W Pudle - okrety podwodne typu 613 i typu 641 - 1/350 - BilmodelMakers

BILMODELMAKERS: Soviet Submarine Typ 613 Whiskey class
Skala: 1:350
Nr kat: 350.04
Opcje malowania: 4
Typ modelu: model żywiczny, drut.
BILMODELMAKERS: Soviet Submarine Typ 641 Foxtrot class
Skala: 1:350
Nr kat: 350.05
Opcje malowania: 2
Typ modelu: model żywiczny, drut.

O zamiarach firmy BilkodelMakers wyprodukowania całej serii modeli okrętów podwodnych używanych w Polskiej Marynarce Wojennej pisaliśmy już kilka razy, zaprezentowaliśmy także pierwszy model z tej serii czyli „Malutką”. Teraz dotarły do nas kolejne modele z tej serii czyli „Whiskey” i „Foxtrot”. Zobaczmy zatem jak wyglądają.

Obydwa znajdują się w sporych rozmiarów kartonowych pudełkach przyozdobionych prezentowanymi już wcześniej przez producenta etykietkami ze zdjęciami modeli prototypów. W środku natomiast znajdujemy zawinięte w folię bąbelkową kadłuby, torebki z drobnymi elementami, kawałkami mosiężnego drutu i kalkomanią. Całość uzupełnia instrukcja.

WHISKEY FOXTROT

Modele te, podobnie jak wcześniejszą „Malutką” zaprojektował Jacek Krzewiński i po raz kolejny wykonał kawał dobrej roboty. Koncepcja obu modeli jest taka sama i dlatego omówię je razem, po prostu by się nie powtarzać. Kadłuby zostały zaprojektowane jako integralne elementy wraz z kioskami, sterem głównym i sporą ilością wyposażenia pokładowego. Zapakowano je w rękaw z folii bąbelkowej co zabezpiecza je przed uszkodzeniem. Drobne elementy żywiczne, kalkomanie oraz kawałki cienkiego mosiężnego drutu zapakowano w niewielkie torebki – strunówki. Odlewy wykonano z jasnoszarej żywicy, ich jakość nie budzi najmniejszych nawet wątpliwości, żadnych pęcherzyków powietrza czy innych skaz.

WHISKEY

FOXTROT

Jak zaznaczyłem wcześniej obydwa modele wykonano w tej samej konwencji, znanej z wcześniejszego modelu, czyli Malutkiej. Zakłada ona wykonanie kadłuba jako jednolitego elementu z kioskiem i dość sporą ilością detali takich ja ster główny,  jarzma wałów śrubowych czy też spora ilość wyposażenia pokładowego, a więc włazów, pachołków cumowniczych. Bardzo podobała mi się faktura powierzchni w „Malutkiej”, ale w przypadku tych modeli jest po prostu genialna. Faktura pokładu, detale kiosku czy otwory przelewowe, wszystko wykonane bez jakichkolwiek uproszczeń i chodzenia  na skróty. Taki kadłub przyjemnie wziąć do ręki, od razu chce się kleić.

WHISKEY FOXTROT

Do kadłubów należy dokleić trochę drobnych detali takich jak stery głębokości, śruby napędowe a także dość sporą ilość anten i peryskopów. Także i tutaj ich jakość wykonania w niczym nie odbiega od kadłubów. Niektóre elementy wykonamy z dołączonych kawałków drutu. Mowa tu o flagsztokach, słupkach relingowych i niektórych antenach.

WHISKEY FOXTROT

Do każdego z modeli producent dołączył arkusik kalkomanii z oznaczeniami dla wszystkich okrętów używanych w PMW. Mamy zatem numery taktyczne, nazwy, godła oraz wszystkie oznaczenia eksploatacyjne. Jakość druku kalkomanii także nie budzi wątpliwości, brakuje właściwie tylko bander, taka drobna uwaga na przyszłość.

WHISKEY FOXTROT

W charakterze instrukcji otrzymujemy plany modelarskie wykonane przez autora obu modeli, Jacka Krzewińskiego oraz barwne schematy malowania. Na pewno trzeba je uważnie przestudiować i porównać z elementami, zanim przystąpimy do budowy.


Recenzując „Malutką” wspominałem, że widziałem modele „Whiskey” i „Foxtrota” w fazie produkcji i już wtedy zrobiły na mnie duże wrażenie. To co dostałem do zrecenzowania dosłownie zwaliło mnie z nóg. Modele wyśmienitej jakości i proste w montażu, co stawia BilmodelMakers w pierwszym szeregu wśród producentów modeli okrętów. Myślę, że dobrym pomysłem będzie dalsze rozszerzenie oferty firmy w tym zakresie, nie tylko o konstrukcje używane w Polsce. Jest sporo ciekawych okrętów podwodnych, które nie doczekały się swoich miniatur, albo takie, których modele opracowano dawno temu i wymagają nowego spojrzenia.

Dziękuję producentowi, firmie BilmodeMakers za przekazanie zestawów na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

             
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!