W Pudle - PZL.37 A bis II Łoś Polish Medium Bomber - 1/72 - IBG Models

Model: PZL 37A bis II Łoś - Polish Medium Bomber
Nr kat.: 72513
Skala: 1:72
Producent: IBG Models
Tworzywo: model wtryskowy, elementy fototrawione
Malowanie: 3 x Polska

Seria modeli samolotu bombowego PLZ.37 Łoś wydana przez IBG Models od niemal trzech lat gości na polskim rynku modelarskim, dzięki czemu poprzedni zestaw do budowy modeli Łosia opracowany przez ZTS Plastyk mógł odejść na zasłużoną emeryturę. Nowe zestawy IBG na stale zagościły w sercach modelarzy, w oparciu o nie powstało już wiele pięknych replik. Producent natomiast podszedł do tematu kompleksowo oferując nie tylko podstawowe wersje, ale także odmiany, poszczególne podwersje. W listopadzie miała miejsce premiera kolejnej.

Mowa tu oczywiście o wersji PZL.37 A bis II. Charakteryzowała się ona bocznymi okienkami w tylnej części kadłuba, podwójnym usterzeniem, pojedynczymi chłodnicami w krawędziach natarcia skrzydeł i kilkoma innymi drobiazgami. 

Jak zatem ma wyglądać recenzja zestawu, który już zdążył udowodnić swoją wysoką wartość ilością pięknych modeli, które powstały w oparciu niego? Pisać, że jest doskonały nie ma sensu, bo to chyba oczywiste. Nie pozostaje nic innego, jak wskazać na różnice pomiędzy tym a poprzednim zestawem, czyli odmianą A bis I. 

Wszystkie różnice zmaterializowały się w czterech ramkach. Mamy zatem kadłub z charakterystycznymi okienkami w przedziale strzelca, osłony silników typowe dla wersji A, pojedyncze chłodnice oraz usterzenie pionowe z pokryciem płóciennym. Pozostałe ramki w tym oszklenie i blaszka fototrawiona są doskonale znane z poprzednich zestawów.

Siłą rzeczy inna jest kalkomania. Także i tutaj nie można mieć zastrzeżeń do jakości jej wykonania. Powstała w Techmodzie co jest gwarancją solidności i poprawności merytorycznej. 

W oparciu o nie można wykonać model w jednym z trzech atrakcyjnych malowań z okresu Kampanii Wrześniowej. Dwa w nich to samoloty stacjonujące w Ułężu i wchodzące w skład 11 oraz 12  Eskadry Bombowej. Oba z efektownymi godłami eskadr. Trzeci z kolei to samolot znany ze zdjęć z prac remontowych na lotnisku Warszawa Okęcie, gdzie dostał się w ręce niemieckie.
Tak zatem prezentuje się kolejny Łoś opracowany przez IBG Models. Zestaw pod względem atrakcyjności nie ustępujący poprzednim i myślę, że znajdą się osoby zainteresowane tą właśnie odmianą Łosia. Może ktoś jeszcze modelu tego samolotu nie posiada, a może ktoś nie posiada jeszcze akurat tej odmiany. Jedno jest pewne zestaw godny polecenia.

 

Dziękuję producentowi, firmie IBG Models za przekazanie zestawu na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

 

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd