Koszaliński Portal Modelarski

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
1:1

Faun SLT-50

Email Drukuj PDF

Faun SLT-50 to zestaw niskopodwoziowy do transportu czołgów produkcji niemieckiej. Stosowany w Polsce w 10 BKPanc.

Dane taktyczno-techniczne:

SLT 50-2 ciągnik 8x8:

 • długość: 8,83 m
 • szerokość: 3,07 m
 • masa: 22,8 t
 • silnik: Deutz MWM diesel TBD 234 V12 734KM
 • prędkość: 65 km/h na drodze
 • zasięg: 600 km

Naczepa SaAnh:

 • długość: 13,1/7,8 m (ogółem/platformy)
 • szerokość: 3,15/3,15 m (ogółem/platformy)
 • masa: 16.2 t (bez obciążenia)
 • maks. ładowność: 52 t

 Więcej…
 

Projekt Gryf - Renowacja TS-11 Iskra 3H-1409

Email Drukuj PDF

W dniach 20-23 lipca załoga firmy ModelMaker przebywała w Krakowie, gdzie w Muzeum Lotnictwa Polskiego (MLP) zrekonstruowała malowanie samolotu TS-11 Iskra 3H-1409 w barwy jakie otrzymała on w 1992 roku z okazji 40-lecia 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Pomysł na takie malowanie zrodził się u Filipa Jereczek-Bambrowicz w tracie przygotowywania kalkomanii do Iskier w pułkach bojowych, gdy okazało się, że samolot o nb 1409 znajduje się w MLP.

Firma ModelMaker ufundowała farby, maski do godeł oraz pokryła koszta przejazdu załogi. Po stronie MLP leżało przygotowanie samolotu do malowania i pokrycie go biała farbą.

Więcej…
 

Spacer nad Tamizą

Email Drukuj PDF

 

Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że Londyn jest miejscem magicznym dla każdego miłośnika militariów i techniki wojskowej. Kilkanaście palcówek muzealnych znajdujących się w tym mieście, posiada zbiory mogące przyprawić o zawrót głowy czy przyspieszone tętno. Można tu zobaczyć niemal wszystko, samoloty, czołgi, okręty, pojazdy szynowe znane zazwyczaj z monografii lub opracowań historycznych. Wszystko na wyciągnięcie ręki, wystarczy wejść i podziwiać. Tak, w większości przypadków tylko wejść, bo sporo palcówek nie jest biletowana. Jedynym problemem może być tu czas, a raczej jego brak. Tak też było podczas mojego kilkudniowego pobytu w stolicy Zjednoczonego Królestwa. Program wycieczki przewidywał zobaczenie jak największej ilości topowych miejsc Londynu w jak najkrótszym czasie i był dostosowany do przeciętnego Kowalskiego, który niekoniecznie musi być fanem techniki i militariów. W programie nie było zatem takich miejsc jak RAF Museum czy Imperial War Museum. Postanowiłem sobie, że kiedyś do Londynu pojadę ponownie, żeby odwiedzić te szacowne miejsca, jak również zajrzeć na pokłady okrętów których zdjęcia w tym miejscu prezentuję.

Więcej…
 

Krakowskie muzea okiem modelarza

Email Drukuj PDF

Kraków to miasto bogate w muzea. Znajdzie się tu również sporo ciekawych rzeczy dla miłośników historii i techniki. Chciałbym przedstawić trzy muzea, które odwiedziłem w sierpniu 2016, a które mnie bardzo zaciekawiły.

Oczywiście miłośnik lotnictwa podczas pobytu w Krakowie nie może ominąć Muzeum Lotnictwa. Mieści się ono na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, stąd część eksponatów prezentowana jest w ich naturalnym środowisku – czyli w hangarach.


TS-11 Iskra w barwach 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego

Więcej…
 

Muzeum w Krakowie - silniki lotnicze

Email Drukuj PDF
Kolekcja Muzeum Lotnictwa Polskiego to nie tylko samoloty, ale również i zespoły napędowe.
Jako modelarze lubimy odzwierciedlać silniki lotnicze. Cenimy również te tzw. „wypatroszone modele”. Zdarza się, że wiele godzin przeszukujemy Internet aby dowiedzieć się jak pomalować lub wykonać detale silnika naszego modelu. Można i tak. Jednak w Polsce jest muzeum, gdzie te silniki można nawet dotknąć!
Kolekcja silników lotniczych Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jest jedną z nielicznych, ale na pewno jedną z większych kolekcji tego typu na całym świecie. Można tam znaleźć naprawdę sporo wiedzy. Dodatkowym atutem jest fakt, że każdy eksponat jest tak wyeksponowany, że bez trudu można go sfotografować z naprawdę niewielkiej odległości. Kolekcję umieszczono w pomieszczeniach dawnych warsztatów silnikowych. Obejmuje ona 112 pozycji począwszy od początków lotnictwa, aż po czasy współczesne. Spędziłem w tych pomieszczeniach kilka godzin. To co zobaczyłem obejrzycie na załączonych zdjęciach.
 
Pełny i aktualny wykaz zbiorów znajdziecie tutaj: Zbiory silników Muzeum Lotnictwa w Krakowie
 
 Silnik samolotu PZL-37 Łoś

Więcej…
 


Strona 1 z 5