Zesus Demo Team - 1/48 - ModelMaker Decals

Zestaw: F-16C Zeus Demo Team nr 48120
Skala: 1:48
Producent: ModelMaker Decals
Tworzywo: kalkomania + elementy żywiczne

Na  niektóre zestawy do waloryzacji modeli, modelarze czekają równie niecierpliwie jak na najbardziej gorące premiery modeli. Przegląda się strony, fora czy portale społecznościowe w nadziei na nowe informacje, zwłaszcza tę jedną najważniejszą – kiedy? Tak się rzecz miała z zestawem Zeus Demo Team, który od dłuższego czasu miała w ofercie firma ModelMaker Decals. Początkowo miał to być zestaw kalkomanii, ale jego koncepcja ewaluowała w głowie autora i pomysłodawcy, czyli Filipa, by w końcu przekształcić się w bardzo elegancki zestaw do waloryzacji greckich F-16. Powstał on we współpracy w twórcami oryginalnego malowania F-16C, czyli firmy DMS. Premierę kilka razy odkładano, z przyczyn niezależnych od firmy, w końcu jest. Dzięki Koledze z KPM-u Marcinowi Torbińskiemu, który także wykonał zdjęcia, mogłem się zaznajomić z zawartością zestawu dedykowanego do skali 1/48.


Całość zapakowano w tekturowe pudełko, na którym widniej bardzo estetyczny i co ważne efektowny boxart. Spodziewałem się raczej jakiejś bocznej sylwetki, jak to mają z zwyczaju producenci kalkomanii, a tu proszę. Bardzo fajnie. Na boxarcie znajdziemy także informację o współproducentach (DMS) oraz podwykonawcach (Cartograf, AWC Models oraz Icarus Workshop). Jak widać nie ma żadnych uproszczeń czy pójścia na łatwiznę. Zestaw składa się z kalkomanii, detali żywicznych, które są uzupełnione gadżetami z postaci plakatu i książeczki.

W oparciu o najnowszy produkt ModelMaker Decals możemy wykonać model greckiego F-16C w charakterystycznym malowaniu pokazowym z 2015r. Kalkomanii mamy trzy arkusze. Pierwszy z nich, największy zawiera elementy graficzne, którymi okleimy praktycznie całą górę modelu. Ponieważ nie będzie to zadanie łatwe, z tak dużymi kalkomaniami zawsze się coś może stać, co producent przewidział dodając arkusik z zapasem kolorów w odpowiednich odcieniach. Bardzo dobry pomysł. Trzeci arkusik zawiera oznaczenia i stencile. Jakość wydruku robi bardzo pozytywne wrażenie, nie ma żadnych błędów merytorycznych ani drukarskich. O merytoryczną stronę kalkomanii zadbał sam Filip, który osobiście opracował poszczególne elementy kalek, a wydatnie pomagał mu w tym A.M. Olejniczak. Jego dziełem są grafiki na stateczniku pionowym i zbiornikach CFT. Śledziłem ten proces na bieżąco, więc wiem ile pracy zostało włożone w ich stworzenie, ile poprawek zostało naniesionych w trakcie prac. Efekt jest jednak imponujący. Nic więc dziwnego, że producentowi zależało, żeby te kalkomanie zostały też perfekcyjnie wydrukowane, dlatego też stosowne zamówienie zostało złożone nie gdzie indziej, tylko w Cartografie. Ponieważ ta firma na bardzo bogaty portfel zamówień, na realizację Zeusa trzeba było dodatkowo poczekać, ale co tu dużo mówić, warto było. Należy tez zwrócić uwagę na to, że na kalkomanii znajduje się data 2014r. podczas gdy przez cały czas chodzi tu o malowanie z 2015r. Po prostu wkradła się literówka, w co pewnie nie uwierzą modelarscy badacze teorii spiskowych. ModelMaker powinien liczyć się w wiadrem pomyj, jakie zostanie na nich wylane z powodu tak rażącego błędu i zapewne celowego wprowadzenia w błąd modelarzy, jednym słowem - SABOTAŻ!!!


Instrukcja nakładania kalkomanii składa się z dwóch kartek formatu A4 na których znajdują się barwne plansze w typowej dla ModelMaker Decals szacie graficznej.

Początkowo Zeus miał być tylko klasycznym zestawem z kalkomaniami, z czasem ModelMaker, postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy nie dysponowali zestawem F-16 w konfiguracji Block 52. Dlatego też z czasem producent postanowił uzupełnić kalkomanie o odpowiednie elementy żywiczne w postaci zasobnika na spadochron hamujący i zbiorników CFT. Początkowo te detale miała wyprodukować warszawska Arma Hobby, ale w międzyczasie zaprzestała produkcji modeli i akcesoriów żywicznych, skupiając się na modelach plastikowych. Trzeba było szukać innego kooperanta, którym ostatecznie została firma AWC Models, która doskonale wywiązała się z powierzonego jej zadania. Odlewy są czyste i bez żadnych skaz, pęcherzyków powietrza, są także poprawne merytorycznie, co widać na powyższych zdjęciach.

Podstawowe składniki zestawu, czyli kalkomanie i żywice uzupełniają dodatki w postaci broszurki na temat Zeus Demo Team, genezy jego powstania, historii składu osobowego i oczywiście używanych samolotów. Całość opracowana i wydana w kooperacji z firmą Icarus Workshop, z dużą ilością zdjęć. Robi pozytywne wrażenie. Szata graficzna znana z wcześniejszych publikacji MadleMaker. O stronę merytoryczną zadbał tutaj autorzy malowania oryginalnego samolotu oraz A. M. Olejniczak, co jest gwarantem wysokiego poziomu. A.M. Olejniczak jest także autorem plansz barwnych zamieszczonych zarówno w publikacji jak i na plakacie formatu A4, który dołączono do zestawu.


Trzeba obiektywnie przyznać, że najnowszy produkt ModelMaker Decals robi wrażenie. Widać dbałość o każdy szczegół wydawnictwa. Warto było na nie czekać tyle czasu, jestem przekonany, że niebawem będziemy mogli podziwiać modele wykonane z jego użyciem. Zeusy stały się hitem MadelMakera bijąc na głowę wszystko inne nie tylko w dorobku tego producenta, ale także wszystko na polskim rynku kalkomanii. Jak przedstawia się zestaw w skali 1/48, podobnie wygląda zestaw do budowy modelu w skali 1/72. W ofercie producenta jest także zestaw w skali 1/32, jednakże tutaj większość kalkomanii zastąpiono maskami firmy P-Mask.  Na zakończenie można jedynie dodać, że w chwili obecnej trwa realizacja preorderów (które zawierają także naszywkę Zeus Demo Team), zaś w regularnej sprzedaży Zeusy powinny się znaleźć pod koniec października.

Zdjęcia: Marcin Torbiński,
Tekst: Marcin Wawrzynkowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd