W Pudle - Samolot liniowy Potez XXV Jupiter - 1/72 - Special Hobby

Model: Potez 25 B2 Polish Jupiter „Against the Tide”, Nr kat.: SH72416
Skala: 1:72
Producent: Special Hobby
Tworzywo: model wtryskowy, elementy fototrawione,
Malowanie: 3 x Polska 

Po wydaniu przez firmę Azur Frrom zestawu umożliwiającego budowę samolotu liniowego Potez XXV w wersji napędzanej silnikiem „Lorraine”, Special Hobby wydało dwa kolejne zestawy do budowy modeli tego samolotu, w wersjach „TOE” oraz z silnikiem „Hispano Suiza” przyszła kolej na zapowiadany zestaw w całości poświęcony samolotom tego typu, używanym z lotnictwie polskim. Producent zdecydował się jednak na kolejną wersję silnikową a mianowicie PZL Bristol Jupiter VII F.

Pudełko zdobi wyjątkowo piękny boxart przedstawiający naszego bohatera w locie gdzieś nad zakolem jakiejś sporej rzeki, nawet bocznokołowiec się załapał. Istna sielanka, poza tym grafika typowa dla Special Hobby. Zawartość pudełka standardowa, czyli torebka z ramkami wtryskowymi, blaszką i kalkomanią oraz instrukcja montażu i malowania. Zestaw ramek jest niemal identyczny, jak w przypadku modelu Azura, jaki recenzowałem i skleiłem jakiś czas temu.

Myliłby się jednak tek, kto zwiedziony obecnością makiety silnika Jupiter oraz jego osłony w ramkach znanych z poprzednich zestawów, pomyśli, że model Poteza XXV z silnikiem PZL Jupiter można wykonać także w oparciu nie. Wszystkiemu winien brak ramki „J” w poprzednich zestawach. Ową ramkę dołączono właśnie tutaj.

Zawiera ona przednią część kadłuba, dostosowaną do montażu sporych rozmiarów silnika gwiazdowego, śmigło oraz kołpak. O ile barak śmigła i kołpaka można przeboleć i od biedy dorobić samemu, wykorzystując pozostałości z innych modeli, o tyle dorabianie całego przodu kadłuba nie ma najmniejszego sensu. Także nie idźmy w dziwne eksperymenty i jeżeli chcemy mieć na półce miniaturę Poteza XXV z silnikiem Jupiter, sięgnijmy właśnie po ten zestaw.

Ponieważ pozostałe ramki wtryskowe oszklenie oraz blaszka z fototrawionymi detalami jest identyczna jak w modelu Azura, przejdźmy nieco dalej i przyjrzyjmy się od razu kalkomaniom. To dwa arkusiki, na większym większość elementów oznaczeń do trzech malowań, na czwartym zaś literki „D” w kolorze czarnym. Wykorzystamy je, jeśli wybierzemy malowanie drugie. Co do druku nie mam zastrzeżeń, kolorystyka poprawna, zaś nawet drobne napisy i tarcze zegarów wyraźne.

Producent zaoferował nam trzy opcje malowania, a właściwie oznakowania, bo schemat jest identyczny we wszystkich przypadkach. Powierzchnie górne i boczne  ciemno oliwkowe zaś dolne, szarobłękitne. Niestety czeka  nas malowanie modelu w częściach i złożenie w całość dopiero po pomalowaniu.

Oczywiście malowania znajdują się w instrukcji. W jej przypadku nic się nie zmieniło, ładnie wydana, czytelne schematy montażu i trochę informacji o innych produktach Special Hobby, CMK, które w tym miejscu jednak pominąłem.

Mamy zatem do czynienia z kolejnym interesującym zestawem dla miłośników polskich skrzydeł. Poprzez zamontowanie silnika PZL Jupiter Potez XXV zyskał na osiągach, ale niewątpliwie stracił na urodzie, choć to oczywiście kwestia indywidualnej oceny każdego z nas. Zatem, jak napisałem powyżej warto po ten zastaw sięgnąć, a nasza kolekcja samolotów używanych przez polskie lotnictwo niewątpliwie się wzbogaci. Sam zestaw jest opracowany solidnie, o czym miałem się przekonać klejąc jego odpowiednika z silnikiem „Lorraine”, zaś dla przypomnienia prezentuję dwa zdjęcia. 

 

Dziękuję firmie Special Hobby za przekazanie modelu na potrzeby recenzji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!