W Pudle - Su-27UB Flanker - 1/32 - TRUMPETER

 Firma Trumpeter jest znana z produkcji modeli lotniczych w dużych skalach, takich jak 1/32, 1/35 czy jeden 1/24. Jedną z najnowszych propozycji tego producenta w skali 1/32 jest model samolotu Su-27 UB, czyli szkolono – bojowej odmiany rosyjskiego myśliwca. Pudło (bo nie można go nazwać pudełkiem) robi wrażenie nie tylko pod względem wymiarów (60X40X12CM) ale i wagi – dobre parę kilo. Zestaw składa się łącznie z 445 elementów plastikowych oraz elementów dodatkowych. Wymiary gotowego modelu są imponujące: długość 697.8mm, szerokość 461.3mm i wysokość 200mm. Ilustracja wykonana w technologii grafiki komputerowej przedstawia podchodzącą do lądowania maszynę w barwach rosyjskich, w sumie nic specjalnego.

 Prawdziwe atrakcje następują dopiero po otwarciu wieka, bowiem czekają tam na nas...dwa kolejne pudła zawierające dolną i górną część kadłuba.
 Oba wyposażone w okienka, zaś części zostały zabezpieczone gąbką i umocowane taśmą. Słowem dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami.
 Po wyjęciu pudeł z kadłubem oczom naszym ukazują się ramki z częściami i ... dwa kolejne pudła, lecz już mniejszych rozmiarów.

 W jednym znajdują się wloty powietrza i osłona radaru, które producent usunął z ramek i zapakował osobno zabezpieczając gąbką i folią.

 W drugiej znajdują się elementy dysz silników, oszklenie (ramka i podzielona na dwa elementy osłona kabiny) oraz „multimedia”:
 Gumowe opony, metalowe golenie podwozia oraz rurka pitota, metalowe pręty, wkręty do połączenia kadłuba i przykręcenia komory podwozia przedniego, a ponadto sprężynki. W czasie budowy umieścimy je we wnętrzu goleni podwozia, gdyż producent przewidział podwozie z pracującymi amortyzatorami, fajnie.

 Całości dopełniają dwie fototrawione blaszki, jedna z pasami foteli, druga większa z różnej maści drobiazgami takimi jak lusterka, anteny czy zawiasy powierzchni sterowych.


 Zasadnicze elementy modelu zgrupowane są w ośmiu ramkach z jasno szarego plastiku. Uzbrojenie to dwie takie same ramki na których umieszczono kpr. Wszystkie odlane są czysto i dokładnie bez nadlewek, przesunięć form, czy śladów po wypychaczach w widocznych miejscach. Zawierają bardzo dużo drobnych detali, co przy tej skali modelu jest standardem.

 Mamy zatem kompletnie wyposażony kokpit, z bardzo ładnie wykonanymi fotelami, tablicami przyrządów i panelami bocznymi. Nie są one płaskie i co najważniejsze są poprawne merytorycznie. Podobnie ma się rzecz z innymi detalami takimi jak komory podwozia czy uzbrojenie.
 Linie podziału blach wykonano jako wklęsłe i odtworzono szwy nitowe. Trumpeterowski standard, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Jedyne co może razić to zdarzające się gdzie niegdzie ślady łączenia poszczególnych elementów formy, ale poprawienie tego nie jest jakimś tam strasznym problemem. Wszystkie powierzchnie sterowe, poza usterzeniem poziomym przewidziano jako oddzielne i pracujące zespoły. Do dyspozycji mamy fototrawione zawiasy które umieścić na metalowych osiach i dopiero na nich montować poszczególne elementy usterzenia. Jestem ciekaw jak to wyjdzie. Jako ruchomy można również wykonać hamulec aerodynamiczny w grzbietowej części kadłuba. Dziwi zatem że jako nieruchome producent przewidział usterzenie poziome i osłonę kabiny. Będzie się można wykazać.
 Oszklenie to ramka zawierająca kilkanaście drobnych elementów takich jak celowniki, klosze reflektorów, głowice kpr naprowadzanych podczerwienią oraz podzielona na dwie części osłona kabiny.

 Tu kryje się przysłowiowa łyżka dziegciu, którą można zepsuć beczkę miodu. Szkło jest cienkie, przejrzyste, rany poprowadzone równiuteńko tak że nie będzie problemów przy malowaniu, a przez środek ... idzie szew po łączeniu formy! Czeka nas sporo pracy przy jego likwidowaniu, a przecież to przezroczyste elementy. Niemniej jednak jest to możliwe do poprawienia, w internecie są galerie modeli trumpeterowskiej „Suki” gdzie ludzie sobie z tematem radzą.
 Instrukcja jest czytelna i powinna bez problemowo przeprowadzić przez kolejne etapy budowy. Uzupełnieniem są barwne schematy malowania i nakładania kalkomanii. Mamy dwa jeden pokazuje malowanie i oznakowanie modelu. Do wyboru mamy dwie możliwości Rosja (na stronie Trumpetera jest informacja o malowaniu Białoruskim – w pudle nie ma informacji na ten temat) i Chiny. Trzeci schemat dotyczy sposobu oznakowania kpr i pylonów do nich. Do modelu Trumpeter dołączył trzy kartoniki z kalkomaniami – na jednym wydrukowano oznaczenia, z kompletem numerów, na drugim stencile, zaś na trzecim elementy oznakowania kpr. Rysunek kalek jest czytelny, bez przesunięć, kolorystyka prawidłowa, zaś folia na której wydrukowano kalki jest cienka.
Reasumując model, pomimo wtopy z osłoną kabiny robi bardzo pozytywne wrażenie, umożliwia wykonanie bardzo efektownej repliki, tym bardziej że nie ma problemu ze zgromadzeniem dokumentacji modelarskiej. Ukazało się trochę ciekawych publikacji, a ponadto sporo materiałów znajdziemy w sieci. Oczywiście możemy również zwaloryzować budowaną replikę używając blach lub żywic. Początkowo miałem zamiar kupić jak najwięcej produktów tego typu, ale po obejrzeniu modelu stwierdziłem, że nie ma co przesadzać. Na zakończenie, dla zainteresowanych podaję wykaz najpopularniejszych produktów do waloryzacji Flankera dostępnych na naszym rynku:

AIRES:
A2026 Su-27 Flanker B cockpit – wnętrze kokpitu do wersji jednomiejscowej,
A2030 Su-27 Flanker B wheel bay – luki podwozia,
A2032 Su-27 Flanker B exhaust – dysze silników,
QUICKBOOST
QUB32004 Su-27 E/S – żywiczny odlew fotelu pilota
QUB32005 Su-27 Instrument Panel – tablica przyrządów do wersji jednomiejscowej,
QUB32043 Su-27 UB - fotele z osprzętem do wersji dwumiejscowej,
QUB32045 - rurka pitota,
EDUARD
ED32137 Su-27B Flanker exterior parts – fototrawione elementy zewnętrzne,
ED32536 Su-27B Flanker interior painted – barwiona blaszka z kokpitem do wersji jednomiejscowej
ED32537 Su-27 Flanker seat painted – barwiona blaszka z elementami fotela pilota
EDBIG3218 Su-27B Flanker (ED32137+ED32536+ED32537+EDJX024)
EDJX024 Su-27B Flanker - maski
MONTEX
K 32028 Su-27 /2 canopy mask (outside & inside) + 2 insignia masks/ - maski do malowania kabin i oznaczeń (Rosja i Ukraina)
SM32022 Su-27 – maski do malowania kabin.

Jak widać trochę tego jest i pomimo, że niektóre zestawy dedykowane są do wersji myśliwskiej każdy znajdzie coś dla siebie, jeśli klejenie szkolnego Flankera w wersji pudełkowych nie zaspokoi jego modelarskich ambicji.

 

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!