Samoloty S. Skalskiego - kalkomanie Modelmaker Decals - 1/72

Zestaw: STANISLAW SKLASKI PLANES 1939 - 1953 nr 72057
Skala: 1:72
Producent: ModelMaker Decals
Tworzywo: kalkomania

Producenci kalkomanii maja czasem w swych ofertach tzw. zestawy tematyczne. Dotyczą nie jakiegoś konkretnego typu samolotu, ale na przykład jednostki lotniczej, okresu działań wojennych czy też konkretnego pilota. Najczęściej zasłużonego asa przestworzy. były zestawy poświęcone pilotom amerykańskim czy niemieckim, żaden z naszych asów nie doczekał się jeszcze "swojego" zestawu kalek. Do chwili obecnej. Firma ModelMaker Delals z Kołobrzegu, znana z produkcji doskonałych kalkomanii i posiadająca wierne grono internetowych hejterów postanowiła uzupełnić tę lukę w rynku. W ofercie znalazły się dwa zestawy poświęcone naszemu czołowemu asowi myśliwskiemu ostatniej wojny, Stanisławowi Skalskiemu. Oferowane są w skalach 1/48 i 1/72. Do recenzji otrzymaliśmy ten ostatni zestaw.

 

 W torebce foliowej znajdujemy dość spory jak na zestaw w skali 1/72 kartonik z kalkomaniami oraz kolorowe schematy malowania. Po dokładnym obejrzeniu kalkomanii nie stwierdziłem jakiś wad druku, przesunięć czy przekłamań kolorów. Również pod względem merytorycznym nic nie wzbudziło moich podejrzeń. Kalkomanie wydrukowano na bardzo cienkiej folii, która pozostawia niewielki margines, więc jeśli nic się nie zmieniło jeśli chodzi druk to z nakładaniem ich nie powinno być żadnych problemów, a wiem o czym piszę, bo w mojej gablocie stoi już kilka modeli z kalkomaniami ModelMakera. Problemów z naklejaniem kalek nie miałem żadnych.

Co jednak konkretnie znajduje się w zestawie poświęconym Stanisławowi Skalskiemu? Malowania do jedenastu samolotów na których latał on w okresie 1939 -1957, z czego dwa dotyczą okresu Kampanii Wrześniowej:

- PZL P-11C, biała "66" 142 Eskadra Myśliwska, 4 Pułk Lotniczy, Toruń 1939r. na której to maszynie S. Skalski latał przed wojną do awarii samolotu,

- PZL P-11C, biała "64" 142 Eskadra Myśliwska, 4 Pułk Lotniczy, Toruń 1939r. uzytkowana przez S. Skalskiego podczas dizłań wojennych, na której to odniósł 4 indywidualne zwycięztwa powietrzne,

Następne pięć to maszyny z polskich dywizjonów myśliwskich w Wielkiej Brytanii:

- Hawker Hurricane Mk. I z 306 z Dywizjonu Myśliwskiego, Ternhill, listopad 1940r.

- Supermarine Spitfire Mk. Vb z 317 Dywizjonu Myśliwskiego, Operacja Jubilee, Dieppe 1942r.

- Supermarine Spitfire Mk.IXc ZX - 6 z 145 Dywizjonu Myśliwskiego z Afryki Północnej, najbardziej znana maszyna na której latał S. Skalski.

- North American Mustang Mk.III, osobista maszyna S. Skalskiego jako dowódcy 133 Skrzydła Myśliwskiego, czerwiec 1944r.

- North American Mustang Mk.III, osobista maszyna S. Skalskiego jako dowódcy 133 Skrzydła Myśliwskiego,

Następne trzy malowania z kolei to samoloty z dywizjonów brytyjskich, w których służył Skalski. Jedno z nich dotyczy Bitwy o Anglię, zaś dwa pozostałe okresu bezpośrednio po rozwiązaniu PFT i służby na Malcie i we Włoszech:

- Hawker Hurricane Mk. I z 501 Dywizjonu Myśliwskiego RAF,

- Supermarine Spitfire LF Mk. Vb Trop z 601 Dywizjonu Myśliwskiego, Malta 1943r.

- Supermarine Spitfire HF Mk. VIII Trop z 601 Dywizjonu Myśliwskiego, Malta 1943r.

Przegląd zamyka jedno malowanie powojenne z czasów służby w Ludowym Lotnictwie Polskim.

- LIM2 z 62 Samodzielnego Pułku Szkolno - Treningowego Lotnictwa Myśliwskiego, Poznań Krzesiny 1957r.

Jak widać jest w czym wybierać, w oparciu o nowy zestaw ModelMakera można wzbogacić swoją kolekcję o modele z historią i w efektownych malowaniach. Sam osobiście po obejrzeniu zestawu stwierdziłem, że skleję z czasem kilak modeli samolotów S. Skalskiego. Bardzo dobrze, że doczekaliśmy się zastawu tego i mam nadzieję, że będą jeszcze kolejne, a znając inwencję twórczą Załogi z Kołobrzegu należy się tego spodziewać.

Tekst: Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Swoistym suplementem tego zestawu są kalkomanie na MiGa-29 ozdobionego podobizną Stanisława Skalskiego. Zestaw ten zrecenzuje Wojtek Sokołowski, któremu w tym miejscu ustępuję pola.

Zestaw: D48055 MiG-29UB "4105" Stanislaw Skalski, D72055 MiG-29UB "4105" Stanislaw Skalski
Skala: 1:48, 1:72
Producent: ModelMaker Decals
Tworzywo: kalkomania

Warszawskie Migi mają swoich "Kosynierów". W Malborku zaś na stateczniku Miga-29UB nb 4105 pojawiła się sylwetka naszego Asa - Stanisława Skalskiego. Samolot w takim malowaniu prezentowany był w Radomiu podczas AIR Show 2015. Firma ModelMaker Decals ma w swojej ofercie dwa zestawy - na modele w skali 1:48 i 1:72.

Ponieważ ja przyczyniłem się trochę do powstania tych kalkomanii (robiąc zdjęcia) więc nie będę ich oceniał. Zachęcam do zakupu i przekonania się w praktyce co one są warte. Nie zawiedziecie się :)

Tekst: Wojciech Sokołowski

 

Dziękujemy firmie ModelMaker Decals za przekazanie kalkomanii na potrzeby recenzji.

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!