W Pudle - pojazd inżynieryjny Scammell Pioneer SV/2S - 1/72 - IBG Models

Nazwa modelu:  Scammell Pioneer SV/2S Heavy Breakdown Tractor
Producent: IBG Models
Nr katalogowy: 72077
Skala: 1:72
Tworzywo: wtrysk, elementy fototrawione, klisza, linka
Malowanie: 1 x Polska, 1 x RPA, 1 x Wielka Brytania 

Swego czasu firma IBG Models wypuściła na rynek serię modeli pojazdów Scammell Pioneer w skali 1/35. Mieliśmy przyjemność recenzować kilka z nich na naszym portalu, zaś relację z budowy modelu ciężkiego ciągnika artyleryjskiego R-100 przedstawił Kolega Piotr Miler. Jeszcze w zeszłym roku warszawski producent zapowiedział wydanie serii tych pojazdów także w skali 1/72, zaś zapowiedź zmaterializowała się pod koniec maja 2020r. Otrzymaliśmy do testów obydwa modele jakie ukazały się w ramach tej serii. Na początek zaznajomimy się z zestawem umożliwiającym budowę pojazdu inżynieryjnego czyli SV/2S.

Model jest zapakowany w standardowe pudełko, w jakie od lat warszawski producent pakuje swoje modele pojazdów w skali 1/72. Pod względem sposobu wydania zestawu, szaty graficznej pudełka, czy sposobu pakowania elementów nic się nie zmieniło, w sumie po co ulepszać coś, co się sprawdza. Zestaw składa się z sześciu ramek z szarego polistyrenu, fototrawionej blaszki, kilku dodatków, o których trochę później no i oczywiście kalkomanii. Części polistyrenowe zapakowano w dwie zgrzewane foliowe torebki. 

Producent nie pogrupował części w ramkach w jakiś usystematyzowany sposób, więc na największej ramce zestawu oznaczonej jako „D” znajdują się podzespoły szoferki, układu jezdnego a także makieta silnika.

 Kolejną ramkę oznaczono jako „F”. Tam z kolei rozmieszczono drobne detale wyposażenia pojazdu.

 Zawartość pierwszej z torebek uzupełniają dwie identyczne ramki oznaczone jako „J”. Na nich z kolei znajdziemy koła, felgi oraz trochę drobnych, powtarzających się detali w tym także karabiny Enfielda.

Zawartość drugiej torebki składa się z dwóch ramek. Ramka „C” zawiera podzespoły ramy i skrzyni ładunkowej, o ile tak to można nazwać.

 Ostania ramka, czyli „B” to koło zapasowe z felgą, ramię wciągarki oraz kilka innych detali.

Trzeba przyznać, że zestaw ten został opracowany bardzo szczegółowo i dokładnie. Już wcześniej IBG Models mogło się pochwalić modelami pojazdów wojskowych opracowanych w skali 1/72 które składały się z kilkudziesięciu precyzyjnych elementów, a w oparciu o które można było wykonać niezwykle wierne miniatury ciężarówek czy pojazdów specjalistycznych. W przypadku miniatury Scammella mamy do czynienia z zestawem składającym się z przeszło setki części, a producent starał się nie pominąć niczego, nawet podzespołów, które na pierwszy rzut oka nie mają większego znaczenia. Mamy zatem kompletna ramę i układ jezdny, piękną makietę silnika czy wnętrze szoferki. Jakość wykonania poszczególnych elementów to bardzo wysoki standard, który IBG Models trzyma od lat. Jedynym mankamentem jaki znalazłem oglądając ramki, to dwie jamki skurczowe w czołowej ścianie szoferki. Ponieważ mogą one być widoczne po sklejeniu jej w całość i połączeniu z komorą silnika, trzeba je zaszpachlować. Ponieważ wokół znajdują się różnego rodzaju imitacje nitów i inne detale, trzeba uważać.

Elementy fototrawione to w modelach IBG Models już standard. Blaszka oczywiście jest i to całkiem spora, zaś na niej dość dużo precyzyjnych  detali, które umieścimy w różnych miejscach pojazdu. Głównie w szoferce, układzie jezdnym i silniku. Wszystkie szyby szoferki zostały wydrukowane na kawałku przezroczystej kliszy. Najlepiej wkleić je dopiero po pomalowaniu poszczególnych podzespołów szoferki.

Producent zadbał także o to, żebyśmy nie musieli przeszukiwać naszych modelarskich magazynków w poszukiwaniu czegoś, co pozwoli nam uatrakcyjnić wciągarkę. Mamy zatem odcinek cienkiej linki w ciemnoszarym kolorze, gotowy do montażu. Kalkomania to także spory jak na modele pojazdów w skali 1/72 arkusik. Wydrukował je oczywiście Techmod, a zawierają oznaczenia umożliwiające budowę jednego z trzech pojazdów. 

Producent postarał się, aby malowania były jak najbardziej atrakcyjne i szczegółowo udokumentowane.  Mamy zatem malowanie z 1 DP z okresu stacjonowania jej na Wyspach Brytyjskich z jesieni 1944r, 6 Południowoafrykańskiej DP ze stycznia 1944r. z Egiptu, zaś jeśli ktoś ma ochotę na pojazd z okresu Lądowania w Normandii, wybierze malowanie z brytyjskiej 7 DP. Ważne jest także to, że wszystkie schematy malowania są bardzo szczegółowo opisane w instrukcji. Jest zatem w czym wybierać.

Jeśli zaś chodzi o instrukcję, to jedyna różnica w stosunku do poprzednich zestawów to powrót do schematów montażowych w postaci renderów 3D. Nie wszyscy muszą to lubić, ale można się w nich połapać.
Tak zatem przedstawia się Scammell Pioneer jako pojazd inżynieryjny w skali 1./72. IBG Models po raz kolejny udowadnia, że najlepiej czuje się w tematyce wojskowych pojazdów specjalistycznych. Model ten powinien cieszyć się sporym zainteresowaniem wśród modelarzy, zarówno jeśli chodzi o tematykę, jakość wykonania a także możliwość wzbogacenia kolekcji modeli pojazdów używanych przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. 

 

Dziękuję producentowi, firmie IBG Models, za przekazanie modelu na potrzeby recenzji.
Marcin „Marwaw” Wawrzynkowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!