RWD-14 Czapla

Tytuł: RWD-14 Czapla
Autor: Andrzej Glass
Cena: 32,00 zł
Premiera:
27.08.2020
Seria: Samolot po polsku
Wydawnictwo: 
Stratus

Wydawnictwo Stratus z Sandomierza zainaugurowało w sierpniu 2020 nową serię publikacji – „Samolot po polsku”. Jest to głównie pozycja adresowana do modelarzy ale oczywiście miłośnicy historii polskiego lotnictwa też powinni być z niej zadowoleni.

Pierwszy numer, autorstwa znanego specjalisty z zakresu polskiego lotnictwa Andrzeja Glassa, poświęcony został samolotowi towarzyszącemu (obserwacyjnemu) RWD-14 Czapla. W zeszycie formatu A4 zamieszczony został krótki rys historyczny, w którym opisano powstanie maszyny, udział Czapli w walkach we wrześniu 1939 roku i dane konstrukcyjne. Ostatnia część tekstu traktuje o malowaniu samolotu.

Kolejne strony zawierają archiwalne zdjęcia RWD-14 Czapla. Należy zwrócić przy tym uwagę, że samolot ten był przed II WŚ utajniony i oprócz dokumentacji technicznej nie publikowano zdjęć tej konstrukcji w polskiej prasie. Dlatego też większość zamieszczonych tu zdjęć przedstawia zniszczone lub porzucone Czaple sfotografowane przez Niemców oraz samoloty w służbie rumuńskiej.
Dla modelarzy, którzy będą chcieli wykonać model RWD-14 dużą pomocą powinny być zdjęcia i rysunki z Instrukcji Obsługi Samolotu. Są one czarno-białe i w publikacji zamieszczono ich łącznie siedemnaście.

W numerze pierwszym „Samolotu po polsku” zamieszczone zostały też plany Czapli w skali 1:48 i w 1:72. Są one autorstwa Dariusza Karnasa i przedstawiają rzuty boczne, rzut z góry i z dołu, widok samolotu ze złożonym skrzydłem i przekroje kadłuba (tylko w skali 1:48).

Rzuty boczne, górne i dole zostały też przedstawione na kolorowych planszach. Jedna kolorowa plansza zawiera duży rysunek tablicy przyrządów wraz z opisem ich rozmieszczenia oraz czarno-biały rysunek od przodu silnika PZL G-1620 „Mors II”. Autorem kolorowych profili jest Andrzej M. Olejniczak.

Edytorsko pozycja ta również zasługuje na uwagę – dobrej jakości papier oraz dobry druk. Jedyny minus, który uwidocznił mi się podczas pierwszego kontaktu z tą publikacją to klejenie kartek. W przypadku gdy zeszyt ten będzie stanowił pomoc przy pracach modelarskich, będzie często otwierany, może się rozklejać. Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie zszywek.

Podsumowując – „RWD-14 Czapla. Samolot po polsku 01” to ciekawa pozycja, warta uwagi i na pewno bardzo potrzebna na rynku. Z niecierpliwością czekam też na kolejne pozycje tej serii.

Tekst: Wojciech Sokołowski

 

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!