exspress: SKODA 120L (!977)
Skala: -
Nr kat: No.
E091
Typ modelu:
model kartonowy
   

 

Nowe propozycje firmy IBG Models w zakresie akcesoriów modelarskich to oczywiście dodatki do modeli tego producenta. Poza dodatkami do modeli samolotów pojawiły się także dodatki do modeli pojazdów w skali 1/72, a konkretnie koła do ciężarówek Bedford QL.

IBG MODELS: Pilot"s seat with seatbelts for PZL/IAR P.11F kits
Skala: 1:72
Nr kat: 72U011
Typ: wydruk 3D
Dedykowany do:
IBG Models
IBG MODELS: Pilot"s seat with seatbelts for PZL P.24A/B/C/G kits
Skala: 1:72
Nr kat: 72U025
Typ: wydruk 3D
Dedykowany do:
IBG Models
IBG MODELS: Radiators and Venturi Tube for PZL P.24A/B/C/E
Skala: 1:72
Nr kat: 72U023
Typ: wydruk 3D
Dedykowany do:
IBG Models
IBG MODELS: Radiators and Venturi Tube for PZL P.24F/G
Skala: 1:72
Nr kat: 72U024
Typ: wydruk 3D
Dedykowany do:
IBG Models
 
IBG MODELS: Bedford QL wheels (pattern 1)
Skala: 1:72
Nr kat: 72U029
Typ: wydruk 3D
Dedykowany do:
IBG Models
 
IBG MODELS: Bedford QL wheels (pattern 2)
Skala: 1:72
Nr kat: 72U030
Typ: wydruk 3D
Dedykowany do:
IBG Models
 

 

Także GMP oferuje akcesoria do swoich nowych modeli. Czołgowy karabin maszynowy DSzK 12.7 można wykorzystać nie tylko do modelu T-55AM, ale także do innych pochodnych, zaś akcesoria do budowy modeli okrętów transportowo – minowych ORP „Lublin” także powinny cieszyć się sporym zainteresowaniem.

GPM: DSzK 12,7 Czołgowy
Skala:
1:25
Nr kat:
3D-25-13
Typ modelu:
wydruk 3D
GPM: ORP Lublin proj.767 Detail Set
Skala:
1:100
Nr kat:
3D-100-27D
Typ modelu:
wydruk 3D
GPM: ORP Lublin proj.767 Detail Set
Skala:
1:100
Nr kat:
LGPM-WGPM643
Typ modelu:
detale wycinane laserowo

 

Dużą ilość nowych zestawów oferuje łódzki producent fototrawionych blaszek, czyli Part. Tematyka to głównie pojazdy bojowe w skalach 1/16 i 1/35 oraz samoloty w skali 1/72. Większość z nowych zestawów tego producenta umożliwia waloryzację nowych modeli IBG Models.

PART: BTR-4E
Skala:
1:72
Nr kat:
P72-182
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
IBG Models
PART: Pz. Kpfw.I Ausf.B Fendres
Skala:
1:16
Nr kat:
P16-07
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
TAKOM
PART: BARBED WIRE II Modern
Skala: -
Nr kat:
X-029
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
-
PART: Buckets
Skala: -
Nr kat:
X-058
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
-
PART: Pz. Kpfw.I Ausf.A Fendres
Skala:
1:16
Nr kat:
P16-005
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
TAKOM
PART: Pz. Kpfw.I Ausf.B
Skala:
1:16
Nr kat:
P16-004
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
TAKOM
PART: Pz. Kpfw.I Ausf.B
Skala:
1:16
Nr kat:
P16-006
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
TAKOM
PART: Hawker Typhoon IB guns and ammo bays
Skala:
1:72
Nr kat:
P72-273
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Airfix
PART: Hawker Typhoon IB flaps
Skala:
1:72
Nr kat:
P72-272
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Airfix
PART: Hawker Typhoon IB
Skala:
1:72
Nr kat:
P72-271
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Airfix
PART: FW-190 D9/11
Skala:
1:72
Nr kat:
P72-270
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
IBG Models
PART: MiG-17 Flaps
Skala:
1:72
Nr kat:
P72-269
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Airfix
PART: MiG-17F
Skala:
1:72
Nr kat:
P72-268
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Airfix
PART: PZL Lim-5
Skala:
1:72
Nr kat:
P72-267
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Airfix
PART: Pz. Kpfw.II Ausf.A2 Fenders
Skala:
1:35
Nr kat:
P35-313
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
IBG Models
  PART: Pz. Kpfw.II Ausf.A2
Skala:
1:35
Nr kat:
P35-312
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
IBG Models
 

 

 

Firma ModelMaker Decals rozbudowuje produkcję masek do malowania. Zapraszamy do zapoznania się informacjami na ten temat zamieszczonymi na stronie producenta.

  

 

Nowe propozycje Wydawnictwa Stratus przedstawiają się bardzo interesująco, zwłaszcza kolejny tomik serii Single. Modeli samolotu Fairey Gannet AS.1 jest dość sporo i to w różnych skalach, więc dokumentacja w pigułce na pewno się przyda.

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Giuseppe Picarella
Giuseppe Picarella
9788367227162
2023-10-05
-
Babs 2
Nowe
A4 hard cover, 242 strony
190.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Dariusz Karnas
Artur Juszczak
9788367227285
2023-10-05
Single
Single 48
Nowe
A4 pb, 24 strony
35.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Dennis Oliver
Dennis Oliver
838945033X
2006-06-01
-
-
Nowe
A4, 36 stron, 8 w kolorze
65.00 PLN

 

Nowości przygotowane we wrześniu i październiku przez firmę PIKO wyglądają naprawdę imponująco. Kilkadziesiąt nowych modeli taboru kolejowego we wszystkich skalach stosowanych w modelarstwie kolejowym musi zrobić wrażenie na każdym. Sporo modeli to sprzęt używany na polskich torach.

Seria Kartonowy Express z modelami pojazdów szynowych w skali H0 tak się rozniosła, że postanowiliśmy ten segment oferty Wydawnictwa Answer umieścić właśnie tutaj. Kolejne interesujące a jednocześnie dość proste w budowie modele na pewno znajdą amatorów.

Kartonowy Express: Ls60-109 wagon EAOS 408W
Skala:
1/87
Nr kat:
K.015
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Express: Ls40 wagon Hbbillns
Skala:
1/87
Nr kat:
K.016
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Express: SM42-6Dg PKP CARGO
Skala:
1/87
Nr kat:
K.017
Typ modelu:
model kartonowy
  Kartonowy Express: EN57-920 Koleje Dolnośląskie
Skala:
1/87
Nr kat:
K.018
Typ modelu:
model kartonowy

 
Kartonowy Express: Lyd2 Kolejka Bieszczadzka
Skala:
1/87
Nr kat:
K.019
Typ modelu:
model kartonowy
  Kartonowy Express: WAGON 1Aw
Skala:
1/87
Nr kat:
K.020
Typ modelu:
model kartonowy
 
Kartonowy Express: SM42-2651
Skala:
1/87
Nr kat:
K.021
Typ modelu:
model kartonowy
  Kartonowy Express: MBxd2-212
Skala:
1/87
Nr kat:
K.022
Typ modelu:
model kartonowy
 
Kartonowy Express: 753 NUREK
Skala:
1/87
Nr kat:
K.023
Typ modelu:
model kartonowy
   

 

 

Chemia modelarska to ostatnio domena firmy ICM. Tym razem dwa nowe zestawy tematyczne farb akrylowych przydatne do malowania figurek.

ICM: Armed Forces of Ukraine
Nr kat: ITEM 3041
Typ: farby akrylowe
ICM: WWI German Infantry
Nr kat:
ITEM 3044
Typ:
farby akrylowe

To by było na tyle, jeśli chodzi o nowe propozycje producentów modeli i akcesoriów modelarskich. Jest teraz czas, żeby wykorzystać, choć część z nich, tak aby w nowym roku mieć co pokazać i z czym jeździć na zawody, choćby takie jak nasz BFM. Na koniec informujemy, że rozpoczęliśmy prace nad kolejną edycją, która będzie miała miejsce tradycyjnie, na początku lipca 2024 r. Więcej szczegółów niebawem.

 

Koszaliński Pluton Modelarski

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!