Muzeum Obrony Wybrzeża

Końcowy odcinek Półwyspu Helskiego - dawny "Rejon Umocniony Hel" (RUH) jest niespotykaną perłą umocnień artyleryjskich, które powstawały od 1920 roku, a więc jeszcze przed utworzeniem RUH w 1936 i były rozbudowywane aż do rozformowania batalionów artylerii morskiej w 1974 roku, a więc przez 54 lata. W tym czasie w Helu minęły trzy epoki: przedwojenna II Rzeczypospolita, okres hitlerowskiej III Rzeszy i powojenna PRL.

Hel wsławił sie 32 dniami obrony w 1939 roku - poddał się dopiero 2 października, gdy jasne było, że dalsza obrona jest beznadziejna - 30 września poddała się Warszawa i padł Modlin.

W 1999 roku udało się wpisać helskie umocnienia wojskowe do rejestru zabytków, co pozwala na, teoretyczną chociaż ochronę przed dewastacją i rozkradaniem. Powstałe w 2006r. Muzeum Obrony Wybrzeża (MOW) stawia sobie za zadanie sukcesywne rozszerzanie swojej opieki na wszystkie obiekty położone na terenie dawnego RUH.

Siedzibą MOW są dwa największe obiekty ze znajdujących się na tym terenie: wieża kierowania ogniem i jedno ze stanowisk artyleryjskich baterii Schleswig-Holstein. Ta monstrualna bateria 406mm z 1940 roku, największa z baterii nadbrzeżnych świata co do kalibru (większy kaliber miały później tylko niemieckie działa kolejowe i japońskie pancerniki) składa się z 6 obiektów:

  • wieży kierowania ogniem
  • 2 schronów amunicyjnych
  • 3 stanowisk artyleryjskich

Te ostatnie są jednymi z największych stanowisk artyleryjskich świata - załogę każdego ze stanowisk stanowiło 88 marynarzy. Stanowiska identycznych dział w Norwegii, są pozbawione części koszarowej, stanowiska we Francji, o cięższej konstrukcji i też bez części koszarowej, uległy niemal całkowitemu zniszczeniu. Działa kalibru 406mm używane we wszystkich opisanych powyżej obiektach pierwotnie były przeznaczone dla super pancerników klasy H 39, których budowy zaniechano.

W 2007r. dzięki staraniom MOW odnowiono i udostępniono zwiedzającym jedno ze stanowisk przedwojennej polskie Baterii Cyplowej im. H. Laskowskiego.


MUZEUM stworzyło i prowadzi Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu" dzięki wielkiej pomocy i przychylności Burmistrza i władz gminy Hel. Więcej informacji o działalności MOW można znaleźć na stronie internetowej http://www.helmuzeum.pl/index.php

W 2007r. modelarze z Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego odpowiedzieli na apel MOW dotyczący budowy modeli sprzętu wojskowego mającego związek z tematyką prezentowanych w MOW wystaw. Przy tworzeniu wystawy poświęconej Morskiemu Dywizjonowi Lotniczemu z Pucku brał udział Marcin Marwaw Wawrzynkowski. W chwili obecnej trwają prace nad pierwszą w pełni autorską wystawą poświęconą broni pancernej i pojazdom Września 1939r. przy której pracują niemal wszyscy modelarze tworzący KPM.

 

 

Partnerzy

     

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!