W Pudle - Crusader Mk.III AA Tank with 40mm Bofors Gun - 1/72 - IBG Models

Nazwa modelu:  Crusader Mk.III Anti Aircraft Tank with 40mm Bofors Gun
Producent: IBG Models
Nr katalogowy: 72069
Skala: 1:72
Tworzywo: wtrysk, elementy fototrawione
Malowanie: 2 x Wielka Brytania 

Kolejna nowa propozycja IBG Models w segmencie pojazdów bojowych w skali 1/72 to Crusader Mk.III w wersji przeciwlotniczej z armatą Boforsa 40mm. Pierwsze co rzuca się w oczy to monstrualna osłona tej armaty, projektowana chyba przez jakiegoś miłośnika starożytnego Egiptu i piramid, a kompletnie nie pasująca do zgrabnej przecież sylwetki czołgu.

No ale dobra, o gustach się nie dyskutuje, pojazdy takie były używane w czasie wojny, więc model powinien wiernie odzwierciedlać pierwowzór. Co jeszcze rzuciło mi się w oczy? Boxart zdobiący pudełko bardzo przypomina okolicę w której mieszkam, zwłaszcza strzelista wieża kościelna. Taka mała dygresja.

Ponieważ jest to już któraś z kolei Miniatura czołgu Crusader, jaką wdrożyło do produkcji IBG Models, należy się spodziewać zarówno części znanych z poprzednich zestawów, jak i elementów zupełnie nowych. Wszystkie zapakowano do foliowego woreczka, osobno zapakowano gąsienice. Zestaw uzupełnia fot otrawiona blaszka i arkusik kalkomanii. 

Zestaw składa się z dziewięciu ramek z szarego tworzywa oraz osobnych elementów w postaci gąsienic wraz z kołami. Ponieważ nowa jest tylko wieża wraz działem plot i z osprzętem, nowa jest tylko jedna ramka. Pozostałe dobrze znamy z poprzednich zestawów, a ponieważ kilka z nich powstało już w KPM-ie (sam popełniłem jeden), można spokojnie stwierdzić, że to bardzo dobry produkt, doskonale spasowany, przyjazny dla modelarza.

Jak zaznaczyłem powyżej nowa jest tylko ramka z wieży i armaty. Oznaczono ją jako „H”. 

Trzeba przyznać, że IBG Models bardzo dba o wysoki poziom swoich wyrobów. W przypadku takiego modelu jak przeciwlotniczy Crusader, większość modelarzy zacznie od razu szukać toczonej, metalowej lufy w celu zastąpienia plastikowego, najczęściej pełnego klocka. Tutaj nie ma takiej potrzeby, ponieważ dzięki zastosowaniu form suwakowych lufa ma otwór wylotowy z prawdziwego zdarzenia. Można się pokusić jedynie o odchudzenie od wewnątrz ścianek tłumika płomieni. Reszta ramki prezentuje się równie zachęcająco, ponieważ armata jest kompletna, jest sporo osprzętu, także wewnątrz wieży nie będzie pusto, goło i wesoło. Modelarze dysponujący dobrą dokumentacją tego pojazdu na pewno wycisną z tego zestawu znacznie więcej, tworząc małe cacka. 

Dołączona do modelu fot otrawiona blaszka jest znana z poprzednich modeli Crusadera. Zawiera głownie osłony błotników, które możemy zamontować jako opcję, ale na tym na pewno straci dynamiczna sylwetka czołgu. Ponadto mamy osłony reflektorów, celowniki do armaty Boforsa i kilka innych drobiazgów. Kalkomania to tylko numery rejestracyjne które umieścimy po bokach wieży, a także z przodu i tyłu pojazdu.

Umożliwiają one wykonanie jednego jednolicie oliwkowego malowania z nie zidentyfikowanej jednostki stacjonującej w Wielkiej Brytanii w 1943r. Jego schemat znajduje się na oso taniej stronie typowej dla IBG Models instrukcji z klasycznymi schematami montażowymi.
Nowa odsłona Crusadera w wydaniu IBG Models to zestaw godny polecenia. Z budową nie powinno być problemów, o czym świadczą modele wykonane choćby przez nas, relacje zresztą publikowaliśmy. Może nie jest to pojazd ładny, ale na pewno oryginalny, który wzbogaci nie jedną kolekcję.

Dziękuję producentowi, firmie IBG Models za przekazanie zestawu na potrzeby recenzji.
Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski  

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd