W pudle - Avia B.534 IV seria - 1/48 - Eduard

Model tego najbardziej znanego czeskiego myśliwca z okresu poprzedzającego II Wojnę Światową kilka lat temu włączyła do swej oferty handlowej czeska firma Eduard. Obecnie na rynku występuje on w czterech odmianach – III seria (nr kat. 8191), IV seria (nr kat. 8192), III seria „Weekend Edition” (nr kat.8474) oraz jako „In Slovak WWII service” (nr kat. 1146). Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z nich, konkretnie zestawowi umożliwiającemu budowę Avii z IV serii.
Zestaw nr kat. 8192 zapakowano w pudełko, w szacie graficznej znanej z obecnie produkowanych modeli czeskiego producenta. Na bokach pudełka znajdujemy podstawowe informację o modelu oraz plansze barwne z schematami malowań. Model Avii B. 534 to cztery ramki z oliwkowego polistyrenu, jedna ramka z oszkleniem, fot otrawiona blaszka oraz maski do malowania.
 
 
 
Producent nie zastosował jakiegoś konkretnego podziału na elementy w poszczególnych ramkach, co jest zrozumiałe bo wszystkich elementów jest w sumie 120, w tym 5 przeźroczystych.

Liczba elementów jest spora jak na jednosilnikowy myśliwiec, lecz jest to podyktowane dużą szczegółowością modelu, co w przypadku Eduarda jest standardem.

Zestaw wykonano z bardzo dużą dbałością o detale. Linie podziału blach są wklęsłe, cienkie i równo poprowadzone, również imitacje pokryć płóciennych na płatach wykonano bez zarzutu. Producent ponadto wiele uwagi poświęcił wyposażeniu wnętrza kabiny.
Oszklenie składa się z 5 elementów. Jest cienkie i przejrzyste, zaś ramy poprowadzono równo i starannie. W sumie dysponujemy dwoma kompletami osłon kabiny dzielonym i nie oraz dodatkowo wiatrochronem do III serii, którego nie wykorzystamy przy budowie.
Zasadnicze elementy modelu zostały wzbogacone fototawioną blaszką z najdrobniejszymi detalami, takimi jak pasy, chłodnice, tablice przyrządów oraz całe mnóstwo innych, takich co to dodają smaczku budowanej replice.
Kalkomania umożliwia wykonanie jednego z czterech malowań, trzech czechosłowackich z okresu przedwojennego oraz jednego słowackiego z okresu wojny. Rysunek kalkomanii jest czysty, wyraźny i bez przesunięć, zaś błona cienka.
Poza kalkomanią w zestawie znajdziemy również maskę, która ułatwi nam malowanie kabiny oraz dolnych części płatów.

Instrukcja montażu została opracowana w formie kolorowej broszurki, zaś poszczególne schematy zawierają czytelne rysunki. Schematy malowania bazują na palecie barw Gunze.

 Poszczególne malowania są bardzo szczegółowo opisane, każdemu poświęcono sporych rozmiarów notatkę.

Sam osobiście jestem bardzo zadowolony z pojawienia się modelu tego sympatycznego myśliwca i to w wykonaniu Eduarda. W dawnych czasach bezskutecznie polowałem na replikę Avii w skali 1/72 w wykonaniu historycznego wręcz dziś Kovozawody z Prostejova. Teraz mogę sobie powetować ówczesne braki w zaopatrzeniu. Wiem, że model jest dobrze zrobiony, gdyż od chwili jego pojawienia się na rynku powstało już kilka pięknych replik Avii. Gorąco zatem polecam.
 
Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd