Nowości Modelarskie - marzec - kwiecień 2023

 

Skończył się kwiecień, zaczął się maj. Pora zatem podsumować to, co działo się w pierwszych wiosennych miesiącach na modelarskim rynku. Działo się sporo, więc będziemy stali się opisać to, co przygotowali przez ten czas producenci modeli i akcesoriów z którymi mamy przyjemność współpracować. Będzie też trochę zapowiedzi oraz recenzji nowych produktów. Zapraszamy zatem do lektury.

Za każdym razem kiedy publikujemy nowe kolejne zestawienie nowości, mamy nadzieję, że w końcu za naszą wschodnią granicą nastanie pokój. Niestety potwierdzają się przewidywania, że nie nastąpi to zbyt szybko. Ukraińscy producenci mają się na szczęście dobrze, nowe produkty trafiają na rynek jeden po drugim i każdy następny jest lepszy od poprzednika. Oby tak dalej. O nowościach firmy ICM piszemy poniżej.

Na naszym podwórku zaczął kształtować się nowy bardzo pozytywny trend. Modelarze zaczęli brać sprawy w swoje ręce. Modelarze, którzy potrafią się posługiwać drukarkami 3D i oprogramowaniem do nich. Firm, które używają tej technologii do wytwarzania swoich wyrobów jest oczywiście sporo, niektóre z nich, takie jak choćby GPM czy Nanofaktura są na rynku od dawna, my zaś mamy okazję prezentować i czasem testować ich produkty. Są też jednak utalentowane osoby prywatne takie jak Pan Tomasz Walczak, który opracował zestawy do budowy modeli takich samolotów jak PZL.38 Wilk, PZL P.50 Jastrząb oraz PZL.46 Sum. Zestawy te są dostępne w skalach 1/72, 1/48 oraz 1/32. Obecnie trwają prace nad modelem samolotu myśliwskiego PZL P.11G Kobuz.

Jak widać na przedstawionych powyżej renderach uzupełnionym zdjęciem z budowy Wilka i Jastrzębia, zestawy te wyglądają bardzo obiecująco i mamy nadzieję, że na nich się nie skończy. Wraz z pojawieniem się informacji o tych zestawach w internecie pojawił się nowy ciekawy trend, pojawiła się liczna rzesza wybitnych specjalistów od programowania i druku 3D, równie liczna, jak specjaliści od przedwojennego polskiego lotnictwa, która wytknęła sporą ilość rażących błędów, głownie dotyczących kształtu i ilości nitów na metr kwadratowy. Mamy nadzieję, że autor nie przejął się za bardzo tymi uwagami i nadal robi swoje.

Teraz zaś przyjrzymy się dokładniej nowym propozycjom, które pojawiły się na modelarskim rynku w marcu i kwietniu bieżącego roku. Zaczynamy tradycyjnie od modeli.

 

Najnowsza propozycja Arma Hobby jest niejako pokłosiem sukcesu, jaki odniósł ten zestaw na początku roku - Złotego Medalu i tytułu Modelu Roku 2023 przyznawanego przez niemiecki periodyk Modell Fan, o czym zresztą informowaliśmy. Najnowsza odsłona Airacobry to wersja N, przy czym jednym z trzech malowań, jakie przygotował producent będzie miało czerwone gwiazdy. Oraz barwy ukraińskie będzie to samolot bohaterskiego nauczyciela z Mariupola - Iwana Babaka. Ponieważ zestaw testowy już do nas dotarł, Marcin obejrzał jego zawartość.

ARMA HOBBY: P-39N Airacobra
Skala: 1:72
Nr kat: 70056
Opcje malowania: 3
Typ modelu: model wtryskowy, maski

Ten zestaw powstał niejako z okazji wyróżnienia modelu P-39Q tytułem Modelu Roku 2023 przyznawanego przez niemiecki magazyn Modell Fan, o czym zresztą wielokrotnie wspominaliśmy. Jak mogło dojść do takiego aż niedopatrzenia, można tylko podejrzewać. Najprawdopodobniej redakcja niemieckiego pisma nie zasięgnęła informacji u źródła czyli na polskich forach modelarskich, na których zapewne dowiedziałby się pozbawionej uroku prawdy o tym zestawie. Trudno stało się. Na rynek trafiła kolejna odsłona owej modelarskiej zbrodni, tym razem w wersji N. A ja znowu będę pisał herezje i straszne bzdury. Piękny i dynamiczny boxart autorstwa P. Forkasiewicza aż kusi, zaś Airacobra widniejąca na nim ma na skrzydłach i kadłubie czerwone gwiazdy.

Co ciekawe, Arma bardzo sprytnie wybrnęła z tematu wybierając malowania co prawda za Frontu Wschodniego, gdzie Cobry były najbardziej popularne, ale pilotów ukraińskich, w tym jednego asa myśliwskiego, Iwana Babaka, nauczyciela z Marioupola. Zestaw skałą da się z identycznych ramek wtryskowych jak wcześniejsze P-39Q oraz P-400, do dyspozycji mamy także maski. 

Inna jest tylko kalkomania, bo siłą rzeczy schematy malowania inne. O nich jednak za chwilę. Arkusik kalkomanii jest całkiem spory zawiera oznaczenia, godła, numery, stencile oraz komplet kalek do wykorzystania w kabinie pilota, jakość oczywiście taka jak w przypadku poprzednich zestawów tego producenta. Czyli wysoka. Co ciekawe projektant proponuje dwie wersje niektórych elementów oznakowań, takich jak na przykład napisy fundacyjne na samolocie I. Babaka, to zapewne pokłosie dyskusji na temat prawidłowości kolorystyki tych napisów. Ponieważ moja wiedza w tym zakresie jest szczątkowa, nie wypowiem się więcej na ten temat, zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia blogu firmowego producenta. 

Do dyspozycji mamy cztery zasadnicze propozycje malowania oraz jeden bonus. Są to:
•    P-39N Airacobra „Biała 01”, 42-9033. 100. Gwardyjski Pułk Myśliwski, piloci: Iwan Babak i Grigorij Dolnikow, 1943-1945 r. (Malowanie Iwana Babaka to właśnie ten bonus - jest to malowanie z wcześniejszego okresu, malowanie zasadnicze przedstawia ten sam samolot, ale z okresu , kiedy latał na nim przyjaciel I. Babaka, G. Dolnikow po tym jak Babak dostał się do niewoli. Dolnikow był przekonany , że jego przyjaciel nie żyje, stąd na nosie Cobry okolicznościowe inskrypcje).
•    P-39N Airacobra 42-18354. 345. Fighter Squadron, Sardynia-Korsyka, wiosna 1944 r.
•    P-39N Airacobra 42-18736. Cdt. Jean Machet de la Martinière, dowódca GC 1/4 Navarre. Lotnisko Reghaia, Algieria, marzec 1944 r.
Także tu jest w czym wybierać, ale podejrzewam, że większość modelarzy wybierze jedno z malowań ukraińskich, choć malowanie z amerykańskie z Korsyki kojarzące się z książką „Paragraf 22” także może być popularne, wśród budujących ten model. Wszystkie schematy malowania są przedstawione w instrukcji w postaci kolorowych plansz, zaś  boczne sylwetki powtórzone tradycyjnie na odwrocie pudełka. 

Jak ktoś zdecydował się na zakup modelu w preorderze na stronie producenta otrzyma mały prezencik w postaci wydruku 3D z fotelem pilota, rurami wydechowymi oraz kilkoma innymi drobiazgami.

Nie ma co zaklinać rzeczywistości, model Aiaracobry z Arma Hobby jest naprawdę doskonałym zestawem i zupełnie zasłużenie zbiera laury i wyrazy uznania. Zamiast wypisywać po raz te same banały, lepiej będzie jak przypomnę trzy modele Airacobry sklejone przez modelarzy z KPM-u: Wojtka, Maraka oraz moją skromną osobę. Zaznaczam, że nie są to ostatnie modele sklejone w oparciu o ten zestaw.

Dziękuję producentowi, firmie Arma Hobby za przekazanie modelu  na potrzeby recenzji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Na ostatniej prostej są natomiast przygotowania do uruchomienia produkcji modelu myśliwca Hawker Hurricane Mk. II C w podziałce 1/48. Model wedle zapewnień producenta powinien być dostępny z początkiem maja. Na chwile obecną producent zaprezentował rendery 3 D ramek wtryskowych. Model będzie się składać z trzech ramek z szarego tworzywa i jednej przezroczystej. Jedna z tych ramek wspólna dla wszystkich wersji Hurricana, więc należy spodziewać kolejnych wersji modelu tego słynnego samolotu. Oczywiście model jeszcze się nie pojawił, ale już wywołuje duże emocje.

 

 

 

Nowe propozycje od firmy Hobby 2000 to modele dobrze znane modelarzom. Kolejna odsłona Bf-109E w skali 1/32 z Dragona, tym razem w malowaniu z wojny domowej w Hiszpanii, zaś dwie pozostałe, to samolot bardzo popularny ostatnimi czasy czyli MiG-29. Hobby 2000 wznowiła zestaw wyprodukowany w podziałce 1/48 przez koreańską firmę Academy. Zalety i wady tego zestawu są doskonale znane, na pewno do zalet dołączą kalkomanie drukowane przez Cartograf i maski do malowania kabin.

Hobby 2000: MiG-29 Polish Air Force
Skala:
1:48
Nr kat:
48023
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Academy), maski
Hobby 2000: MiG-29 German Air Force
Skala:
1:48
Nr kat:
48022
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Academy), maski
Hobby 2000: Messerschmitt Bf 109D E-3 Legion Condor
Skala:
1:32
Nr kat:
32009
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Dragon), maski

 

Answer Palstic Kits wydała w końcu długo oczekiwany przez modelarzy model śmigłowca W-3 w skali 1/72. Na rynek trafiły od razu trzy zestawy umożliwiające budowę kilku odmian Anakondy, odmiany ratowniczej popularnego śmigłowca. Zestawy od razu wzbudziły kontrowersje na forach, gdzie wytknięto mniej lub bardziej błahe niedoskonałości tychże zestawów. Czy słusznie? O tym na razie się nie wypowiadamy, ponieważ nikt z nas nie chwalił się posiadaniem tego modelu. Ofertę tego producenta w skali 1/48 uzupełnił zestaw umożliwiający budowę miniatury Sokoła w wersji W-3RL.

Answer Plastic Kits: PZL W-3 SP Anakonda Special Forces Unit GROM Helicopter
Skala:
1:72
Nr kat:
AA 72023
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione
Answer Plastic Kits: PZL W-3 RM Anakonda Naval Rescue Helicopter
Skala:
1:72
Nr kat:
AA 72022
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione
Answer Plastic Kits: PZL W-3 RM Anakonda Naval Rescue Helicopter First Version
Skala:
1:72
Nr kat:
AA 72021
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione
Answer Plastic Kits: PZL W-3 RL Sokół SAR Helicopter Polish Army
Skala:
1:48
Nr kat:
AA48003
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione

 

Nowe propozycje od Special Hobby to zarówno kontynuacja wcześniej zaczętych cykli produkcyjnych, ale także propozycje zupełnie nowe. Uwagę powinien zwrócić model śmigłowca CH-37C, zestaw dawno nie wznawiany, ale z ogromną ilością żywicznych dodatków i konkretną fototrawioną blachą. Zupełną nowością jest model okrytego ponura sławą irańskiego drona bojowego Shahed 136.

Special HOBBY: AF-2 Guardian "Fire Bomber"
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 48225
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne.
Special HOBBY: CH-37C "Deuce USMC"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72172
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne.
Special HOBBY: A-20G Havoc "Low Altitude Raiders"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72478
Opcje malowania:
2
Typ modelu:
model wtryskowy.
Special HOBBY: CAC CA-9 Wirrway  "In Training and Combat"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72473
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. żywiczne.
CMK: Nakajima Ki-43-II Ko/Otsu Hayabusa
Skala:
1:72
Nr kat:
72479
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy.
CMK: Mirage IIIC ‘Armée de l'Air’
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72476
Opcje malowania:
4
Typ modelu:
model wtryskowy
Planet Model: HESA Shahed 136/Garen-2 "Iranian autonomus pusher-prop drone
Skala:
1:48
Nr kat:
279
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model żywiczny.
CMK: Zetor 25 "Military w/Towbar for MiG 15/17s"
Skala:
1:48
Nr kat:
8063
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model żywiczny.

 

Ofertę tego ukraińskiego producenta uzupełniła kolejna solidna porcja nowości, z których większość to co prawda kontynuacja zaczętych jakiś czas temu cykli produkcyjnych, są też zupełne nowości takie jak model kutra KfK wydany w skali 1/144. Producent też sporo uwagi poświęca sprawom bieżącym, czyli toczącej się w Ukrainie wojnie, czego wyrazem kolejny pixelowy MiG-29, tym razem z rakietami HARM oraz zestaw figurek - współczesnych reporterów wojennych, można to interpretować jako ukłon producenta dla tych wszystkich dzielnych ludzi, którzy codziennie narażają swoje życie i zdrowie, żeby świat mógł poznać prawdę o tym, co działo się w takich miejscach jak Mariupol czy Bucza. 

ICM Models: WWII training biplanes
Skala:
1:32
Nr kat:
35039
Opcje malowania:
6
Typ modelu: 
3 x model wtryskowy,
 
ICM Models: Ju-88A-4 with German GP and Torpedo Trailers
Skala:
1:48
Nr kat:
48229
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy,
 
ICM Models: "Radar Hunter" MiG-29 Ukrainian Fighter with HARM
Skala:
1:72
Nr kat:
72143
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: AR-2 (43105)
Skala:
1:35
Nr kat:
35003
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy,
ICM Models: "Prost!" Between Battles on Bergepanther
Skala:
1:35
Nr kat:
35343
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: Unimog S 404 Krnakernwagen German Millitary Ambulance
Skala:
1:35
Nr kat:
35138
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy,
 
ICM Models: BM-21 "Grad" MLRS of the Armed Forces of Ukraine
Skala:
1:72
Nr kat:
72707
Opcje malowania:
2
Typ modelu:
model wtryskowy.
ICM Models: KFK Kriegsfischkutter WW II German Multi - propouse boat
Skala:
1:144
Nr kat:
S.012
Opcje malowania:
2
Typ modelu:
model wtryskowy
ICM Models: Firce battle American Civil War
Skala:
1:35
Nr kat:
DS3519
Opcje malowania:
1
Typ modelu:
figurki
ICM Models: RAF Bomber and Torpedo Pilots (1939-1945)
Skala:
1:48
Nr kat:
48090
Opcje malowania:
1
Typ modelu:
figurki
ICM Models: Journalists in War
Skala:
1:35
Nr kat:
32751
Opcje malowania:
1
Typ modelu:
figurki

Bardzo ciekawie też zapowiada się to, nad czym firma ICM pracuje obecnie. Po sukcesie serii modeli OV-10 w skali 1/48 zapowiadany jest pierwszy z zestawów do budowy modelu tego ciekawego samolotu w skali 1/72. "Pancerników" pewnie zainteresuje przygotowywany w skali 1/35 model Mercedesa typ 320 Cabrio - limuzyny niemieckich notabli. Zapowiedzi oczywiście jest więcej, więc dlatego od czasu do czasu warto odwiedzić stronę producenta lub jego media społecznościowe.

Na koniec dla przypomnienia, jakie możliwości dają modelarzom zestawy ICM-u - dwa modele  wykonane nie tak dawno przez Marcina. MiG-29 "Ghost of Kiev" z rakietami HARM w skali 1/72, powstał zanim producent zapowiedział anonsowany powyżej zestaw popularnego myśliwca w tej właśnie konfiguracji. Drugi z prezentowanych modeli to samolot pola walki OV-10D+ w skali 1/48.

  
Kolejne wznowienia dość wiekowych zestawów proponuje firma Bigmodel. Jak widać producent niewiele robi sobie z krytyki Ostatnich Sprawiedliwych i Uczonych w Piśmie. Najprawdopodobniej działa tu prawo rynku, gdzie popyt wymusza podaż. Jeżeli te zestawy znajdują nabywców to ich produkcja jest uzasadniona. Wszystkie są dostępne zarówno w wersji standardowej jak i Junior Set, które prezentujemy poniżej.

Big Model: AH-1 Super Cobra
Skala:
1:72
Nr kat:
BGMJS72007
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex ZTS Plastyk), farby, klej, narzędzia
Big Model: AH-1W Super Cobra Junior SET
Skala:
1:72
Nr kat:
BGMJS72038
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex ZTS Plastyk), farby, klej, narzędzia
Big Model: F-84G Thunderjet Junior SET
Skala:
1:72
Nr kat:
BGMJS72008
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex ZTS Plastyk), farby, klej, narzędzia
Big Model: Focke - Wulf FW-190 D-9 Junior SET
Skala:
1:72
Nr kat:
BGMJS72041
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex ?), farby, klej, narzędzia
Big Model: Focke-Wulf FW-190 A8 Junior SET
Skala:
1:72
Nr kat:
BGMJS72042
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex ?), farby, klej, narzędzia
Big Model: Messerschmitt Bf-109 G-6 Junior SET
Skala:
1:72
Nr kat:
BGMJS72039
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex ?), farby, klej, narzędzia
Big Model: Iljuszyn IL-2M3 Sturmowik junior SET
Skala:
1:72
Nr kat:
BGMJS72040
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex ZTS Plastik), farby, klej, narzędzia

 

Firma Mistercraft tym razem wznowiła model śmigłowca szturmowego AH-64A Apache wydany swego czasu przez włoską firmę Italeri. Zestaw przyzwoity, z którego można zbudować piękny i efektowny model, jednak należy zrócić uwagę, że jest to wersja A, nie zaś D, dlatego też polskiej wersji tego śmigłowca z tego zestawu nie zrobimy.

Mistercraft: AH-64A "Strike Apache"
Skala:
1:35
Nr kat:
MSC G36
Opcje malowania:
6
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Italeri)

 

  

Firma AJM Models ujawniła nie tak dawno nad jakim projektem obecnie pracuje. To okręt desantowy RFA Dewdale. Model oczywiście w skali 1/700 w konwencji do linii wodnej, ale i tak robi wrażenie wielkością i oryginalną sylwetką.

 

Nowości od firmy GPM to tradycyjnie modele pojazdów cywilnych z epoki PRL wydane w podziałkach 1/72 i 1/87. Zestaw do budowy miniatury Jelcza 325 z podnośnikiem koszowym w skali 1/72 nie tak dawno recenzował Wojtek, pozostałe choć w większości opracowane w skali H0 są niemniej interesujące.

GPM: Jelcz 325 Holownik
Skala:
1:72
Nr kat:
3D-72-52
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: Jelcz 325 Podnośnik Koszowy
Skala:
1:72
Nr kat:
3D-72-80
Typ modelu:
model 3D
  
GPM: Jelcz 325 Podnośnik Koszowy
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-80
Typ modelu:
model 3D
  
GPM: WZT-2
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-125
Typ modelu:
model 3D
GPM: WZT-2 Kolejowy
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-125
Typ modelu:
model 3D
GPM: KM-251 Koparka Podsiębierna
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-116
Typ modelu:
model 3D
GPM: Star 21 Wywrotka
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-127
Typ modelu:
model 3D
GPM: Star 21 Betonomieszarka
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-129
Typ modelu:
model 3D
GPM: Star 25 Ż3 Dźwig
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-128
Typ modelu:
model 3D

 

Nanofakura swoją ofertę uzupełniła o modele ciągników rolniczych Ursus 914, 912 i C-385. Dostępne są w podstawowych skalach makiet kolejkowych oraz 1/72.

Nanufaktura: Ursus 914
Skala:
1:87
Nr kat:
03-003B
Typ modelu:
model 3D
 
Nanufaktura: Ursus 912
Skala:
1:87
Nr kat:
03-002B
Typ modelu:
model 3D

Nanufaktura: Ursus C-385
Skala:
1/87 i 1/160
Nr kat:
03-001B, 03-001D
Typ modelu:
model 3D

 

 

Ciekawie zapowiada się także to, nad czym obecnie pracuje firma Lukgraph. Zadowoleni powinni być tradycyjnie wielbiciele "szmatopłatów" jak i polskich skrzydeł. Firma przygotowuje bowiem zestaw do budowy myśliwca Oeffag D.III w skali 1/32. Drugą nową propozycją w ofercie firmy będzie model samolotu liniowego Potez XXV, który będzie dostępny w skali 1/32 oraz 1/48. 

 

 

Z nowych propozycji Wydawnictwa Answer skorzystają przede wszystkim fani kartonowych modeli samolotów. Skorzystają także amatorzy modeli pojazdów. Zarówno samochodowych jak i szynowych. Dotyczy to nie tylko klasycznych modeli kartonowych, ale przede wszystkim wydawnictw dla początkujących z serii Kartonowy Express. Mamy zatem modele klasycznych pojazdów z epoki PRL-u ale także modeli pojazdów współczesnych używanych przez służby. Pojawiła się też nowa seria wydawnicza - proste modele lokomotyw i wagonów w skali 1/87 (H0) idealne dla początkujących adeptów modelarstwa kolejkowego. 

ANGRAF: B-17G Flying Fortress
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 221
Typ modelu:
model kartonowy
 
ANGRAF: STAR 266 PP1
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 246
Typ modelu:
model kartonowy
MS Model: TS-11 ISKRA R NOVAX "1913"
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 022
Typ modelu:
model kartonowy
 
MS Model: TS-11 ISKRA R NOVAX "1919"
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 025
Typ modelu:
model kartonowy 
 

 

MPModel:  Pfalz D.IIIa
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 99
Typ modelu:
model kartonowy
MPModel:  Douglas DC-3
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 98
Typ modelu:
model kartonowy
MPM Model: SR-71 Blackbird
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 100
Typ modelu:
model kartonowy
ANSWER Kartonowe Hobby: Cessna UC-78 Bobcat
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 569
Typ modelu:
model kartonowy
ANSWER Kartonowe Hobby: OM-308
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 568
Typ modelu:
model kartonowy
 

 

Kartonowy Exspress: Ford Ranger XRT Policja
Skala: -
Nr kat:
No. E070
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Exspress: Tarpan Honker Policja
Skala: -
Nr kat:
No. E069
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Exspress: Star 200 PM18P
Skala: -
Nr kat:
No. E068
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Exspress: IFA Multicar M25
Skala: -
Nr kat:
No. E067
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Exspress: Skoda Octavia ŻW
Skala: -
Nr kat:
No. E066
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Exspress: Nysa 522 Pomoc Drogowa
Skala: -
Nr kat:
No. E065
Typ modelu:
model kartonowy


 
Kartonowy Express: ET42-007
Skala:
1/87
Nr kat:
K.001
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Express: ST44
Skala:
1/87
Nr kat:
K.002
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Express: ETZ EN57-925
Skala:
1/87
Nr kat:
K.003
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Express: SM42 wagony Bdhpumn Gorlitz
Skala:
1/87
Nr kat:
K.004
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Express: EN57 POLREGIO
Skala:
1/87
Nr kat:
K.005
Typ modelu:
model kartonowy

 

Amatorzy modeli pojazdów szynowych powinni być także zadowoleni z nowych propozycji firmy GPM. Skorzystają także modelarze okrętowi, bo model japońskiego krążownika ciężkiego IJN Haguro nie był chyba wcześniej publikowany, zaś na tych, którzy kleją makiety budowli czeka miniatura zamku Książ.

GPM: Krążownik ciężki IJN Haguro
Skala:
1:200
Nr kat: No. 623K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Krążownik ciężki IJN Haguro
Skala:
1:200
Nr kat: No. 623K
Typ modelu: model kartonowy,

GPM: Eisenbah Batterie Gneisenau
Skala:
1:25
Nr kat: No. 627K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Eisenbah Batterie Gneisenau
Skala:
1:25
Nr kat: No. 627K
Typ modelu: model kartonowy,

GPM: Zamek Książ
Skala:
1:33
Nr kat: No. 848K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Zamek Książ
Skala:
1:33
Nr kat: No. 848K
Typ modelu: model kartonowy,

 

 

GPM: BP-659 Koźma Minin
Skala:
1:33
Nr kat: No. 626K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: BP-659 Koźma Minin
Skala:
1:33
Nr kat: No. 626K
Typ modelu: model kartonowy,

GPM: CLASS 66-66606
Skala:
1:25
Nr kat: No. 623K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: CLASS 66-66606
Skala:
1:25
Nr kat: No. 623K
Typ modelu: model kartonowy,

 

Przegląd nowości w segmencie akcesoriów modelarskich zaczynamy od nowych propozycji YahuModel. To tablica do późnych odmian Spitfira Mk.VIII/IX, zestawu w skali 1/24 z Airfixa, oraz do A4M5 Claude modelu w skali 1/32 wydanego przez Special Hobby.

YAHUMODELS: Spitfire Mk.VIII/IX erly
Skala:
1:24
Nr kat:
YMA2413
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do: Airfix
YAHUMODELS: A5M4 Claude
Skala:
1:32
Nr kat:
YMA3271
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Special Hobby

 

Nowe zestawy akcesoriów w ofercie GPM dedykowane są przede wszystkim do modeli okrętów w skali 1/200. Jest także zestaw detali do modelu pociągu pancernego Koźma Minin a także ciekawa konwersja pozwalająca na wykonanie miniatury wozu zabezpieczenia technicznego WZT-2 w skali 1/72.

GPM: Haguro 1944 uzbrojenie p.lot
Skala:
1:200
Nr kat:
L200JP-01PL-3D
Typ modelu:
druk 3D
GPM: ORP Wicher 1939 Detail Set
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-200-24D
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Pom Pom 4 x 40 mm
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-200-21
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Pom Pom 8 x 40 mm
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-200-22
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Hunt II Detail Set
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-200-25D
Typ modelu:
druk 3D
 
GPM: Koźma Minin Detail Set
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-87-02
Typ modelu:
druk 3D
GPM: WZT-2
Skala:
1:72
Nr kat:
3D-72-125 WP
Typ modelu:
druk 3D (konwersja)

 

Self Oddity kontynuuje wydawanie akcesoriów do modeli amerykańskich okrętów wojennych w skali 1/700. Ponieważ dysponujemy już egzemplarzami testowymi szczegółowo omówi je Marcin.

Shelf Oddity: USN 21-inch Torpedos
Skala: 1:700
Nr kat: SO700197
Typ: wydruk 3D

Nie tak dawno opisywałem miniatury wyrzutni torpedowych różnych typów dedykowanych do modeli amerykańskich okrętów wojennych w skali 1/700. Producentem tych niezwykle precyzyjnych akcesoriów jest firma Shelf Oddity. Zwróciłem wtedy uwagę na zestawy oznaczone jako „Advancet Set”. Czyli wyrzutnie z możliwością wykonania ich jako pustych, czy z podniesionymi końcówkami rur. Teraz producent proponuje zawartość dla tych wyrzutni, czyli torpedy.

Zestaw zapakowany w plastikową kapsułkę to pojedynczy wydruk w którym znajduje się w sumie szesnaście torped, które wystarczy wyciąć pomalować i dać upust własnej inwencji i wyobraźni, oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i posiadanej dokumentacji. Można zatem pokazać załadunek torped na okręt ale nawet strzelanie, pojedyncze czy też całą salwą. Dobre i realistyczne pokazanie takiej sytuacji, to gwarancja sukcesu na zawodach.

Shelf Oddity: 20mm Oerlikon Single Cannon Assembled
Skala: 1:700
Nr kat: SO700187
Typ: wydruk 3D

Sukcesem ale rynkowym może się okazać druga propozycja Shelf Oddity. To wydruki działek Oerlikona 20 mm. Producent utrzymuje, że to wersja uproszczona w stosunku do wcześniejszych zestawów tych dziełek, które można wykonać w pozycjach statycznych i bojowych. Czy na pewno?

Nowa propozycja to Oerlikony w pozycjach bojowych w całości wykonane metodą wydruku 3D. Wszystko można o nich powiedzieć, poza tym że są uproszczone. Detale na podstawach i tarczach przeciwodłamkowych robią naprawdę duże wrażenie, a działka wystarczy wyciąć z wydruku, pomalować i umieścić na swoich miejscach w budowanym modelu. Odpada wyginanie, dopasowywanie, sklejanie i… wyzywanie. Sprawa bardzo istotna szczególnie przy budowie modeli dużych okrętów takich jak pancerniki czy lotniskowce, gdzie liczba stanowisk takich działek oscylowała pomiędzy osiemdziesiąt do stu.

Shelf Oddity: KfK
Skala: 1:350
Nr kat: SO23508
Typ: elementy fototrawione, wydruk 3D

Model niemieckiego kutra patrolowego KfK w skali 1/350 stał się wielkim przebojem firmy ICM, więc pojawienie się dodatków do niego nie powinno nikogo dziwić. Shelf Oddity wydało właśnie zestaw do waloryzacji modelu kutra, normalna sprawa. Jednak ten zestaw powstał… jeszcze przed wydaniem modelu przez ukraińską firmę. Zestaw ten dedykowany był bowiem do wydaj nieco wcześniej miniatury SSN Modelbau. Z powodzeniem jednak można go do budowy kutra z ukraińskiego zestawu. Dlaczego?

Bo pomimo tego, że niepozorny to jest naprawdę na bogato. Składa się bowiem z dość konkretnej fototrawionej blachy, wydruku 3D oraz kalkomanii. Tej ostatniej ewidentnie zabrakło w zestawie ICM. Kalkomania zawiera numery burtowe dla w sumie pięciu jednostek oraz bandery.

Z kolei blaszka to ewidentna kopalnia skarbów, których wykorzystanie sprawi, że model kutra będzie pomimo niewielkich rozmiarów będzie bardzo szczegółową i doskonale detalowaną repliką. Znajdziemy tam przede wszystkim detale platform podstaw dziełek 2 cm, sporo detali wyposażenia pokładu, masztów, osprzętu nawigacyjnego, trałowego oraz ratunkowego. Gdyby ten zestaw był opracowywany pod zestaw ICM-u zapewne znalazły by się tam także relingi burtowe oraz platform działek. Na razie trzeba sobie radzić samemu, ale pewnie większość modelarzy znajdzie potrzebne rzeczy w swoich podręcznych magazynkach.  

Na wydruku 3D z kolei znajdziemy wszelkiego rodzaju bębny, pachołki, bloczki i nawiewniki. Każdy z modelarzy okrętowych doskonale wie, jak ważne są te małe i z pozoru nie istotne drobiazgi. Ich zastosowanie w budowanej replice jest ze bardzo wskazane. Instrukcja montażu tego zestawu jest oczywiście dostępna w formacie pdf na stronie producenta.
Jak widać firma Shelf Oddity bardzo dba o atrakcyjność swoich produktów. Dają one modelarzom duże możliwości, poza tym dbają o ich kreatywność i wyobraźnie. Już niedługo powinniśmy się przekonać, jakie są możliwości ostatniego z opisanych zestawów, ponieważ marek pracuje nad modelem KfK z zastosowaniem właśnie tego zestawu. 

Dziękuję firmie Shelf Oddity za udostępnienie zestawów na potrzeby relacji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

Grand Model proponuje żywiczną miniaturę pocisku manewrującego SCULP EG, który można wykorzystać do budowy modelu samolotu myśliwskiego Mirage 2000 w skali 1/32.

GRAND MODELS: SCALP EG air to ground missaile
Skala: 1:32
Nr kat: GM 32022
Typ: elementy żywiczne
Dedykowany do: różne

 

 

ModelMaker Decals kontynuuje rozpoczęte swego czasu projekty. Mamy zatem drugą część kalkomanii na polskie Lancastery, wydaną na szczęście bez dramatycznych okoliczności, są też dwa nowe zestawy kalkomanii z okolicznościowymi malowaniami na niemieckie F-104 nie mogło zabraknąć też kolejnego zestawu z okolicznościowym malowaniem bla F-16. Producentowi też udało się wydać od dawna zapowiadany zestaw kalkomanii na tygrysiego Su-22 M3. Wszystkie zestawy są dostępne w podziałkach 1/48 i 1/72.

Skala: 1:48
Nr kat: D48169
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Avro Lancaster in Polish service Part II
Skala: 1:72
Nr kat: D72169
Typ: kalkomanie

 

ModelMaker Decals: SU-22UM-3K "707" Tiger 2017
Skala: 1:48
Nr kat: D48119
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: SU-22UM-3K "707" Tiger 2017
Skala: 1:72
Nr kat: D72119
Typ: kalkomanie

 

ModelMaker Decals:  Dutch F-16 Demo 1994
Skala: 1:48
Nr kat: D48160
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals:  Dutch F-16 Demo 1994
Skala: 1:72
Nr kat: D72160
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals:  German F-104G MFG2 Demo Team
Skala: 1:48
Nr kat: D48188
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals:  German F-104G MFG2 Demo Team
Skala: 1:72
Nr kat: D72188
Typ: kalkomanie

 
 

ModelMaker Decals:  German F-104 WTD 61 98/04 Last Flight
Skala: 1:48
Nr kat: D48195
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals:  German F-104 WTD 61 98/04 Last Flight
Skala: 1:72
Nr kat: D72195
Typ: kalkomanie

 

Nowe kalkomanie przygotowała także firma Toro Model. Wydaje ona zestawy kalkomanii pod szyldem Eotic Decals. Wydanie zestawów kalkomanii na Hurricany w barwach belgijskich i rumuńskich przy dostępności doskonałych zestawów Arma Hobby w skali 1/72 oraz nowego zestawu firmy Hobby Boss w skali 1/48 jest naszym zdaniem dobrym pomysłem. Podobnie jak czwarta nowa propozycja w postaci zdobycznego, amerykańskiego Bf-109 G2.

Exotic Decals: Belgian Hurricanes
Skala: 1/48
Nr kat: 48015
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Belgian Hurricanes
Skala: 1/72
Nr kat: 72015
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Romanian Hurricanes #2
Skala: 1/48
Nr kat: 48013
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Romanian Hurricanes #2
Skala: 1/72
Nr kat: 72013
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Romanian Hurricanes #1
Skala: 1/48
Nr kat: 48012
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Romanian Hurricanes #1
Skala: 1/72
Nr kat: 72012
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Irmgard American Gustav in Tunisia
Skala: 1/48
Nr kat: 48014
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Irmgard American Gustav in Tunisia
Skala: 1/72
Nr kat: 72014
Typ: kalkomanie

 

 

  

Starus kontynuuje swoje sztandarowe serie wydawnicze i to z bardzo dobrym skutkiem. Propozycje różnorodne i ciekawe powinny zadowolić nie jednego miłośnika militariów i oczywiście modelarstwa. Niektóre z przedstawionych poniżej propozycji otrzymaliśmy do recenzji, zaś w tym miejscu przedstawimy, co zawiera kolejny tomik z cyklu "Samolot po polsku" przy czym Marcin wystąpi tu nie w roli autora, ale recenzenta.

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Przemysław Skulski
Andrzej M. Olejniczak
9788366549814
2023-03-24
Orange
8124
Nowe
A4, pb, 174 stron (174 w kolorze)
135.00 PLN
Autor:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Dick Taylor
9788366549371
2023-03-09
Green
4128
Nowe
A4 pb, 156 stron (156 w kolorze)
145.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Kari Stenman, Andrzej M. Olejniczak
Andrzej M. Olejniczak
9788367227094
2023-03-07
White
9154
Nowe
A4 HB, 272 stron (272 w kolorze)
190.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Richard J. Caruana
Richard J. Caruana
9788367227209
2023-03-15
Flying Colours of Richard J. Caruana
BC 01
Nowe
A4 landscape, 48 stron (48 w kolorze)
65.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Kategoria:
Format:
Cena:
Andrzej Glass
Dariusz Karnas
9788366549760
2023-04-19
Samolot po polsku
Nowe
A4, pb, 192 stron (192 w kolorze)
99.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
 
Artur Juszczak
Artur Juszczak
978-8367227117
2023-04-21
Others
Oth. 47
Nowe
A4 landscape, 56 stron (56 w kolorze)
69.00 PLN 
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
 
Adam Jońca
Adam Jońca
9788367227353
2023-04-21
Others
Train 1
Nowe
A4, pb, landscape, 118 stron (118 w kolorze)
94.00 PLN 
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Adam Jońca
Adam Jońca
9788367227315
2023-04-29
Single Vehicle
SV 08
Nowe
A4, pb, 28 stron (1 w kolorze)
35.00 PLN
 
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Jose Fernandez, Patrick Laureau
Teodor L. Morosanu
978-8363678593
2023-04-28
White
9148
Nowe
A4, 288 stron (288 w kolorze)
240.00 PLN
 

Samolot po polsku 08: Bartel BM-4

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Jarosław Dobrzyński
Dariusz Karnas
9788367227278
2023-03-22
Samolot po polsku
Sam. 08
Nowe
A4, pb, 22 stron (3 w kolorze)
35.00 PLN

Jedną z najnowszych propozycji wydawnictwa Stratus jest już ósmy tomik serii „Samolot po polsku” Poświęcony jest on jednej z najbardziej niepozornych ale też jednej z najbardziej znaczących dla historii polskich  konstrukcji. Mowa tu o samolocie szkolnym Bartel BM-4, pierwszej polskiej konstrukcji tego typu, no może drugiej. Pierwszym był BM-2 z którego wywodził się bohater publikacji przygotowanej przez Jarosława Dobrzyńskiego, który przygotował tekst i układ publikacji oraz Dariusza Karnasa, który przygotował plany oraz plansze barwne.

Szata graficzna tomiku jest identyczna jak w przypadku poprzednich publikacji, biało – brązowa minimalistyczne okładka, tekst zilustrowany zdjęciami a na końcu plany i plansze barwne. Tekst został podzielony na trzy części. W pierwszej dowiadujemy się o postaci konstruktora, inż. Ryszarda Bartela, w następnej zapoznamy się z historią samej konstrukcji w trzeciej znajdziemy opis techniczny i malowanie. Większą cześć publikacji zajmują zdjęcia, jak to u Stratusa spora ilość znakomitej jakości, dają duże możliwości modelarzom, bez względu na to, czy budujemy model kartonowy w skali 1/33 czy też decydujemy się na żywiczną miniaturę firmy Ardpol w skali 1/72 (jeśli ktoś takową posiada), czy też budujemy od podstaw model w skali np. 1/48. Zdjęcia oraz informacje zawarte w tej publikacji na pewno się przydadzą. 

Jak zaznaczyłem powyżej ostanie strony publikacji to plany modelarskie oraz plansze barwne. Plany przygotowano zarówno w podziałce 1/72 i 1/48, ukazują one odmianę BM-4h. Plansze barwne ukazują dwa malowania, jedno z nich przedstawia samolot w barwach dęblińskiej „Szkoły Orląt”, zaś drugie to przykład samolotu cywilnego, zmobilizowanego do celów łącznikowych we wrześniu 1939 r. Zwracają uwagę odręcznie namalowane szachownice, zresztą tego typu „smaczków” jest więcej w materiale ikonograficznym, zawartym w publikacji. Gratka dla miłośników oryginalnych malowań.
Reasumując publikacja bardzo potrzebna i warta polecenia. Bardzo cieszę się, ze mam ją w zbiorach, pomimo, że Bartel BM-4 nie jest moim ulubionym samolotem, może dzięki tej publikacji skuszę się kiedyś na popełnienie jego modelu? 

Dziękuję Wydawnictwu Stratus za przekazanie egzemplarza na potrzeby niniejszej publikacji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski


 

Seria "Zeszyty Helskie" wydawana przez Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu ma na celu popularyzację różnego rodzaju zagadnień związanych działalnością MOW. Pierwszy zeszyt był poświęcony Baterii "Schleswig - Holstein" czyli obecnie głównej siedziby Muzeum. Doczekał się on nowej rozbudowanej redakcji, którą opracował Władysław Szarski, obecny Dyrektor MOW. Niebawem więcej na temat tej ciekawej pozycji. 

 

Autor:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Władysław Szarski
9788365092526
2023-04
Zeszyt Helski
1
Nowe
A5, 100 stron
10,00 PLN

 

W PIKO jak to w PIKO, dzieje się sporo. Firma przygotowała kolejną solidną porcję nowych propozycji taboru kolejowego z całej Europy, w skalach G, H0 i TT. W tym trzy modele lokomotyw używanych w Polsce.

 

 

Nowe modele trzeba czymś pomalować. Nabywcom swoich nowości firma ICM proponuje zestawy farb akrylowych dedykowanych do opisanych powyżej nowości. Na rynek trafiło aż pięć, które powinny ułatwić pracę.

ICM: Fire Trucks
Nr kat: ITEM 3031
Typ: farby akrylowe
ICM: WW II German tank crew
Nr kat: ITEM 3032
Typ: farby akrylowe, werniks
ICM: WW II RAF pilots
Nr kat:
ITEM 3031
Typ:
farby akrylowe, werniks 
ICM: Ships of the Kriegsmarine
Nr kat: ITEM 3029
Typ: farby akrylowe
ICM: Civilians
Nr kat:
ITEM 3030
Typ:
farby akrylowe
   

Tak zatem wyglądały ostatnie dwa miesiące. Firmy rozszerzają swoje oferty prezentując coraz to nowe i ciekawe propozycje, wśród których pewnie większość z nas znajdzie coś dla siebie. My, modelarze z Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego wchodzimy już na wyższe obroty, bo termin Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego zbliża się wielkimi krokami. Przed nami dużo pracy, żeby impreza się udała, a nasi goście byli zadowoleni. Oczywiście wszystkie niezbędne informacje są na bieżąco publikowane w naszych mediach społecznościowych, do śledzenia tych aktywności gorąco zachęcamy.   

 

 

Koszaliński Pluton Modelarski

Partnerzy

         

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd