Finnish Trainer Colours 1930 -1945

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Kari Stenman, Andrzej M. Olejniczak
Andrzej M. Olejniczak
9788367227094
2023-03-07
White
9154
Nowe
A4 HB, 272 stron (272 w kolorze)
190.00 PLN

O tym, że lotnictwo wojskowe Finlandii to temat wdzięczny i obszerny pisałem już kilka razy, zazwyczaj przy recenzowaniu wcześniejszych książek Wydawnictwa Stratus poświęconych temu zagadnieniu, ale także przy klejeniu modeli samolotów spod znaku błękitnej swastyki. Sięgam po ten temat co jakiś czas, więc pojawienie się kolejnej książki, poświęconej tym razem fińskim samolotom szkolnym bardzo mnie ucieszyło.

Jak zaznaczyłem wcześniej, publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Stratus, także w ramach serii „White” stąd szata graficzna oraz układ są takie same jak w poprzednich publikacjach. Autorem tej najnowszej jest jak w przepadku poprzednich  Kari Stenman, zaś plansze barwne wykonał Andrzej M. Olejniczak. Koncepcja książki jest ukierunkowana przede wszystkim ma kolorystykę i malowania samolotów, więc możemy spodziewać się kontynuacji tego co zawierała publikacja poświęcona wodnosamolotom i łodziom latającym.

Określenie „Trainer Colours” może być nieco mylące, ponieważ autor publikacji zajmuje się nie tylko samolotami typowo szkolno – treningowymi, ale także wszystkimi innymi używanymi do treningu i szkolenia. Stąd już na samym początku w ramach wstępu śliczny pływakowy Hansa Brandeburg, co mnie osobiście bardzo ucieszyło. 

Potem już tylko uczta dla oczu i ducha. Na samym początku omawiane są samoloty używane w szkołach lotniczych, głównie do szkolenia podstawowego i nauki pilotażu. Kilkanaście typów samolotów wyprodukowanych w różnych krajach i w różnych okresach. Każdy znakomicie udokumentowany i opisany, przy czym opisy i plansze barwne wykonano o wysokiej jakości zdjęcia.

O tym, że jest to norma dla wszystkich książek wydawanych przez Stratusa to także już pisałem. W omawianej publikacji tych zdjęć jest kilkaset, zaś jakość pozwala na odtworzenie w budowanym modelu niemal najdrobniejszych szczegółów danej konstrukcji. Mamy też kilkadziesiąt sylwetek barwnych, nie tylko bocznych ale także rzutów z góry i z dołu, co także uczyni pracę nad modelem bardziej komfortową. W dalszej części publikacji możemy podziwiać samoloty inne niż szkolno treningowe, ale używane do celów szkoleniowych, choćby takie jak Fokker D.XXV, Fiat G.50 czy Avro Anson. Omówione są także konstrukcje mniej znane, bardzo ciekawe takie jak choćby Hanriot H.232 czy Blackurn Ripon, są to jednak tylko przykłady, ciekawych samolotów znajdziemy tam dużo więcej.

Pojawiają się także konstrukcje niemieckie i sowieckie, doskonale znane – Fieseler Fi 156 Storch, Po-2 czy SB-2. Są także omówione konstrukcje fińskie takie jak VL Kotka.
Jest zatem co oglądać i gdzie czerpać inspirację. Ta książka przyda się nie tylko komuś, kto interesuje się fińskim lotnictwem wojskowym i buduje modele samolotów fińskich, ale także komuś, kto po prostu poszukuje inspiracji, żeby wykonać model samolotu ogólnie znanego, w sposób inny, oryginalny i nieszablonowy.  

 

Dziękuję Wydawnictwu Stratus za przekazanie egzemplarza na potrzeby niniejszej publikacji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!