Nowości Modelarskie - maj - czerwiec -2023

 

Wiosna się skończyła, nadeszło lato, pora na kolejne podsumowanie tego, co działo się przez ten czas na rynku modelarskim w Polsce. Trzeba przyznać, że działo się sporo. Pojawili się nowi producenci, pojawiły się nowe modele, nowe akcesoria. Modelarze nie mogą narzekać na nudę. Zapraszamy zatem, by bliżej przyjrzeć się temu, co wydarzyło się w kwietniu i maju, a jest istotne z punktu widzenia modelarzy.

Na początek kilka spraw bieżących. Za naszą wschodnią granicą nadal nie jest spokojnie, choć to co się dzieje daje niewielki optymizm, że już bliżej niż dalej do końca tej nikomu nie potrzebnej i bezsensownej wojny. Jak można było przewidzieć pojawia się coraz więcej modeli sprzętu wojskowego używanego przez walczące strony, przy czym nowoczesnego sprzętu używanego przez agresora jest coraz mniej, zaś po stronie ukraińskiej jest go coraz więcej, jest on bardzo różnorodny także z uwagi na modyfikacje, które przechodzi często na polu walki. O modelach sprzętu używanego przez armię ukraińską będzie jeszcze mowa poniżej.

Chcielibyśmy także zwrócić uwagę na jeszcze na jedną rzecz. Zależy nam, żeby do jak największego grona czytelników naszego portalu dotarło w końcu, że nasz portal jest otwarty dla wszystkich producentów modeli i akcesoriów, bez względu na to czy chodzi o dużą firmę z grubym katalogiem, czy też o niewielkie przedsiębiorstwo dopiero zaczynające działalność i zdobywające cenne doświadczenia na własnych błędach. Każdy, kto ma coś ciekawego do zaoferowania modelarzom jest u nas mile widziany i na pewno nie odmówimy mu pomocy w promocji jego działalności. Po to właśnie prowadzimy ten portal, a wiemy że nasze materiały czytają nie tylko doświadczeni modelarze, ale także osoby nie związane z modelarstwem. Dlatego nie pozwolimy na żadne ataki na współpracujących z nami producentów niezależnie od tego czy będą miały formę pretensji kierowanych do nas w formie maili czy wiadomości na komunikatorach, czy też złośliwych komentarzy pod naszymi postami w mediach społecznościowych. Po publikacji recenzji modeli firmy Art of Trans mieliśmy kilka takich sytuacji, na szczęście udało nam się w porę zareagować i pousuwać wszystkie obraźliwe treści. Będziemy tak robić w każdej sytuacji tego typu. Każdy ma prawo do własnego zdania i własnych ocen, także i my a nachalne narzucanie nam swojego punktu widzenia jest z góry skazane na niepowodzenie. Skoro firma Art of Trans została wywołana do tablicy, przegląd nowości zaczniemy od pokazania najnowszego projektu tego producenta.

 

ART OF TRANS

Tym razem producent wziął na warsztat temat współczesny i to w dodatku samolot cywilny. Mowa tu oczywiście o PZL M-18 Dromader. Temat wymagający zarówno od producenta, aby prawidłowo odtworzyć zarówno dość skomplikowaną bryłę samolotu, jak i jej szczegóły, a później i od modelarzy którzy podejmą wyznanie budowy modelu tego samolotu. Jak w przypadku poprzednich modeli tego producenta, także ten raczej nie będzie zestawem dla wszystkich. Ci których przerasta konieczność wykonania niektórych prac we własnym zakresie, tym zestawem raczej nie powinni się interesować.

Na swoich social mediach producent pokazuje kolejne etapy prac nad projektowaniem zestawu, który będzie standardowo dostępny w skalach 1/72, 1/48 i 1/32. Znając jednak rozmach firmy będzie pewnie możliwość zakupu modelu także w większych skalach 1/24 czy 1/16. W pracach nad modelem bierze udział znany miłośnik i znawca tego samolotu Pan Marek Wierzchowski, co jest bardzo dużą zaletą całego przedsięwzięcia.

Testowy wydruk elementów kadłuba modelu w skali 1/32

W końcu doleciał! Najbardziej oczekiwany przez modelarzy zestaw, budzący wielkie oczekiwania i apetyty jest już w drodze do modelarzy. Niedługo także trafi i do nas, duża szansa że będzie go można zobaczyć, a może nawet wygrać podczas tegorocznego BFM-u. Z tymi, którzy nie będą w stanie odwiedzić nas osobiście za pośrednictwem naszego portalu podzielimy się wrażeniami z oglądania zawartości pudełka.

ARMA HOBBY: Hurricane Mk IIc
Skala: 1:48
Nr kat: 48004
Opcje malowania: 3
Typ modelu: model wtryskowy, maski

 

Sporo nowości przygotowała także firma IBG Models, tu także mamy zupełnie nowe propozycje w postaci modeli ukraińskich transporterów opancerzonych BTR-4E. Zestawy te, jak i pozostałe nowe modele pojazdów wojskowych w skali 1/72 zostały już omówione, zaś poniżej Marcin omówi dwa nowe modele samolotów w skali 1/72.

IBG MODELS: Cheverolet C60L Ambulance
Skala: 1:35
Nr kat: 35040
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: BTR-4E Ukrainian APC
Skala: 1:72
Nr kat: 72117
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: BTR-4E Ukrainian APC with slat armor
Skala: 1:72
Nr kat: 72118
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Cromwell Mk.IV British Tank (Hull Type D)
Skala: 1:72
Nr kat: 72103
Opcje malowania: 4
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Chevrolet C60L Office Lorry
Skala: 1:72
Nr kat: 72116
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: PZL P.11B Early (K-series)
Skala: 1:72
Nr kat: 72552
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Polish Air Force Pilot 1939
Skala: 1:72
Nr kat: 72U018
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  figurka, wydruk 3D

W Pudle - Nowości Lotnicze w skali 1/72 - IBG Models

Od początku roku firma IBG Models wydała już kilkanaście nowych modeli oraz akcesoriów do nich. Większość z nich to modele pojazdów wojskowych, czyli tematyka w której warszawski producent czuje się najlepiej. Pojawiły się także dwa nowe modele samolotów w skali 1/72. Oba stanowią kolejne propozycje w ramach rozpoczętych jakiś czas temu cykli produkcyjnych, lecz podjęta w nich tematyka jest na tyle atrakcyjna, że firma IBG proponuje coraz to nowe zestawy, a jakie? Marcin zajrzał do pudełek i melduje:

 

Samolot myśliwski PZL P.11b Early (K-series)

Nazwa modelu:  PZL P.11b Early (K-series)
Producent: IBG Models
Nr katalogowy: 32552
Skala: 1:72
Tworzywo: wtrysk, elementy fototrawione, klisza
Malowanie:  3 x Rumunia 

Samoloty polskiej produkcji użytkowane w Rumunii to temat po który modelarze sięgają bardzo często. Wiadomo, znajome sylwetki, ciekawe malowania, interesujący przebieg służby i użycie bojowe. Po wydaniu modelu samolotu myśliwskiego PZL P.11b czyli rumuńskiej wersji licencyjnej napędzanej silnikiem GR 9 Kcr, firma IBG Models proponuje wczesny wariant tej odmiany, oznaczony jako P.11b-K. z węższym pierścieniem Townenda, bez kolektora spalin z indywidualnymi jak w samolocie PZL P.7a rurami wydechowymi. Wyprodukowano 20 egzemplarzy samolotów w takiej właśnie konfiguracji.

Nowy zestaw IBG Models jak nietrudno się domyślać bazuje na wypraskach znanych z modelu PZL P.11a (Nr kta.72518). Są jednak dwie różnice. Pierwsza z nich to ramka oznaczona jako „E” na której znalazły się podzespoły osłony silnika, rury wydechowe oraz nieco inna osłona głowicy skrzyni korbowej silnika. 

Druga różnica to niewielka, dodatkowa blaszka fototrawiona zawierająca pierścień do zamontowania właśnie w osłonie silnika. Na potrzeby tego właśnie zestawu opracowano nowy arkusik kalkomanii, co zresztą nie powinno nikogo dziwić. Za stronę techniczną tego komponentu zestawu odpowiada firma Techmod. 

Kalkomania przewiduje trzy opcje malowania, trzeba przyznać, że wszystkie trzy są bardzo interesujące i efektowne, lecz nazwijmy rzeczy po imieniu, nie należące do łatwych. Na typowe polskie khaki nałożono po dwa dodatkowe kolory kamuflażu w postaci jasnej zieleni i terrakoty, w każdym wariancie według innego klucza, co przy skali 1/72 wymaga bardzo pewnej ręki i doskonale wyregulowanego aerografu. Można też próbować z blue tackiem, każda metoda jest dobra, bo dla efektu warto się pomęczyć. Schematy malowania oczywiście znalazły się na końcu instrukcji.

 

Samolot myśliwski FW 190D-9 Mrienburg (Late Production)

Model: FW 190D-9 Mrienburg (Late Production)
Nr kat.: 72532
Skala: 1:72
Producent: IBG Models
Tworzywo: model wtryskowy, elementy fototrawione
Malowanie: 3 x Niemcy   

Druga nowa propozycja IBG Models to także model samolotu myśliwskiego z okresu II Wojny Światowej. Skoro kontynuacja całego cyklu produkcyjnego to może być tylko kolejna „Długa Foka”, ponieważ poza myśliwcami Puławskiego tylko ten cykl znajduje się obecnie produkcji. Jest zatem kolejny zestaw umożliwiający budowę modelu myśliwca FW-190 D-9 w późnej konfiguracji produkcyjnej. Co ciekawe, pojawia się delikatny wątek polski, ponieważ wszystkie trzy samoloty, których malowania przewidział producent zostały zbudowane w zakładach Focke Wulfa z Marienburgu, czyli obecnie w Malborku. 

Konfiguracja wyprasek jest identyczna w przypadku wcześniejszych zestawów umożliwiających budowę miniatury tego samolotu w innych wersjach produkcyjnych, jak widać na powyższym zdjęciu. 

Mamy natomiast tylko jedną wypraskę z osłoną karabinów maszynowych, a mianowicie ramkę „R”, więc o możliwości pomyłki, przed którą przestrzegałem przy okazji omawiania jednego z wcześniejszych zestawów, w tym przypadku nie istnieje. Wykorzystujemy osłonę z ramki „R” zamiast z ramki „K”. Blaszka fototrawiona jest identyczna, zapewne zobaczymy ją jeszcze w kilku innych zestawach. 

Kalkomania to arkusik średniej wielkości na którym znajdują się elementy potrzebne do wykonania jednego z trzech wariantów malowania, jakie proponuje nam producent. Są zatem krzyże, numery szewrony, spirala na śmigło i co ciekawe jasna plama występująca na burcie kadłuba jednego z samolotów. Oczywiście jest też drugi arkusik, tej samej wielkości zawierający napisy eksploatacyjne i stanowiący stały element wszystkich zestawów do budowy „Długiej Foki”.

Jak zaznaczyłem powyżej, producent proponuje nam trzy warianty malowań. Wszystkie trzy datowane są na maj 1945 r. i jeżeli ktoś oczekuje bardziej ścisłych związków z Malborkiem to może się rozczarować. Samoloty te zostały tam tylko wyprodukowane a wojenne losy jeden z nich rzuciły do Halle-Nitelben, drugi do Flensburga, zaś trzeci do Fϋrth w Bawarii. Są to jednak malowania na tyle interesujące, bo z końca wojny, kiedy brakowało niemal wszystkiego z farbami włącznie, dlatego niektóre części płatowców malowano innymi farbami niż przewidziane w różnego rodzaju instrukcjach i regulaminach, przez co są one atrakcyjne dla modelarzy. Tu właśnie takie malowania można znaleźć, wystarczy zajrzeć na ostatnie strony instrukcji.
Oferta IBG Models w segmencie modeli samolotów w skali 1/72 wzbogaciła się o kolejne dwie ciekawe propozycje. Obie serie do których należą znalazły uznanie modelarzy o czym świadczą kolejne pojawiające się w Internecie galerie czy relacje z budowy. Oczywiście trafiłem też na głosy krytyki, ale zarzuty w nich formułowane były tak absurdalne, że nie ma sensu zawracać sobie nimi głowy. 

 

Dziękuję producentowi, firmie IBG Models, za przekazanie zestawów na potrzeby recenzji.
Marcin „Marwaw” Wawrzynkowski

 

Firma Hobby 2000 tym razem postawiła na gabaryty. Wznowienia doskonale znanych modeli bombowca B-29 oraz łodzi latającej PBY Catalina opracowanych przed laty przed koreańską Academy to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór malowań. Jeszcze lepszym posunięciem jest wznowienie modeli nocnych samolotów myśliwskich He-219 UHU.  Wydanie tych modeli przez firmę Dragon było wydarzeniem modelarskim, potem były wznawiane sporadycznie, przez co stały się towarem niemal luksusowym.

Hobby 2000: B-29 Superfortress
Skala:
1:72
Nr kat:
72070
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Academy), maski
Hobby 2000: Washington B.1
Skala:
1:72
Nr kat:
72069
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Academy), maski
Hobby 2000: Consolidated PBY-5A Catalina ETO
Skala:
1:72
Nr kat:
72065
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Academy), maski
Hobby 2000: Consolidated PBY-5A Catalina PTO
Skala:
1:72
Nr kat:
72066
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Academy), maski
Hobby 2000: Heinkel He 219 A-0
Skala:
1:72
Nr kat:
72067
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Dragon), maski
Hobby 2000: Heinkel He 219 A-2
Skala:
1:72
Nr kat:
72068
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Dragon), maski

 

Special Hobby konsekwentnie realizuje swoje programy produkcyjne, trzeba jednak przyznać, że robi to w sposób atrakcyjny. Niby ten sam zestaw, dobrze znane wypraski a jednak zawsze znajdzie się coś co działa na wyobraźnię modelarzy. Ofertę modeli wtryskowych uzupełniają coraz to nowe figurki i akcesoria wykonane w technologii druku 3D.

Special HOBBY: AH-1Q/S Cobra "US & Turkish ARMY Service
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 48232
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy
Special HOBBY: J-3 "Cub Goes to War"
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 48220
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne.
Special HOBBY: SAAB J/A-21R "First Swedish Made Jet"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72480
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne.
Special HOBBY: Potez 25A2 "Jupiter Version"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72420
Opcje malowania:
3
Typ modelu:
model wtryskowy, el. fototrawione, wydruki 3D
Special HOBBY: Mirage F.1 EQ/ED
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72386
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne.
Special HOBBY: Supermarine Seafire F/FR Mk.46 "No. 1832 Squadron
Skala:
1:72
Nr kat: SH
72482
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model wtryskowy.
Special HOBBY: Afrikakorps Soldier Riding Camel
Skala:
1:72
Nr kat:
F72388
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
figurka, wydruk 3D
Special HOBBY: Afrikakorps Soldier Riding Camel
Skala:
1:48
Nr kat:
F48389
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
figurka, wydruk 3D

 

Tempa przyspiesza także współpracująca ze Special Hobby firma Azur Frrom. Nie tak dawno zaprezentowano boxarty długo oczekiwanego modelu samolotu bombowego Fairey Battle, co oznacza, że zestaw niebawem trafi do produkcji.

Do produkcji natomiast trafił już zestaw umożliwiający budowę samolotu myśliwskiego Dassault SMB.2 Super Mystère w podziałce 1/48. Na stronie producenta zamieszczono już zdjęcia wyprasek. Trzeba przyznać, iż wygląda to obiecująco, a po wielkim sukcesie modelu tego samolotu w skali 1/72 oczekiwania modelarzy budujących swoje repliki w skali 1/48, oczekiwania są wysokie.

 

Także ukraiński ICM konsekwentnie realizuje przyjęte swego czasu założenia. Całkiem spora ilość nowych propozycji, wśród nich oczekiwana przez modelarzy miniatura samolotu pola walki OV-10A Bronco w skali 1/72 oraz dwa nowe zestawy figurek - ukraińscy saperzy oraz załoga amerykańskiego śmigłowca.

ICM Models: AH-1G Cobra (late production) US Attack Helicopter
Skala:
1:35
Nr kat:
53031
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: Bristol Beaufort Mk.I WW II British dominions Air Force
Skala:
1:48
Nr kat:
48312
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: He-111 H-8 Paravane WWII German Aircraft
Skala:
1:48
Nr kat:
48267
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: OV-10A Bronco
Skala:
1:72
Nr kat:
72185
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy,
 
ICM Models: Ki-21-1a RTAF Thailand Heavy Bomber
Skala:
1:72
Nr kat:
72204
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: Typ 320 (W142) Cabriolet WWII German Staff Car
Skala:
1:35
Nr kat:
35540
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: URAL-43203 Military Box Vehicle
Skala:
1:72
Nr kat:
72709
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: WW II US Millitary Patrol
Skala:
1:35
Nr kat:
35599
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: WWII British Aircraft Armament
Skala:
1:48
Nr kat:
48407
Opcje malowania:
-
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: "To be ahead, to save the life" Sappers of AF of Ukraine
Skala:
1:35
Nr kat:
35753
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
figurki, model wtryskowy
ICM Models: US Hellicopter Pilots (1960s - 1970s)
Skala:
1:35
Nr kat:
53101
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
figurki, model wtryskowy

 

Równie ciekawie wyglądają zapowiedzi, a właściwie to nad czym obecnie pracuje ukraiński producent. Samochód pancerny Kozak-2 oraz nurkowie z elektrowni w Czernobylu, którzy dzięki swej bohaterskiej postawie nie dopuścili do jeszcze gorszych konsekwencji katastrofy to tematy ciekawe i oryginalne zarazem.


Popularny cykl wydawniczy liczy już ponad 100 numerów. Setny numer został godnie uczczony, bo modelem dział samobieżnego KTD, zaś w numerze następnym znajdziemy miniaturę niemieckiego samochodu pancernego  Sd. Kfz. 247 Ausf. B uzbrojonego w karabin maszynowy MG34.

FTF: Polskie działo samobieżne TKD
Skala:
1:72
Nr kat:
PL1939-100
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy
FTF: Samochód opancerzony Sd. Kfz. 247 Ausf. B /MG34
Skala:
1:72
Nr kat:
PL1939-101
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy

   

Firma AJM Models kończy aktualnie prace nad modelami brytyjskich tendrów lotniczych HMS "Pegasus" i HMS "Ben My Chree" Szykują się kolejne modele oryginalnych okrętów w niezwykle atrakcyjnych malowaniach. Wkrótce więcej szczegółów.

 

Tym razem firma GPM Models skierowała swoje nowe propozycje w stronę modelarzy kolejkowych. Trzeba jednak przyznać, że zarówno modele pojazdów jak i makieta budki telefonicznej uatrakcyjnią niejedną makietę w skali H0.

GPM: Autosan H-03
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-132
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: Star C21 z naczepą D-60
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-130
Typ modelu:
model 3D
  
GPM: Budka telefoniczna PRL
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-126
Typ modelu:
model 3D
  

 

Sporo nowości w różnych skalach znalazło się także w ofercie firmy Nanofaktura. Jedną z nich jest miniatura samochodu śmieciarki Jelcz 325 "Presko". Pozostałe nowości na stronie producenta.

Nanufaktura: Jelcz 325 "Presko"
Skala:
1:72
Nr kat:
01-011A
Typ modelu:
model 3D
 

 

Jako ciekawostkę prezentujemy nową propozycję firmy Imperial Hobby Productions. Jest to w model amerykańskiego krążownika liniowego USS South Dakota, okrętu który niw powstał z uwagi na ograniczenia traktatowe. Imperial Hobby Productions przygotowała miniaturę tego okrętu w skali 1/700. Jest to żywiczna miniatura w konwencji do linii wodnej. Zestaw został wydany w niewielkim nakładzie raczej na rynek amerykański, w związku z czym sprowadzenie go do Polski może pociągnąć za sobą wysokie koszty. Dlatego prezentujemy go jako modelarską ciekawostkę. 

IHP: USS South Dakota BB-49
Skala:
1:700
Nr kat:
IHP27015P
Typ modelu:
model żywiczny, el. fototawione

 

 

 

 

Wydawnictwo JSC wprowadziło do swojej oferty najprostsze modele dla zupełnie początkujących adeptów modelarstwa kartonowego. Taka inicjatywa zawsze cieszy, bo dobrze kiedy obok modeli skomplikowanych i trudnych jest także coś zupełnie prostego, od czego można zacząć przygodę z modelarstwem.

JSC: Skrzynka na narzędzia
Skala: -
Nr kat:
816
Typ modelu:
model kartonowy
JSC: Autobus Szkolny
Skala: -
Nr kat:
815
Typ modelu:
model kartonowy
JSC: Torebka
Skala: -
Nr kat:
814
Typ modelu:
model kartonowy
JSC: Modraszek Ikar
Skala:
3:1
Nr kat:
813
Typ modelu:
model kartonowy
JSC: Rusałka Admirał
Skala:
3:1
Nr kat:
812
Typ modelu:
model kartonowy
JSC: Rusałka Pokrzywnik
Skala:
3:1
Nr kat:
811
Typ modelu:
model kartonowy
JSC: Rusałka Pawik
Skala:
3:1
Nr kat:
811
Typ modelu:
model kartonowy
JSC: Paź Królowej
Skala:
3:1
Nr kat:
810
Typ modelu:
model kartonowy

 

Nowości Wydawnictwa Answer są tradycyjnie bardzo zróżnicowane. Poza klasycznymi propozycjami takimi jak modele pojazdów w skali 1/25 czy samolotów w skali 1/33 pojawia się także nowy trend - duże modele okrętów w skali 1/100 czego przykładem jest prezentowany poniżej model niszczyciela OPR "Piorun". Nowe propozycje znajdziemy także w obu seriach wydawniczych dla początkujących.

ANGRAF: 9K330 TOR-M2/SA-15
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 244
Typ modelu:
model kartonowy
ANGRAF: ORP Piorun
Skala:
1:100
Nr kat:
No. 242
Typ modelu:
model kartonowy
 
MS Model: PZL W-3A Sokół
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 009
Typ modelu:
model kartonowy

 

Kartonowy Świat:  Nakajima Ki-27b
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 578
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Świat:  Fiat Cr.32
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 572
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowe Hobby:  SKOT 2AP
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 574
Typ modelu:
model kartonowy
MPM Model: Albatros D.V
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 101
Typ modelu:
model kartonowy
MPModel: Sopwith F.1 Camel
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 103
Typ modelu:
model kartonowy

 

Kartonowy Exspress: Żuk A07 Pogotowie Emergetyczne
Skala: -
Nr kat:
No. E071
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Exspress: UAZ 469 WOP
Skala: -
Nr kat:
No. E071
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Exspress: NYSA N59
Skala: -
Nr kat:
No. E074
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Exspress: Żubr A80 Chłodnia Mielec
Skala: -
Nr kat:
No. E074
Typ modelu:
model kartonowy

 

Kartonowy Express: ET42-007
Skala:
1/87
Nr kat:
K.001
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Express: ST44
Skala:
1/87
Nr kat:
K.002
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Express: ETZ EN57-925
Skala:
1/87
Nr kat:
K.003
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Express: SM42 wagony Bdhpumn Gorlitz
Skala:
1/87
Nr kat:
K.004
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Express: EN57 POLREGIO
Skala:
1/87
Nr kat:
K.005
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Express: SM42-2442 wagon Sgs
Skala: 1/87
Nr kat: K.005
Typ modelu: model kartonowy

 

Nowe trendy zawitały także do łódzkiego GPM-u, w postaci modeli niszczycieli OORP "Wicher II" i "Grom II" oraz ORP "Warszawa I" Model tej ostatniej wydano także w klasycznej skali 1/200 podobnie jak model niemieckiego krążownika "Leipzig". Ofertę uzupełnia miniatura budynku gospodarczego dedykowana do wykorzystania w budowie makiet kolejkowych.

GPM: Niszczyciele OORP Wicher II i Grom II
Skala:
1:100
Nr kat: No. 629K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Niszczyciele OORP Wicher II i Grom II
Skala:
1:100
Nr kat: No. 629
Typ modelu: model kartonowy

GPM: Niszczyciel ORP Warszawa (typ Kotlin)
Skala:
1:100
Nr kat: No. 632K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Niszczyciel ORP Warszawa (typ Kotlin)
Skala:
1:100
Nr kat: No. 632
Typ modelu: model kartonowy

GPM: Niszczyciel ORP Warszawa (typ Kotlin)
Skala:
1:200
Nr kat: No. 630K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Niszczyciel ORP Warszawa (typ Kotlin)
Skala:
1:200
Nr kat: No. 630
Typ modelu: model kartonowy

 

 

GPM: Lekki krążownik Leipzig
Skala:
1:200
Nr kat: No. 631K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Lekki krążownik Leipzig
Skala:
1:200
Nr kat: No. 631
Typ modelu: model kartonowy

GPM: Rakieta V2 na platformie SS lma 44
Skala:
1:25
Nr kat: No. 633K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Rakieta V2 na platformie SS lma 44
Skala:
1:25
Nr kat: No. 633
Typ modelu: model kartonowy

GPM: Budynek gospodarczy "A" czerwona cegła
Skala:
1:87
Nr kat:
No. 188 H0
Typ modelu:
model kartonowy wycinany laserem

 

Są nowe modele, Yahu Models oczywiście na posterunku. Godna podziwu szybka reakcja na modelarskie nowości. 

YAHUMODELS: Spitfire Mk.I late
Skala:
1:32
Nr kat:
YMA3276
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do: Kotare
YAHUMODELS: Spitfire Mk.I early/middle
Skala:
1:32
Nr kat:
YMA3279
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do: Kotare
YAHUMODELS: Ki-84 Otsu
Skala:
1:32
Nr kat:
YMA3277
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Hasegawa
YAHUMODELS: SB2C-4 Helldiver
Skala:
1:32
Nr kat:
YMA3275
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Infinity Models/HPH
YAHUMODELS: P-39D/P-400 Airacobra early
Skala:
1:72
Nr kat:
YMA7344
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Arma Hobby

 

GPM oferuje tradycyjnie dodatki do swoich nowych modeli, ale także modeli innych wydawnictw, jak choćby blaszka fototrawiona dedykowana do modelu japońskiego lotniskowca "Kaga" wydanego przez Dom Bumagi.

GPM: ORP Warszawa I, śruby, kabestany, kotwice...
Skala:
1:200
Nr kat:
Kt-Z-020
Typ modelu:
druk 3D
GPM: ORP Warszawa I, śruby, kabestany, kotwice...
Skala:
1:100
Nr kat:
Kt-Z-021
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Niszczyciele proj 30 bis, śruby, kabestany, kotwice...
Skala:
1:100
Nr kat:
KT-Z-022
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Leipzig, Konigsberg, śruby, kabestany, kotwice...
Skala:
1:200
Nr kat:
Kt-Z-023
Typ modelu:
druk 3D
GPM: OORP Wicher, Burza aparat torpedowy
Skala:
1:200
Nr kat:
LUF-L200FR-20-3D
Typ modelu:
druk 3D
 
GPM: Leipzig 1942, zestaw uzbrojenia
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-200-27D
Typ modelu:
druk 3D
GPM: IJN Kaga zestaw detali do modelu wyd. Dom Bumagi
Skala:
1:200
Nr kat:
FOT-FUDB1105 -2
Typ modelu:
el. fotorawione
GPM: ORP Warszawa I zestaw detali
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-200-26D
Typ modelu:
druk 3D

 

Kolejne bardzo praktyczne akcesoria przygotowała dla mikromodelarzy okrętowych firma Shelf Oddity. Wydane w formie wydruku i wyposażone w metalowe lufy miniatury dział 102 mm powszechnie używanych przez Royal Navy na pewno znajdą sporo zastosowań, podobnie jak łańcuchy kotwiczne dedykowane do modeli okrętów japońskich.

Shelf Oddity: RN Dual QF 4 inch (102 mm) AA Gun Mk.XVI
Skala: 1:700
Nr kat: SO700188
Typ: wydruk 3D
Shelf Oddity: IJN Chains set for Destroyers
Skala:
1:700
Nr kat:
SO700202
Typ:
wydruk 3D
Shelf Oddity: IJN Chains set for Cruisers
Skala:
1:700
Nr kat:
SO700203
Typ:
wydruk 3D
Shelf Oddity: IJN Chains set for Battleships
Skala:
1:700
Nr kat:
SO700204
Typ:
wydruk 3D

 

Grand Model przygotował ciekawy zestaw do konwersji modelu myśliwca F-16 E/F a konkretniej zestawu w skali 1/48 firmy Tamiya. Można będzie zbudować efektowną miniaturę tego słynnego samolotu w standardzie Block 60. W skład zestawu wchodzą elementy żywiczne, fototrawione oraz kalkomanie. 

GRAND MODELS: U.A.E. F-16 E/F Block 60 Desert Falcon
Skala: 1:48
Nr kat: -
Typ: elementy żywiczne, fototrawione, kalkomanie
Dedykowany do: Tamiya

 

 

Kolejne zestawy praktyczne i bardzo przydatne dla wszystkich, którzy lubią niemieckie "szmatopłaty". Paski do wzmacniania płótna drukowanego Lozegne zawsze się przydawały, a często trzeba było robić je we własnym zakresie. Teraz mamy gotowe z Techmodu w skali 1/72 i 1/48. 

Techmod:  Stripes for Lozegne
Skala:
1:48
Nr kat:
48130
Typ:
kalkomanie
Techmod:  Stripes for Lozegne
Skala:
1:72
Nr kat:
72164
Typ:
kalkomanie

 

Greckie F-4E w okolicznościowych malowaniach zawsze miały swój urok, więc kolejne zestawy z kolejnymi malowaniami na pewno przypadną do gustu modelarzom. Zestawy takie przygotował tym razem Grand Models i trzeba przyznać, że prezentują się efektownie i zachęcająco.

Grand Models:  F-4E "ARES THE GOD OF WAR"
Skala:
1:32
Nr kat:
GMD32001
Typ:
kalkomanie

Grand Models:  F-4E "ARES THE GOD OF WAR"
Skala: 1:48
Nr kat: GMD48001
Typ: kalkomanie

Grand Models:  F-4E "ARES THE GOD OF WAR"
Skala: 1:72
Nr kat: GMD72001
Typ: kalkomanie

 

 

Pomimo, że książka ta była omówiona szerzej nie tak dawno temu, nie możemy o niej nie wspomnieć także w tym miejscu. Monumetalna praca Bartłomieja Belcarza i jego Przyjaciów na temat losów polskiech lotników we Francuskiej Afryce Północnej to jednoz wydarzeń wydawniczych bieżącego roku.

Autor:
Współautorzy:
Ilustratorzy:
Wydawnictwo:     
ISBN:
Data wydania:    
Format:
Cena:
B. Belcarz,
P. Tuliński, W. Matusiak, W. Zmyślony
K. Hołda, A. Juszczak, T. L. Moroşanu, A. M. Olejniczak.
Muzeum COP w Stalowej Woli
978-8365145628
2021-07-12
A4 paperback, 576 stron (576 w kolorze)
120.00 PLN

Także ta książka byłą omawiana szerzej, ale z uwagi na wielką warość historyczną i pozanwczą zdacydowaliśmy się o zamieszczeniu wzmianki na jej temat także w tym miescu. Praca Mateusza Kabatka o działaności koszalińskiego lotniska w latach 1912 - 1945 wydana przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego sprawilła, że wielu mieszczkańców Koszalina zupełnie inaczej postrzega teraz historię swego miasta. Książka odniosła wielki sukces, przez co cały nakład jest obecnie wyczerpany.

Autor:
ISBN:
Data wydania:
Kategoria:
Format:
Mateusz Kabatek
978-83-964222-5-2
2023-05-23
Nowe
A4 pozimy, 132 strony

 
 

Stratus tradycyjnie przygotował konkretną porcję nowości wydawniczych, w tym długo oczekiwany 33 tomik z cyklu Polish Wings, a poświęcony samolotom szturmowym Ił-2. Interesująco zapowiada się pozycja poświęcona malowaniom amerykańskich samolotów z okresu wojny w Wietnamie.

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Wojciech Zmyślony
Andrzej M. Olejniczak
9788366549999
2023-05-30
Polish Wings
PW 33
Nowe
A4 pb, 96 stron (96 w kolorze)
90.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Jarosław Dobrzyński
J. Światłoń, M. Ribeiro, M. Bangsø, A. M. Olejniczak
9788365958433
2023-06-15
White
9144
Nowe
A4 HB, 312 stron (312 w kolorze)
240.00 PLN
Autor:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Alan Ranger
9788367227179
2023-06-12
ON
Camera ON 31
Nowe
A4, pb, 78 stron
65.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Bartłomiej Belcarz, Franciszek Strzelczyk
Karolina Hołda
9788367227346
2023-05-24
SINGLE
Single 50
Nowe
a4, pb, 24 stron (6 w kolorze)
35.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Kategoria:
Format:
Cena:
Jarosław Dobrzyński
Dariusz Karnas
9788367227391
2023-05-15
Samolot po polsku
Sam 09
Nowe
A4 pb, 20 stron (3 w kolorze)
35.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
 
Dariusz Karnas
Dariusz Karnas
9788367227308
2023-06-02
Scale Plans
SC. 79
Nowe
A3 - folded to A4, 0 stron
39.00 PLN

 

Sporą dawkę ciekawych artykułów na temet polskiego lotnictwa morskiego można znaleźć w 14-tym już zeszycie z serii Hiestorie Puckie. Serii, która dzięki znakomitemu zestpołowi autrów i wielkim profesjonaliźmie strony wydawniczej już dawno zyskała uznanie sympatyków lotnictwa i nie tylko.

Muzeum MDLot w Pucku:  
Autor:                                
ISBN:                                 
Data wydania:                   
Seria:                                
Nr katalogowy:                
Format:                             
Cena:  
Historie Puckie Zeszyt 14
Praca zbiorowa
-
2023
Historie Puckie
14HP
A4, 48 stron w kolorze
36.00 PLN 

 

Potentat na rynku makiet kolejowych nie zwalnia tempa. Ilość nowych propozycji oszałamia, tym bardziej, że cała strona to modele taboru kolejowego używanego w Polsce.

 

 

 Hataka powraca z nowymi zestawami lakierów modelarskich z popularnej serii Orange line. Są to zestawy składające się z trzech podstawowych kolorów kamuflażu stosowanego przez dane siły powietrzne w różnych okresach. W chwili obecnej do sprzedaży trafiły zestawy poświęcone lotnictwu brytyjskiemu, amerykańskiemu i niemieckiemu z okresu ostatniej wojny.

HATAKA: WW 2 RAF Coastal Command & RN FAA
Nr kat: HTK-CP11
Typ: lakiery modelarskie

HATAKA: WW 2 RAF South -East Asia (1942-45)
Nr kat: HTK-CP10
Typ: lakiery modelarskie
HATAKA: Late WW2 RAF (1941-45)
Nr kat: HTK-CP09
Typ: lakiery modelarskie
HATAKA: Early WW2 RAF (1940-41)
Nr kat: HTK-CP08
Typ: lakiery modelarskie
HATAKA: Late WW 2 US Army Air Force (1943-45)
Nr kat: HTK-CP07
Typ: lakiery modelarskie
HATAKA: Early WW2 US Army Air Force (1941-43)
Nr kat: HTK-CP06
Typ: lakiery modelarskie
HATAKA: Late WW 2 Luftwaffe Vol. II (1944-45)
Nr kat: HTK-CP05
Typ: lakiery modelarskie
HATAKA: Late WW 2 Luftwaffe Vol. I (1944)
Nr kat: HTK-CP04
Typ: lakiery modelarskie
HATAKA: Mid WW 2 Luftwaffe (1941-44)
Nr kat: HTK-CP03
Typ: lakiery modelarskie
HATAKA: Early WW 2 Luftwaffe Vol. II (1939-41)
Nr kat: HTK-CP02
Typ: lakiery modelarskie
HATAKA: Early WW 2 Luftwaffe Vol. I (1937-39)
Nr kat: HTK-CP01
Typ: lakiery modelarskie
   

 

Nowe zestawy farb przygotowała także firma ICM. Tradycyjnie do farbek dołączany jest werniks, zaś tematyka obu zestawów bardzo przydatna i nie ukrywajmy uniwersalna.

ICM: American Civil War Confederate Infantry
Nr kat: ITEM 3034
Typ: farby akrylowe
ICM: WW II US Infantry
Nr kat: ITEM 3037
Typ: farby akrylowe, werniks

W ten sposób dotarliśmy do końca kolejnego zestawienia, dzieląc swój czas pomiędzy naszą bieżącą działalność i przygotowania do kolejnej edycji Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, który odbędzie się za niecały tydzień. W chwili obecnej dopinamy na ostatni guzik wszystkie sprawy organizacyjne o których na bieżąco informujemy na naszych social mediach. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a nasi goście będą się dobrze bawić podczas kolejnego święta modelarstwa.     

 

 

Koszaliński Pluton Modelarski

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!