Polish Wings No. 36 TS-11 Iskra

Tytuł: Polish Wings No. 36 TS-11 Iskra
Autor: Dariusz Karnas, Artur Juszczak
Ilustrator: Artur Juszczak
Cena: 90,00 zł
Data wydania: 2023-07-14
Format: A4, miękka oprawa z grzbietem, 112 stron (papier kredowy)
Wydanie w języku angielskim

TS-11 "Iskra" to najsłynniejszy polski samolot odrzutowy, na którym wyszkoliło się wielu pilotów. Miał też swój epizod bojowy, służąc w lotnictwie morskim jako samolot rozpoznawczy, a kilkadziesiąt egzemplarzy latało w barwach lotnictwa indyjskiego. Podbijał też serca publiczności na pokazach lotniczych - kto widział akrobacje "Białoczerwonych Iskier" ten na pewno był pod dużym wrażeniem.

Nic dziwnego, że publikacje o tym doskonałym i pięknym samolocie również cieszą się dużą popularnością. Tym bardziej, że dzięki firmie Arma Hobby modelarze mają do dyspozycji świetny model, a liczba malowań, których doczekały się Iskry w polskim lotnictwie zachęca do budowy ich miniatur. I na pewno dużą pomocą będzie tutaj wydawnictwo Stratusa Polish Wings No. 36 TS-11 Iskra.

Na 112 stronach znajdziemy dużą ilość niepublikowanych zdjęć pochodzących z prywatnych kolekcji, a seria specjalnie zamówionych kolorowych profili prezentuje schematy malowań i oznaczeń (61 barwnych pozycji). Autorom należy pogratulować za zebranie zdjęć godeł, które były malowane na Iskrach oraz oznaczeń zakładów lotniczy, w których były remontowane. Sylwetki barwne uzupełniane są zdjęciami (również kolorowym) danego egzemplarza, a niektóre z nich przedstawione są również w rzutach z góry i z boku.

W książce opisana została historia powstania TS-11, rekordy tego samolotu, kolejne serie produkcyjne i wersje rozwojowe, sposoby malowania i oznakowania, pojedynek z czeskim Delfinem w konkursie na samolot szkolny Układu Warszawskiego oraz służbę Iskry w Indiach.

Edytorsko książka prezentuje się bez zarzutu - doskonała jakość druku i kredowy papier to na pewno duży atut tego numeru Polskich Skrzydeł. A zawartość merytoryczna? Cóż, chyba wystarczy napisać że to bogaty zbiór wiedzy, a przede wszystkim ilustracji i zdjęć, który zadowoli każdego miłośnika polskiego lotnictwa. Ja polecam.

Wydawnictwu Stratus serdecznie dziękujemy za udostępnienie książki do recenzji.

Tekst: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd