Mig-15 bis / Lim-2 1:48 Hobby 2000

Model: Mig-15 bis / Lim-2
Nr kat.: 48008
Skala: 1:48
Producent: Hobby 2000
Tworzywo: model wtryskowy
Malowanie: 2 x Polska, 1 x Węgry, 1 x NRD

W marcu 2021 ukazał się nowy model firmy Hobby 2000 w skali 1:48 Mig-15 bis / Lim-2. Gwoli ścisłości ukazała się w zasadzie cała seria Limów i "Piętnastek" od numeru katalogowego 48005 do 48008. Umożliwiają one wykonanie Migów-15 (Limów-1) lub Migów-15 bis (Limów-2). Wszystkie zestawy zawierają wypraski firmy Bronco.

W prezentowanym modelu znajdziemy trzy wypraski z szarego tworzywa o w miarę delikatnych liniach podziału jednak bez charakterystycznego nitowania tych samolotów. Można to uważać za pewien błąd jednak doświadczony modelarz bez problemów powinien sobie z wykonaniem wspomnianych nitów poradzić, tym bardziej że bryła samolotu nie jest skomplikowana. Same wypraski prezentują się w przyzwoity sposób, w bez nadlewek, przesunięć formy czy nadmiernych śladów po wypychaczach.


Tak jak wspomniałem - na kadłubie i skrzydłach nie znajdziemy nitów ale linie podziału są wgłębne i akceptowalne


W zestawie dół lawety uzbrojenia został wykonany razem z lufami działka i karabinów. Należy zwrócić uwagę na montaż prawidłowej części - mamy tu lawety do Lima-1 i Lima-2


Niestety przednia goleń podwozia wykonana jest jako jeden element z przednim kołem.


Kabina pilota jest dość uboga jak na skalę 1:48 - tablica jest wykonana tylko jako płaski element, na który należy nakleić kalkomanie. Lepiej wyglądają boczne ściany kabiny, gdzie mamy odwzorowane przełączniki i okablowanie. Warto zwrócić przy montażu uwagę w jaki sposób wkleimy je do podłogi kabiny. Instrukcja sugeruje błędnie wklejenie tych elementów.


Skrzydła w modelu mają lotki wykonane jako osobne elementy. Wnętrza klapy są odwzorowane i można je wykonać w pozycji otwartej. Odwzorowane mamy również wnętrza luków podwozia głównego.


Wnęka podwozia przedniego.

Oprócz trzech ramek z szarego plastiku w pudełku znajdziemy również jedną ramkę przezroczystą zawierającą oszklenie kabiny i przezroczyste elementy luków kadłuba oraz fotokarabinu. Hobby 2000 uzupełniło model o maski do wszystkich przezroczystych części. Oszklenie kabiny składa się z dwóch elementów, dzięki czemu bez problemu wykonamy model zarówno z otwartą i zamkniętą owiewką kabiny.

 

Dołączona do zestawu instrukcja jest czytelna i poza jednym wspomnianym błędem (ściany kabiny) wygląda dobrze. Wydrukowana została na kredowym papierze i zawiera cztery warianty malowania (kolorowe schematy). Producent zamieścił niej zestawienie farb potrzebnych do wykonania modelu, które zawiera aż siedem możliwości wyboru firmy produkującej lakiery modelarskie.

Zestaw o numerze katalogowym 48008 zawiera następujące schematy malowania:

  • LIM-2, nb 1012 Ryszarda Grundmana 1 PLM Mińsk Mazowiecki 1954
  • LIM-2, nb 20, 58 PLSzB Biała Podlaska 1959
  • Mig-15 bis 101st Reconnaissance Air Regiment, Hungry Air Force, Szolnok 1972
  • Mig015 bis, 4th PLM DDR Air Force 1960


Arkusz kalkomanii do modelu jest bardzo dobrej jakości (wydruk Cartograf) jednak jest dość ubogi - brakuje na pewno stencili.

 

Podsumowanie

Model Lima-2 firmy Hobby 2000 nie jest może modelem doskonałym i zawierającym wszytko to co potrzebne do wykonania szczegółowej miniatury tego myśliwca. Jednak w przyzwoitej cenie dostajemy podstawę do budowy fajnego modelu. A mniej zaawansowani modelarze prosty w budowie, poprawny i w miarę tani (jak na skalę 1:48) model Miga-15 czy Lima.

A niedostatki? Te łatwo wyeliminować. O nitowaniu już pisałem, lufy możemy zamienić na metalowe (np. doskonały produkt firmy Master), co do wnętrza kabiny jest tu sporo rozwiązań żywicznych czy fototrawionych (najtańsze rozwiązanie to blaszka ZOOM Eduarda), a stencile można uzupełnić korzystając z produktu "LiM-1/2/5/6/SBLim-1/2 Polish stencils early" firmy ModelMaker.

Osobiście polecam więc ten model Miga-15/Lima. Myślę, że mogą dzięki niemu powstać fajne miniatury tego myśliwca.

Model dostępny jest między innymi w sklepie internetowym firmy Arma Hobby, a w Koszalinie stacjonarnie można go kupić w sklepie Tęcza.

Tekst: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!