Single Vehicle No. 03: 7TP Twin Turret, No.7: Polish Vickers E

Seria „Single Vehicle” Wydawnictwa Stratus poświęcona pojazdom wojskowym, może nie jest tak obszerna jak jej żółta poprzedniczka poświęcona samolotom wojskowym, ale nie można powiedzieć, że jest mniej interesująca. Bardzo dobrym posunięciem wydawcy jest poświęcenie dużej uwagi polskim pojazdom wojskowym z okresu międzywojennego, jak i z Wojny Obronnej Września 1939 r. Właśnie pojazdom z tego okresu poświęcono  jeden z ostatnich tomików cyklu. Czyli zeszyt No.7. Przy okazji przedstawię zawartość zeszytu No.3 i od niego zacznę.

Autorzy:
Ilustratorzy:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:         
Kategoria:
Format:
Cena:
Przemysław Skulski
Grzegorz Jackowski, Andrzej M. Olejniczak
9788366549616
2021-06-18
Single Vehicle
SV 03
Dostępne
A4, pb, 28 stron (2 w kolorze)
35.00 PLN


Poświęcony jest on jednemu z najbardziej znanych pojazdów bojowych okresu przedwojennego. To oczywiście lekki czołg 7TP, ale wersji nieco mniej znanej – dwuwieżowej. Autorem opracowania jest Przemysław Skulski, plany wykreślił Grzegorz Jackowski a ilustracje barwne opracował Andrzej M. Olejniczak.

Publikacje wydawane cyklicznie rządzą się swoimi prawami, a jednym z nich jest stała szata graficzna oraz układ. Zaczynamy zatem od planów w skali 1/35 ukazujących pojazd w podstawowych rzutach oraz kilka rysunków perspektywicznych wykonanych bez skali. Rozmieszczono je na dwóch stronach.

Potem następuje najważniejsza część publikacji, czyli materiał ikonograficzny, będący niezwykle cennym źródłem wiedzy dla modelarzy, rekonstruktorów oraz wszystkich osób interesujących się historią. W przypadku tej publikacji mamy do dyspozycji kilkadziesiąt wysokiej jakości zdjęć, które na pewno ułatwią zapoznanie się ze szczegółami konstrukcji pojazdu pod kątem na przykład budowy modelu, ale także dioramy, bo ukazane na zdjęciach sytuacje aż się o to proszą.

Poza zdjęciami zamieszczono sporo rysunków pochodzących z dokumentacji technicznej pojazdu, co również mocno zwiększa jej walor poznawczy.

Na końcu publikacji znajduje się  plansza barwna z przykładem trójkolorowego malowania stosowanego powszechnie w okresie międzywojennym i w okresie Kampanii Wrześniowej.

Autorzy:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:         
Kategoria:
Format:
Cena:
Adam Jońca
Adam Jońca
9788367227155
2023-02-07
Single Vehicle
SV 07
Nowe
A4 pb, 28 stron (1 w kolorze)
35.00 PLN


Drugi z omawianych zeszytów, No. 07 jest poświęcony protoplaście czołgu 7TP, czyli brytyjskiemu Vickers E. Autorem publikacji jest Adam Jońca, który jest także autorem planów pojazdu oraz ilustracji barwnych.

Także ten zeszyt rozpoczyna się od planów pojazdu, tyle że jest ich bez porównania więcej, ponieważ dotyczą one obu wersji pojazdu używanych w Polsce, czyli jednowieżowej i dwuwieżowej. Plany zamieszczono na trzech pierwszych stronach opracowania, zaś składają się one z podstawowych rzutów.

Po planach znajdujemy materiał ikonograficzny w postaci kilkudziesięciu wysokiej jakości zdjęć, które z kolei są przeplatane z planami pochodzącymi z oryginalnej dokumentacji czołgu. Także w tym wypadku owe zdjęcia i rysunki mogą się okazać bardzo pomocne podczas prac nad modelem czy dioramą. Zarówno modelarską, jak i rekonstrukcyjna w skali 1/1.

Na końcu, podobnie jak w przypadku poprzednio omawianego tomiku znajdziemy planszę barwną z przykładowym malowaniem Vickersa.
Podsumowując, mamy kolejne dwie bardzo wartościowe publikacje, dlaczego? Tu skupię się na aspekcie modelarskim. Pojazdy wojskowe okresu przedwojennego zawsze były popularnym tematem wśród modelarzy, ale dopiero od kilku lat dostępne stały się wysokiej jakości zestawy pozwalające na w miarę bezstresową budowę modeli obu pojazdów omawianych w powyższych publikacjach. W skali 1/72 dostępne są modele zarówno Vickersa E jak i dwuwieżowego 7TP. W sakli 1/35 na nowe opracowanie tego ostatniego musimy jeszcze poczekać. Niemniej jednak, jeżeli komuś zależy na bardzo wiernej replice i nie zamierza ograniczać się do tego, co producent zaproponował w danym zestawie, po opisane publikacje powinien sięgnąć. Nie będzie żałował.

 

Dziękuję Wydawnictwu Stratus za przekazanie publikacji na potrzeby niniejszej recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!