W Pudle - Hurricane Mk.IIb Trop - 1/72 - Arma Hobby, CMK

Swego czasu napisałem, że często o jakości modeli świadczy ilość wyprodukowanych do niego dodatków, głównie w postaci blaszek fototrawionych i zestawów elementów żywicznych. Nie miałem tu w żadnym wypadku na myśli zestawów korekcyjnych, pozwalających poprawić nieprawidłowości zestawu, ale pozwalające z dobrego modelu uczynić jeszcze lepszy. Tak właśnie jest z modelami Hurricanów opracowanych w podziałce 1/72 przez warszawską Arma Hobby. Modele te zdobyły uznanie na całym świecie, nie jest więc niczym dziwnym pojawienie się do nich całej gamy dodatkowych akcesoriów. Najpierw pojawiły się akcesoria rodzinnego YahuModels, potem blaszki wydał Eduard, zaś następnie żywiczne akcesoria wydały CMK oraz Aires. Teraz CMK dołożyła do wydanych wcześniej komór uzbrojenia zestaw umożliwiający zabudowę rezerwowego zbiornika paliwa oraz wychylonych powierzchni sterowych i klap.  

Model: Hurricane Mk IIB Trop Expert Set, Nr kat.: 70044
Skala: 1:72
Producent: Arma Hobby
Tworzywo: model wtryskowy,
Malowanie: 1 x Wielka Brytania, 1 x Polska 

Zanim jednak zajmę się zawartością blisterków z żywicznymi dobrodziejstwami z CMK, słów kilka na temat nowej propozycji Arma Hobby w temacie Hurricanów. Tym razem jest wersja MK IIB Trop, czyli krótko mówiąc Hurribomber w filtrem przeciwpyłowym, kojarzący się z śródziemnomorskim teatrem działań wojennych. Ale nie tylko.

Ponieważ opracowany został w standardzie „Model Kit” nie znajdziemy w nim blaszki fot otrawionej z detalami, ani też masek do malowania, lesz szablony do tych ostatnich znajdują się w instrukcji. Znajdziemy zatem dwie ramki wtryskowe z szarego polistyrenu, jedną przezroczystą oraz kalkomanię umożliwiającą wykonanie modelu w jednym z dwóch malowań. Wszystko to zapakowano w estetyczne pudełko z ładnym boxartem. 

 Skoro o kalkomaniach mowa, to nie pozostaje nic innego jak stwierdzić, że wydrukował je Techmod, czyli z nakładaniem ich nie powinno być problemu. Model możemy wykonać w jednym z dwóch malowań:
•    Hurricane Mk.IIb trop BE400/Z, 318 Dywizjon PSP,  LG Wilhelma, Palestyna, ćwiczenia "Virile", październik 1943.
•    Hurricane Mk.IIb trop Z5659/WK-C, 135 Dywizjon RAF, Mingaladon, Birma, luty 1942. P/O William John 'Jack' Storey.
Zwłaszcza polskie malowanie z ćwiczeń w Palestynie powinno się podobać. Na arkuszu znajdują się także pasy, kalki na tablicę przyrządów oraz komplet stencili. Oczywiście obydwa zaproponowane przez producenta schematy malowań są poparte szczegółową analizą historyczną, więc  o żadnych błędach czy uproszczeniach nie może być mowy.
Na początku wspomniałem o dodatkach . Jest już ich dość spory wybór, dzięki czemu dowolny niemal modeli Hurricana możemy zamienić w szczegółową i co ważne oryginalną miniaturę. W Tm miejscu chciałbym zaprezentować dwa najnowsze zestawy opracowane przez CMK.

CMK: Hurricane Mk I Reserve Fuel Tank, Nr kat.: 7464
Skala: 1:72
Tworzywo: odlew żywiczne,
Dedykowany do: Arma Hobby

Ten zestaw jest przykładem, że akcesoria do waloryzacji nie są wyznacznikiem tego, co w danym modelu zostało zgrzebane przez producenta i co koniecznie trzeba poprawić. Jest to zestaw dla tych, co chcą nadać budowanej przez siebie miniaturze oryginalnego charakteru, indywidualnego sznytu. Prawdę powiedziawszy nie spotkałem się, aby zestaw do zabudowy w kadłubie rezerwowego zbiornika paliwa został opracowany do innego modelu Hurricana. CMK umożliwia natomiast taką przeróbkę zestawu oferowanego przez Arma Hobby. Co do sposobu wydania i zapakowania tego zestawu nic kompletnie się nie zmieniło, dlatego od razu przyjrzymy się zawartości blistra.

Są to cztery odlewy z jasnoszarej żywicy, w sumie 10 elementów. Jakość tych odlewów jest dobra, producent zadbał o to by detale były wyraźne i nie było paskudnych niespodzianek w postaci niedolewek czy pęcherzyków powietrza. Zestaw składa się ze zbiornika wraz z podstawą, do tego dochodzi osłona, dwie wręgi, tablica przyrządów oraz dwa drobne detale. Do tego kilka detali musimy dorobić samemu. To elementy konstrukcji samolotu, które producent sugeruje wykonać z plastikowych prętów. Jeśli dołożymy do tego jakieś przewody, da to nam w sumie dość dokładnie wypełnioną przestrzeń po usunięciu pokrywy znajdującej się przed kabiną pilota. Ważnym detalem w tej układance jest tablica przyrządów a dokładnie jej tylna część z zaznaczonymi puszkami poszczególnych zegarów. Powinna być doskonale widoczna za zbiornikiem, a jeśli dołożymy przewody do poszczególnych puszek, będziemy mieli detalowany pięknie ten fragment modelu. Przednia część tablicy przyrządów daje nam kilka opcji. Możemy wykorzystać ją tak, jak przewidział producent, możemy też w dowolny sposób ją pożenić, czy to tablica zestawową, czy też z Yahu bądź Eduarda.

 W instrukcji także nie ma jakiś szczególnych rewolucji. Żółty diagram z wykazem elementów, trochę propagandy na temat ostatnich nowości z CMK i Special Hobby oraz czytelne rysunki montażowe.


CMK: Hurricane Mk.I Control Surface, Nr kat.: 7463
Skala: 1:72
Tworzywo: odlew żywiczny,
Dedykowany do: Arma Hobby

Drugi z nowych zestawów do waloryzacji Hurricanów z Arma Hobby to powierzchnie sterowe oraz klapy. Zestaw ten umożliwia wykonanie wszystkich powierzchni sterowych w pozycji wychylonej, no i oczywiście klap w pozycji otwartej. 

Składa się on z siedmiu odlewów z jasnoszarej żywicy. Ich jakość jest identyczna, jak w przypadku zestawu do zabudowy rezerwowego zbiornika z paliwem, czyli dobra. Osobiście lubię, jak model ma wychylone lotki czy otwarte klapy i często dokonuje stosownych korekt w swoich miniaturach. Nie przepadam jednak za klapami fot otrawionymi, ostatnio robię je od podstaw w cienkiego hipsu. Propozycja CMK jest adresowana do tych, co nie chcą się narobić, a mieć doskonały efekt. Ot, wyciąć co trzeba w modelu, wyciąć elementy żywiczne z klocków wlewowych, obrobić, pomalować i złożyć do kupy. Tyle w temacie klap. Do tego otrzymujemy lotki oraz alternatywny statecznik pionowy ze sterem kierunku jako osobnym elementem. Producent darował sobie natomiast statecznik poziomy, bo przecież już taki w zestawie, ze sterem wysokości jako oddzielnym elementem. CMK zasługuje tu niewątpliwie na pochwałę, bo na swoich zamiennikach odtworzyło fakturę powierzchni krytych płótnem dokładnie w taki sam sposób jak to zrobiła Arma Hobby w swoim zestawie. Bez żadnego kombinowania.

Instrukcja składa się jak w przypadku poprzedniego zestawu z trzech elementów, diagram, rysunki montażowe i propaganda. Wszystko podane w prosty i zrozumiały sposób.
Jak widać możliwości budowania modeli Hurricanów w skali 1/72 jest coraz więcej i nic nie wskazuje na to, że ta tendencja ulegnie wyhamowaniu. Bardzo dobrze, bo przecież ten jakże zasłużony samolot na to w pełni zasługuje. Żeby powstało jak najwięcej modeli na jak najwyższym poziomie. Sam osobiście skleiłem już pięć modeli Hurricana i nic nie wskazuje, żeby mi się to znudziło, w głowie mam już pewne pomysły zarówno na kolejny model Arma Hobby, jak i na poczciwego Airfixa, no bo przecież trzeba sobie trochę życie urozmaicać.

 

Dziękuję producentowi, firmie Arma Hobby za przekazanie modelu i akcesoriów na potrzeby recenzji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd