Koszaliński Portal Modelarski

Modele samolotów

W Pudle - samolot patrolowy LWS 3 Mewa -1/72 - Ardpol

Email Drukuj PDF

Model: LWS 3 Mewa nr 72-034
Skala: 1:72
Producent:
Ardpol
Tworzywo:
żywica, elementy fototrawione, klisza, kabina vacu
Malowanie: 1 x Polska

Zazwyczaj w formie recenzji prezentujemy modelarskie nowości, ale zdarza się czasem prezentować zestawy starsze, będące na rynku od jakiegoś czasu, ale na tyle ciekawe, że warte przypomnienia. Tak jest tym razem, dlatego, że na warsztatach króluje Polski Wrzesień 1939r. Powstają kolejne modele Karasi , PZL P.7a, czasem ktoś sięgnie po modele Mierage w skali 1/48. Wszyscy czekają na nowe modele Łosia i P.11c, które to są w różnym stopniu projektowania. Chciałbym przypomnieć o modelu kto, wie czy nie najładniejszego samolotu jaki skonstruowano w Polsce przed wybuchem II Wojny Światowej. Mowa tu o samolocie patrolowym LWS 3 Mewa. Zestaw umożliwiający budowę tego samolotu w skali 1/72 swego czasu opracowała i wyprodukowała firma Ardpol. Są to właściwie dwa zestawy, jeden wariant w wersji kołowej, który wszedł do produkcji, drugi w wersji pływakowej, który z chwilą wybuchu wojny był dopiero w fazie konstruowania. Model lądowej Mewy uzyskałem swego czasu w drodze wymiany kolekcjonerskiej (jeszcze raz dzięki, Mariusz!) i on będzie przedmiotem recenzji.

W Pudle - Śmigłowiec Kaman K-MAX - 1/72 - Attack Squadron

Email Drukuj PDF

Model: Kaman K-MAX helicopter nr 72118 PROset
Skala: 1:72
Producent: Arma Hobby/Attack Squadron
Tworzywo: żywica, elementy fototrawione, klisza, osłona kabiny vacu,
Malowanie: 6x USA

 

Firmy Kaman jako producenta śmigłowców nie trzeba nikomu przedstawiać. Naszym rodzimym miłośnikom lotnictwa jest znana głownie za sprawą maszyn morskich, czyli SH-2G Super Sea Sprite, będących na wyposażeniu Lotnictwa Marynarki Wojennej. Jedną z najciekawszych konstrukcji tego producenta jest K-MAX. Opracowana w latach 90-tych XX stulecia konstrukcja wykorzystywana głównie jako maszyna gaśnicza i latający dźwig. Najbardziej charakterystyczną cechą K-MAXA jest układ Flettnera, czyli dwa wychodzące z jednej przekładni wirniki nośne, obracające się w przeciwnych kierunkach. Wirniki umieszczone są jeden nad drugim i rozchylone od siebie pod ostrym kątem.  W przeciwieństwie do klasycznego układu, zastosowanie układu krzyżowego eliminuje zjawisko momentu obrotowego, dzięki czemu nie jest konieczne stosowanie wirnika ogonowego. Model tego arcyciekawego śmigłowca w skali 1/72 opracowała warszawska Arma Hobby. Zestaw ten swego czasu był już oferowany przez tę firmę pod marką Attack Squadron, teraz po wyczerpaniu poprzedniej edycji został wznowiony i ponownie włączony w ofertę. Niedługo później Arma Hobby zaprzestała produkcji modeli żywicznych, skupiając się na modelach plastikowych. Tak więc jest ostatni żywiczny spod znaku Arma/Attack, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej.

W Pudle - samolot myśliwski PZL P.7a Expert Set, Junior Set - 1/72 - Arma Hobby

Email Drukuj PDF
Model:PZL P.7a Expert Set, Nr kat.: 70006
Skala: 1:72
Producent:
Arma Hobby
Tworzywo:
model wtryskowy plus elementy fototrawione,  żywiczne, maski,
Malowanie: 5 x Polska
Model:PZL P.7a Junior Set, Nr kat.: 70008
Skala: 1:72
Producent:
Arma Hobby
Tworzywo:
model wtryskowy plus elementy fototrawione,
Malowanie: 2 x Polska,

 

Nie tak dawno do sprzedaży trafiły kolejne zestawy umożliwiające budowę w skali 1/72 samolotu myśliwskiego PZL P.7a. w ten sposób warszawska Arma Hobby kontynuuje program produkcyjny zapoczątkowany zestawem "De Luxe Set", który pojawił się w sprzedaży w czerwcu 2017r. Jego uzupełnieniem są zestawy "Expert Set", czyli 1/2 pierwszego zestawu, oraz "Junior Set" zestaw dla modelarzy początkujących. Dzięki uprzejmości producenta, mogliśmy zapoznać się z zawartością pudełek.

W Pudle - samolot bombowo - rozpoznawczy PZL.23B Karaś (erly) - 1/72 - IBG Models

Email Drukuj PDF

Model: PZL 23B Karaś  (erly) nr kat. 72506
Skala: 1:72
Producent: IBG Models
Tworzywo: wtrysk, blaszka fototrawiona
Malowanie: 1 x Polska

 

Nowe modele Karasi spod znaku IBG Models w bardzo krótkim czasie podbiły serca modelarzy nie tylko w Polsce. Bardzo szybko pojawiły się galerie, relacje z budowy... nie tak dawno sami pokazywaliśmy, co można zrobić z zestawem umożliwiającym budowę wersji A tego pięknego samolotu. Nie tak dawno tak dawno na rynek trafił kolejny Karaś z IBG Models. Umożliwia on budowę wczesnej wersji B, więc nie pozostaje nic innego, jak tylko zajrzeć do pudełka.

Samolot pocztowo - komunikacyjny PWS.24 - 1/72 - Ardpol

Email Drukuj PDF

Model: PWS.24 nr 72-073
Skala: 1:72
Producent:
Ardpol
Tworzywo:
żywica, elementy fototrawione, klisza, kabina vacu
Malowanie: 1 x Polska

Od pewnego czasu w modelarstwie redukcyjnym utrzymuje się bardzo pozytywna tendencja. Producenci modeli chętnie sięgają po tematy polskie, co jeszcze do niedawna kojarzone było niemal z marketingowym samobójstwem. Okazało się, że jednak można i mamy nowe plastikowe modele Iskry, P.7a czy Karasia. Modele polskich konstrukcji lotniczych pojawiały się natomiast często, w ofercie producentów modeli żywicznych. Zazwyczaj były to jednak modele samolotów wojskowych, zaś maszyny cywilne stanowiły dużą rzadkość. Wyjątek od tej reguły stanowiła firma Ardpol, która miała i ma do tej pory znakomite modele polskich szybowców opracowane w podziałce 1/48 oraz samolotów w skali 1/72. Od pewnego czasu ten producent zapowiadał wydanie modelu samolotu pocztowo - komunikacyjnego PWS.24 w skali 1/72. Niedawno zapowiedzi te przybrały całkiem realną postać i mamy oto zestaw umożliwiający budowę pierwszego budowanego seryjnie samolotu komunikacyjnego polskiej konstrukcji. Pora zatem zapoznać z zawartością pudełka.

Strona 1 z 19