Kalkomanie z TORO MODEL

Bałtycki Festiwal modelarski już za nami. Tradycja się już stało, że myszkujemy w fantach przekazanych nam przez sponsorów, żeby dokładniej pokazać na portalu, co ciekawsze z nich. Tak jest i tym razem, jest to pierwsza z recenzji dotycząca produktów przekazanych nam przez naszych sponsorów. Jednym z nich była firma TORO MODEL, która przekazała nam sporą ilość produkowanych przez siebie kalkomanii na modele pojazdów wojskowych. Wybrałem cztery zestawy, którym przyjrzymy się bliżej.

Wszystkie zestawy są wydane w analogiczny sposób, do arkusika lub arkusików kalkomanii dołączona  jest czarno – biała ulotka z informacją o zestawie i zdjęciem jednego z pojazdów, którego dany zestaw dotyczy. W ulotce znajdują się także schematy malowania i nakładani kalkomanii. Minimalistycznie, ale jasno i czytelnie. 

 

Toro Model: pojazdy zdobyczne i nietypowe w Wojsku Polskim oraz PSZ
Skala: 1:72
Nr kat: 72D20
Typ: kalkomanie

Moim subiektywnym zdaniem, najciekawszy zestaw to D20 „Pojazdy zdobyczne i nietypowe w Wojsku Polskim oraz PSZ”. Już sama  nazwa wskazuje z czym będziemy mieli do czynienia. Pojazdy zdobyczne kojarzą się głównie z Powstaniem Warszawskim, w przypadku tego zestawu chodzi o pojazdy użytkowane w jednostkach frontowych.

W ręku miałem zestaw na modele pojazdów opracowane  w podziałce 1/72. Wydruk kalkomanii nie budzi żadnych moich obiekcji, poszczególne elementy wydrukowano wyraźnie, bez żadnych błędów czy przekłamań. Zawsze jednak powtarzam, że dopiero podczas nakładania okaże się, co naprawdę są warte. Jednak przy dzisiejszej technologii drukowania kalkomanii, raczej nie przewiduję jakiś komplikacji.

Do dyspozycji mamy w sumie 10 malowań na różne pojazdy bojowe, zarówno czołgi, wozy opancerzone jak i samochody jakie przewinęły się przez jednostki Wojska Polskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych przez cały okres II Wojny Światowej  na wszystkich jej frontach a Afryka włącznie. Z tego teatru wojennego pochodzi jedno z najciekawszych malowań tego zestawu jakim jest włoska Autoblinda. Zaś pozostałe propozycje niewiele im ustępują.  

Toro Model: KTO Rosomak - cz.4
Skala: 1:35
Nr kat: 35D60
Typ: kalkomanie

 Drugim zestawem do którego  zajrzałem jest czwarta już część poświęcona KTO Rosmak. Jak widać twórczość w jednostkach zmechanizowanych kwitnie w najlepsze, skoro było możliwe opracowanie aż czterech zestawów na nasze podstawowe transportery opancerzone.

W zestawie znajdują się kalkomanie na osiem pojazdów, używanych zarówno w kraju jak i na misjach zagranicznych. Wybór malowania może być naprawdę trudny, bo wszystkie malowania i oznakowania bardzo atrakcyjne. Trochę, żałuję że swego „Rośka” skleiłem dawno przed ukazaniem się tego zestawu. 

Także w przypadku kalek na Rosomaki, instrukcja ma postać czarno – białej ulotki ze schematami malowań i nakładania kalkomanii. 

Toro Model: Polskie tablice rejestracyjne wz.76
Skala: 1:35
Nr kat: 35D63
Typ: kalkomanie

Tablice rejestracyjne wz.76 czyli popularne czarne blachy to zawartość kolejnej torebki, do której zajrzałem. 

Na arkusiku znalazły się zarówno gotowe tablice i oznaczenia specjalne takie jak „Nauka jazdy”, „przewóz pracowników” oraz „użytek własny” oraz czarne pola oraz białe litery i cyfry, co pozwala na wykonanie dowolnych tablic, nawet „Skarpety 104” wujka Miecia, którą jeździł na grzyby do Podborska. 

Zwłaszcza, że w ulotce znajduje się klucz zawierający wszystkie oznaczenia literowe obowiązujące we wszystkich województwach, a trzeba pamiętać, że w czasach, w których obowiązywały te tablice, podział terytorialny obejmował 49 województw.
 

Toro Model: tablice rejestracyjne wz.46 i oznaczenia pojazdów Wojska Polskiego 
Skala: 1:35
Nr kat: 35D42
Typ: kalkomanie

Kolejny, ostatni już zestaw, to także tablice rejestracyjne, ale obowiązujące w  latach 1946 – 1976. Do tego dochodzą także wszelkiego rodzaju napisy eksploatacyjne.  Tak duża ilość oznaczeń wymusiła na producencie wydrukowanie kalkomanii na dwóch arkusikach.

Na pierwszym większym, wydrukowano tablice oraz komplety liter i cyfr, co umożliwia wykonanie niemal dowolnej tablicy na praktycznie dowolny pojazd. Mamy także oznaczenia „Nauka Jazdy”.

 Na drugim nieco mniejszym, producent umieścił wszelkiego rodzaju oznaczenia specjalne, jakie były nanoszone na pojazdy.

Wszystkie potrzebne informacje, jak użyć tego dobrodziejstwa są zawarte w dołączonej do zestawu instrukcji. Pozwoli to szybko i bezproblemowo wyposażyć budowaną przez nas miniaturę pojazdu w niemal dowolny sposób, oczywiście w ramach posiadanej dokumentacji.
Przedstawione powyżej zestawy to tylko niewielki wycinek bardzo bogatej oferty TORO MODEL. Zestawy kalkomanii na pojazdy wojskowe to obecnie kilkadziesiąt pozycji we wszystkich podstawowych skalach, czyli 1/35, 1/48 i  1/72, co stawia TORO MODEL w gronie liderów producentów kalkomanii w Polsce. Oferta ta jest ciągle rozszerzana, zaś kolejne zestawy są niezwykle atrakcyjne pod względem doboru tematów. Ważne jest to, że producent nie skupia się na pojedynczym wycinku, ale stara się dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców. Gratuluję podejścia do tematu i wykonania.

 

KPM dziękuje firmie TORO MODEL za przekazanie swoich produktów w charakterze nagród na tegoroczną edycję BFM

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski"

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd