W Pudle - Yak-1b "Aces" - 1/72 - Arma Hobby

Model:  Yak-1b „Aces” Model Kit, Limited Edition Nr kat.: 70030
Skala: 1:72
Producent: Arma Hobby
Tworzywo: model wtryskowy
Malowanie: 4 x ZSRR, 

Przy okazji publikacji zestawienia nowości modelarskich za marzec i kwiecień 2021r. przyjrzeliśmy się bliżej nowym propozycjom Arma Hobby a właściwie dobrze znanym zestawom w nowych pudełkach i z nowymi propozycjami malowań. Tak się złożyło, że zabrakło wtedy kilku zdań na temat najnowszego wcielenia modelu samolotu myśliwskiego Jak-1b, dlatego teraz możemy ten drobny brak uzupełnić.

Zestaw ten jest przez wielu uważany za najlepszy model Arma Hobby w ich dorobku modeli wtryskowych. Nie ma się co dziwić, dzieło Marcina Ciepierskiego to jeden z najlepszych modeli ostatnich lat i raczej nie ma możliwości, by coś nie wyszło podczas klejenia. Ponieważ ciekawych malowań jest bardzo dużo, więc rzeczą zupełnie normalną jest zestaw z kojonymi malowaniami. 

Mamy zatem do czynienia z zestawem w standardzie Model Kit, ale w edycji limitowanej poświęconej radzieckim asom myśliwskim. W pudełku znajdziemy zatem doskonale znane ramki wtryskowe, jedną zasadniczą, szarą oraz drugą znacznie mniejszą z elementami oszklenia. Ponadto instrukcja oraz kalkomania. Nie znajdziemy natomiast blaszek ani masek.

Za to kalkomanii znajdziemy aż dwa arkusiki. Na większym z nich znajdują się komplety oznaczeń do czterech wariantów malowań, czyli gwiazdy, napisy fundacyjne a jest ich całkiem sporo oraz dwa komplety stencili i jak to Arma Hobby ma w zwyczaju kalkomanie na tablice rozdzielcze a także wskaźniki umieszczone na skrzydłach. Druga, mniejsza stanowi erratę dla elementu nr 17 z pierwszego malowania. Po prostu w napisie pojawiła się literówka, którą dostrzegłem po dłuższym oglądaniu obu elementów przez lupę. Ale brawo za podejście! Kalkomanie wydrukował oczywiście Techmod.

Jak zaznaczyłem powyżej do dyspozycji mamy cztery malowania samolotów radzieckich asów myśliwskich, latających na tym typie samolotu. Są to:
- Jak-1b, nr 58, 152 GwIAP, mjr Siergiej Daniłowicz Ługański, lipiec 1944, Front Ukraiński. Samolot był darem komsomolców i młodzieży miasta Ałma-Ata. Pilot uzyskał 34 zwycięstwa powietrzne samodzielnie i 1 grupowo oraz został dwukrotnie odznaczony gwiazdą „Bohatera Związku Sowieckiego”
- Jak-1b, nr 5, 427 IAP, kpt. Paweł Maksimowicz Czuweljow, Sokolniki, sierpień 1943. Pilot uzyskał 7 zwycięstw powietrznych samodzielnie i 5 grupowo.
- Jak-1b, nr 16, 31 GwIAP,  mjr Aleksy Michajłowicz Reszetow, 1944. Pilot uzyskał 22 zwycięstwa powietrzne samodzielnie i 10 grupowo, odznaczony gwiazdą „Bohatera Związku Sowieckiego”. Samolot był darem kołchoźników z rady wsi Szotowka w obwodzie Iwanowskim na Zaporożu.
- Jak-1b, 31 GwIAP, mjr Borys Nikołajewicz Jeriomin, 1943. Pilot uzyskał 8 zwycięstwa powietrzne samodzielnie i 15 grupowo. W 1942 r. Jeriomin odmówił przyjęcia tytułu „Bohatera Związku Sowieckiego”, ostatecznie został nim nagrodzony w 1990 r. Samolot był darem od kołchoźnika kołchozu „Stachanowiec” tow. F. Gołowatego.
Ciekawostką jest to, że samolot Jak-1b Jeriomina został zmodyfikowany do przenoszenia kamery rozpoznania fotograficznego. Artykuł na temat tego pilota oraz samolotu zamieszczony jest na firmowym blogu tego producenta, jest tam także instrukcja do wykonania prostej konwersji modelu. Wystarczy kliknąć w link.
Arma Hobby znana jest z tego, że schematy malowań swoich modeli samolotów ma bardzo dokładnie udokumentowane, tak jest oczywiście przypadku powyżej opisanych malowań. Ponieważ modele samolotów z czerwoną gwiazdą są bardzo popularne nie tylko w Rosji czy Polsce należy się spodziewać, że zestaw ten znajdzie wielu entuzjastów. Firma pracuje w dalszym ciągu nad nowymi zestawami, więc niebawem powinniśmy się spodziewać nowych informacji na temat Wildcata czy Mustanga.
 


Dziękuję producentowi, firmie Arma Hobby za przekazanie modelu na potrzeby recenzji
Marcin „Marwaw” Wawrzynkowski

 

 

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!