W Pudle - PZL P.11c in Romanian Sevice -1/32- IBG Models

Nazwa modelu:  PZL P.11c in Romanian Service
Producent: IBG Models
Nr katalogowy: 32002
Skala: 1:32
Tworzywo: wtrysk, elementy fototrawione
Malowanie:  3 x Rumunia

Kolejną nowością w ofercie IBG Models, jaka ostatnimi czasy pojawiła się na rynku jest druga już (nie licząc wersji limitowanej) wersja modelu samolotu myśliwskiego PZL P.11c w skali 1/32. Zgodnie z zapowiedziami producenta, w oparciu o ten zestaw możemy zbudować model tego samolotu w barwach Lotnictwa Rumunii.

Pudełko oczywiście bez zmian, sporych rozmiarów i dość słusznej wagi, ponieważ plastiku w nim aż po wieko. Jeśli chodzi o zawartość to w stosunku do poprzednich wersji tego zestawu nie  ma żadnych zmian. Części plastikowe, blaszka, wszystko jest identyczne jak w pudełku z polską wersją 11-tki. Poniżej dla przypomnienia publikujemy kilka zdjęć tego znanego i lubianego zestawu. Recenzja i relacja z budowy także znajduje się na naszym portalu.

PZL P.11c - recenzja zestawu

PZL P.11c - relacja z budowy modelu 

Kalkomanie tradycyjnie wykonał Techmod. Jest to dość sporych rozmiarów arkusz, bo i znaków graficznych jest sporo i mają konkretne rozmiary. Wszelkie pasy na kadłub, ster kierunku czy skrzydła także mają formę kalkomanii, nie wszyscy modelarze preferują takie rozwiązanie i wolą malować we własnym zakresie. Dla bardziej leniwych jest właśnie ta opcja.

Producent przygotował trzy schematy malowania z różnych okresów użytkowania PZL P.11c w lotnictwie rumuńskim. Trzeba przyznać, że są one atrakcyjne, zwłaszcza malowania kamuflażowe. Osobiście jednak nie wyobrażam sobie 11-tki w innym malowaniu niż polskie. Pogląd ten podziela większość moich znajomych z KPM-u. Niemniej jednak trzeba przyznać, że jest spora liczba modelarzy budujących modele polskich samolotów używanych w lotnictwie rumuńskim , zaś powyższy zestaw jest ukłonem producenta w ich właśnie stronę.

Instrukcja montażu i malowania jest także powieleniem wcześniejszych zestawów, schematy montażu, szata graficzna, są te same. Nieco inna jest tylko notatka o historii samej konstrukcji oraz oczywiście wszystko to, co dotyczy malowania modelu.

Model P.11c w skali 1/32 z IBG Model oceniam bardzo wysoko. Jego klejenie to była czysta przyjemność, czemu zresztą dałem wyraz w relacji z budowy. Ten zestaw różni się tylko malowaniem. Zawsze kiedy natrafiam na informacje zamieszczane przez producentów w mediach społecznościowych dotyczące zapowiedzi nowych modeli, czytam komentarze internautów. Zapowiedź P.11c w barwach rumuńskich została odebrana bardzo pozytywnie, co zresztą zupełnie mnie nie zdziwiło. Jak zaznaczyłem powyżej jest wielu entuzjastów rumuńskich malowań a te zaproponowane w zestawie są bardzo atrakcyjne.

 

Dziękujemy producentowi, firmie IBG Models, za przekazanie zestawu na potrzeby recenzji.
Marcin „Marwaw” Wawrzynkowski

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd