Nowości modelarskie - listopad - grudzień 2022

 

Rok 2022 pomału przechodzi do historii. Zapamiętamy go na długo, i to raczej z przyczyn bezpośrednio nie związanych z naszym hobby. Końcówka roku natomiast zaowocowała kilkoma ciekawymi premierami a także nie mniej interesującymi zapowiedziami tego, co czeka nas w przyszłym roku. Producenci modeli i akcesoriów realizują swoje pomysły, zaś modelarze od dawna mogą mówić o klęsce urodzaju. Zapraszamy zatem do lektury ostatniego w tym roku zestawienia nowości, propozycje ciekawe i mogące być całkiem niezłą wskazówką dla spóźnionego Św. Mikołaja.

Zanim to jednak nastąpi pozwolimy sobie na kilka słów podsumowania. Był to pierwszy rok, w którym imprezy modelarskie odbywały się zgodnie z harmonogramem nie zakłócanym przez covidowe obostrzenia. Wszystko zdawało się wracać do normy, gdy nadszedł 24 lutego i nad całą Europą zawisło widmo wojny, która brutalnie wtargnęła do naszych ukraińskich sąsiadów. Co myślimy na temat "Specjalnej Operacji Wojskowej" czyli normalnej WOJNY pisaliśmy w tym miejscu wielokrotnie i nasze zdanie w tej kwestii nie uległo zmianie.  Na pełen szacunek i uznanie zasługuje natomiast postawa i wola walki społeczeństwa ukraińskiego, zwłaszcza tych osób, które pomimo grożących im niemal na każdym kroku niebezpieczeństw, pomimo przerw w dostawach prądu czy ogrzewania, zdecydowały się pozostać w swych domach i bronić swego kraju. Nie tylko na froncie z bronią w ręku, ale także poza nim, starając się normalnie żyć w tej arcytrudnej sytuacji. Dotyczy to także producentów modeli. Większość z ukraińskich firm działa normalnie a ich oferty są ciągle rozszerzane. Firma ICM Models, z którą współpracę zaczęliśmy latem tego roku wydała od tego czasu 29 nowych modeli, wdrażając do produkcji farby akrylowych, a w między czasie zdążyli zaprezentować swe nowe produkty podczas imprezy Teleford. Tak wygląda postawa naprawdę niezłomna i godna naśladowania. Z frontu nadchodzą umiarkowanie optymistyczne informacje, armia ukraińska przez cały czas stawia opór i odzyskuje kolejne tereny i dokonuje udanych ataków na obiekty wojskowe położone wgłębi terytorium wroga, armia agresora jest coraz słabsza, ale nie na tyle słaba, żeby koszmar wojny zwłaszcza dla ludności cywilnej się skończył. To niestety może potrwać jeszcze długo. Wojna w Ukrainie miała także inny skutek w postaci tego, że wiele krajów zaczęło w szybkim tempie modernizować swoje siły zbrojne. Dotyczy także naszego kraju, na uzbrojenie naszego wojska trafią niebawem nowe czołgi, samoloty oraz inny sprzęt. Pomijając aspekty ekonomiczno - polityczne, których nie będziemy w tym miejscu poruszać, chcemy zwrócić uwagę, że będzie to także pole do popisu dla producentów modeli i akcesoriów modelarskich. Tyle posumowanie, pora przyjrzeć się najnowszym propozycjom producentów modeli akcesoriów.

 

Zaczynamy tradycyjnie od A, czyli Arma Hobby. Na krótko przed Świętami w ręce modelarzy trafił podwójny zestaw modeli zatytułowany "Cactus Arir Force". Składa się on z modeli samolotów myśliwskich F4F-4 Willdcat i P-400/P-39D Airacobra. Więcej na jego temat poniżej pisze Marcin.

ARMA HOBBY: Cactus Air Force F4F-4 Wildcat, P-400/P-39D Airacobra Deluxe Set
Skala: 1:72
Nr kat: 70055
Opcje malowania: 6
Typ modelu: 2 x model wtryskowy, wydruki 3D, maski

Cactus Air Force to nic innego jak nieformalna, żargonowa wręcz nazwa połączonych sił dywizjonów myśliwskich  USAAF, USMC oraz US Navy operujących w okresie walk o Guadalcanl z lotniska Henderson Field. Dywizjony te niezwykle skutecznie stawiały czoła niemal wszystkim rodzajom japońskich wojsk skutecznie przerywając dostawy dla japońskich wojsk walczących na wyspie a także przyczyniając się do zatopienia pancernika „Hiei”. Dywizjony Armijne wyposażone były w myśliwce P-39D oraz P-400, dwa warianty słynnej Airacobry, zaś dywizjony Marynarki oraz Piechoty Morskiej używały myśliwców F4F-4 Wildcat. Temu jakże ciekawemu epizodowi poświęcony jest najnowszy, podwójny zestaw modeli przygotowany przez Arma Hobby. 

Skoro są dwa modele, to i pudełko jest większe, znane z zestawów PZL P.11c w skali 1/48 i „Deluxe Set”, bo z tych ostatnich producent nie zrezygnował, przeszły tylko metamorfozę w postaci zastąpienia fototrawionych blaszek wydrukami 3D. Wieko pudełka zdobi wspaniałą grafika Piotra Forkasiewicza przedstawiająca wspólne zestrzelenie bombowca Betty przez por. Roberta M. Fergusona i por. Samuela Folsoma w dniu 12 listopada 1942 r. Dobrze, że Arma Hobby nie ma oporów natury poprawności politycznej i zamieszcza na swoich pudełkach wspaniałe batalistyczne sceny, które bez dwóch zdań podnoszą atrakcyjność produktu jako całości. Na spodzie pudełka mamy tradycyjnie sylwetki boczne wszystkich proponowanych wariantów malowania. 

Podstawą zestawu są wypraski znane z wcześniejszych wydań Wildcata i Airacobry. Zestawy te już zdążyły udowodnić swoją wysoką jakość i bardzo wiele pięknych modeli już w oparciu o nie powstało. 

 Obydwa komplety wyprasek uzupełniają części wykonane metodą wydruku 3D. W przypadku Airacobry wydruk różni się od tego z poprzedniego wydania, do zawiera także elementy do wersji P-39D oraz P-400. Są to fotel z pasami, dwa rodzaje rur wydechowych, lufa działka 37 mm, lufa działka 20 mm, tylce kadłubowych karabinów z dźwigniami przeładowania zamka (są widoczne obok tablicy przyrządów), dwie małe dźwigienki do zamontowania w kabinie,
oraz lufy karabinów skrzydłowych.

O ile Airacobra powstała jako model z wydrukami 3D,  o tyle Wildcat trafił na rynek jeszcze z fototrawkami i wydruki dla niego powstały na potrzeby tego właśnie wydania. Na wydruku znajdują się fotel z pasami, łańcuchy napędu chowania podwozia, rury wydechowe, lufy zewnętrznych karabinów 0,5 cala, dwie bomby 100 funtowe wraz z wyrzutnikami, pierścień przewodów iskrowników silnika z gniazdami na przewody oraz dźwignie gazu i chowania podwozia. Jednym słowem na bogato. Zdaję sobie sprawę, że wykonane przeze mnie zdjęcia nie oddają tego, co napisałem, całe bogactwo obu wydruków ujawni się dopiero po odcięciu elementów z suportów wydruku.

Każdy zestaw ma na wyposażeniu maski do malowania ram oszklenia kabin oraz kół podwozia. Wykonano je z papieru Kubaki. Maski do malowania kabin od pewnego czasu są standardowym elementem każdego nowo wydawanego zestawu Arma Hobby.

Kalkomania to dość spory arkusz, ale przy tej ilości malowań innego rozwiązania zastosować się po prostu nie da. Są oczywiście stencile, pasy oraz imitacje zegarów i tabliczek znamionowych do wnętrza kabin. Kalkomanie wydrukowano w Techmodzie, więc o jakość techniczną możemy być spokojni.

Producent proponuje w sumie osiem wariantów malowania, po cztery na każdy typ samolotu. Oczywiście w ramach konwencji tego zestawu, są w jakiś sposób z sobą połączone, a każde malowanie to ciekawa, dokładnie udokumentowana historia wojenna, którą możemy poznać, skanując kod QR zamieszczony przy każdym ze schematów. W przypadku samolotów P-39D i P-400 Airacobra mamy do dyspozycji:
•    P-400 Airacobra „białe 13” „Hells Bell”, BW151, 67FS/347FG, pilot Lt. Robert M. Ferguson, Guadalcanal, sierpień-listopad 1942 r.
•    P-39D-2 Airacobra „białe 12” „Beth”, Cpt. Paul Bechtel, dowódca 12FS, Guadalcanal, grudzień 1942 r.
•    P-400 Airacobra „białe 12”, BW156, pilot Lt. Richard Johnson 67FS/347FG „Fancy Nancy”, Guadalcanal sierpień-wrzesień 1942 r.
•    P-39D-1 Airacobra „żółte 56” 41-38400, 68FS/347FG, Guadalcanal, grudzień 1942 r. Na tym samolocie Lt. Vernon Head z 67FS wykonał lot na bombardowanie Nowej Georgii.
Myśliwce F4F-4 Wildcat możemy wykonać w następujących malowaniach:
•    F4F-4 Wildcat „czarne 29”, pilot Lt. Samuel Folsom, VMF-121, Guadalcanal. Na tym samolocie Sam Folsom zestrzelił dwa bombowce G4M1 Betty 12 listopada 1942 r.
•    F4F-4 Wildcat „białe 2”, pilot Mjr. Marion E. Carl, VMF-223, Guadalcanal, luty 1943 r.
•    F4F-4 Wildcat „czarne F-12” BuNo. 5192, pilot Lt. James „Pug” Southerland II, VF-5/USS Saratoga, 7 sierpnia 1942 r. samolot zestrzelił pierwszy japoński bombowiec nad Guadalcanal, a następnie został zestrzelony przez samego Saburo Sakai w epickiej samotnej walce przeciwko kluczowi Zer.
•    F4F-4 Wildcat „białe 19” BuNo. 03417, pilot Lt. Stanley W. „Swede” Vejtasa, VF-10/USS Enterprise. Podczas bitwy pod Santa Cruz 26 października 1942 r. Vejtasa zestrzelił dwa bombowce nurkujące i pięć samolotów torpedowych w jednym locie bojowym.
Jest zatem w czym wybierać, a wybór jak zwykle trudny. 

Schematy malowania znajdują się oczywiście na ostatnich stronach instrukcji montażu i malowania, która ma postać barwnej broszurki wydanej elegancko na kredowym papierze.

Jedyną zamianą jest tu wkładka zawierająca, jak należy montować w modelach wydruki 3D. Jedną stronę poświęcono Ariacobrom, drugą zaś Wildcatom.
Zestaw zatem na bogato i z rozmachem, jak to już Arma Hobby zdążyła nas przyzwyczaić. Najcięższy orzech do zgryzienia mają teraz posiadacze wcześniejszych wydań tych modeli, bo z kolei dla tych, którzy jeszcze nie mają w zbiorach ani Airacobry ani Wildcata, może się to okazać bardzo dobrą, wartą rozważenia propozycją. Myślę, że znajdzie on wielu nabywców, także w Polsce, biorąc pod uwagę, jak szybko wyprzedał się poprzedni zestaw "Deluxe", poświęcony Hurricanom z operacji "Jubilee".

Dziękuję producentowi, firmie Arma Hobby za przekazanie modelu  na potrzeby recenzji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Wraz z powyżej opisanym zestawem Arma Hobby zaprezentowała także boxart swego modelu, który ukaże się w sprzedaży w połowie stycznia 2023 roku. Będzie to model samolotu myśliwskiego Hawker Hurricane Mk. IID

Zestaw powstanie w oparciu o wypraski znane z modeli wersji Mk.IIC słynnego myśliwca do których zostaną dołączone elementy charakterystyczne dla wersji Mk.IID wykonane w formie wydruków 3D. Dołączona do zestawu kalkomania umożliwi wykonanie modelu w jednym z pięciu wariantów malowania do wyboru.

 

Sporą porcję nowości na koniec roku zafundowała modelarzom także firma IBG Models. Od razu rzucają się w oczy dwa zestawy będące zupełnie nowymi produktami i pewnie zalążkiem całych serii modeli, jak to producent ma w zwyczaju. Mowa to oczywiście o modelach niemieckich czołgów lekkich Pz.Kpfw. II Ausf. a2. Producent przewidział wersję podstawową oraz limitowaną wzbogaconą o dodatki w postaci metalowej lufy, dodatkowych elementów wykonanych w formie wydruków 3D oraz figurek załogi. Dodatkowe elementy w postaci wydruków 3D zawierać będzie także model samolotu myśliwskiego MiG-29 UB w barwach Ukraińskich Sił Powietrznych. Pozostałe modele mają już klasyczną konwencję, ale to nie znaczy, że są mniej interesujące od wymienionych powyżej.  

IBG MODELS: MiG-29UB in Ukrainian Air Force
Skala: 1:72
Nr kat: 72902
Opcje malowania: 4
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione, wydruki 3D
IBG MODELS: FW 190D-9 Prototype (Limited Edition)
Skala: 1:72
Nr kat: 72558
Opcje malowania: 4
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione, wydruki 3D
IBG MODELS: Pz.Kpfw. II Ausf. a2 - Germen Light Tank
Skala: 1:35
Nr kat: 35076
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Pz.Kpfw. II Ausf. a2 - Germen Light Tank (Limited Edition)
Skala: 1:35
Nr kat: 35083L
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione, metalowa lufa, wydruki 3D, figurki
 
IBG MODELS: Pz.Kpfw. 7TP 731(p) tank in  Germen Service
Skala: 1:35
Nr kat: 35073
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Diamond T 972 Dumptruck - Softcab
Skala: 1:72
Nr kat: 72087
Opcje malowania: 4
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione

 

Nowością w ofercie tego producenta jest model śmigłowca PZL W-3 Sokół w barwach Aerofłotu. Zestaw w skali 1/48 i jak producent sam stwierdził, że co prawda nie jest to najlepszy moment na tego typu malowania, ale skoro jest gotowy, to siłą rzeczy trafia na rynek.

Answer Plastic Kits: PZL W-3 Sokół Aerofłot
Skala:
1:48
Nr kat:
AA48007
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione,

 

W ofercie firmy Hobby 2000 pojawiły się kolejne mocne punkty. Modele ciężkich myśliwców Bf 110 wydane swego czasu przez firmę Dragon w skali 1/32 od dawna cieszyły się uznaniem modelarzy, cieszy także fakt wznowienie modeli samolotów myśliwskich F-8 Crusader opracowanych w skali 1/48 przez japońską Hasegawę. Modele te od dawna nie były dostępne, więc ich wydanie przez Hobby 2000 to strzał w dziesiątkę.

Hobby 2000: Messerschmitt Bf 110D
Skala:
1:32
Nr kat:
32007
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Dragon), maski
Hobby 2000: Messerschmitt Bf 110E
Skala:
1:32
Nr kat:
32008
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Dragon), maski
Hobby 2000: F-8E Crusader "Marines"
Skala: 1:48
Nr kat: 48021
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Hasegawa), maski
Hobby 2000: F-8E Crusader "MIG Killers"
Skala: 1:48
Nr kat: 48021
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Hasegawa), maski
Hobby 2000: Brewster F2A-1/2 Buffalo
Skala:
1:72
Nr kat:
72064
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Hasegawa), maski

 

Nowe propozycje Spacial Hobby to głównie kolejne wydania zestawów już obecnych od pewnego czasu na rynku, ale jak to w przypadku tego producenta podane w interesującej formie. Zupełną nowością jest natomiast wyścigówka Bugatti opracowana w skali 1/48.

Special HOBBY: Fiat G.50B Bicomando
Skala:
1:32
Nr kat:
SH 32083
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne.
Special HOBBY: L-4 Cub "European Cubs in Post-War Service"
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 48222
Opcje malowania:
4
Typ modelu:
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne.
Special HOBBY: Breda 65A-80 "Aviazione Legionaria"
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 48226
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne.
Special HOBBY: Bugatti 100 Racer
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 48219
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne.
Special HOBBY: Junkers Ju-87D-3 Stuka "Stuka Experten"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72470
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, wydruki 3D
Special HOBBY: Messerschmitt Bf 109E
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72472
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy

 

Na temat firmy ICM Models pisaliśmy już na wstępie, teraz konkrety. Mamy kolejne modele będą kontynuacją rozpoczętych swego czasu cykli produkcyjnych takich, jak Yak-9, Beaufort czy Bronco. Z dużym zadowoleniem odnotowaliśmy fakt powrotu firmy do tematów marynistycznych. Po ciekawych modelach małych U-bootów oraz niemieckich pancerników z okresu I Wojny Światowej ukraiński producent wydał model niemieckiego kutra rybackiego przystosowanego do zadań patrolowych. Niewielki ten modelik (około 6 cm długości) będzie ciekawym uzupełnieniem kolekcji modeli okrętów w podziałce 1/350. Nie oznacza to, że pozostałe propozycje ukraińskiego producenta nie są warte uwagi, wręcz przeciwnie

ICM Models: Yak-9T Normandy - Niemen. Plane of Marcel Lefevre
Skala:
1:32
Nr kat:
32092
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy,
 
ICM Models: Bronco OV-10A US Navy
Skala:
1:48
Nr kat:
48304
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy,
 
ICM Models: Bristol Beaufort Mk.IA with tropical filter
Skala:
1:48
Nr kat:
48311
Opcje malowania:
5
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: Soviet military airfield 1980s
Skala:
1:72
Nr kat:
D57203
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
3 x model wtryskowy, podstawka
ICM Models: KFK Kriegsfischkutter WWII German multi propose boat
Skala:
1:350
Nr kat:
S.018
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model wtryskowy
ICM Models: s.Gr.W.34 WWII German mortar
Skala:
1:35
Nr kat:
35716
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy,
 
ICM Models: WWII German mortar s.GR.W.34 with Crew
Skala:
1:35
Nr kat:
35715
Opcje malowania:
1
Typ modelu:
model wtryskowy, figurki
ICM Models: US Helicopter Pilots (Vietnam War)
Skala:
1:48
Nr kat:
48089
Opcje malowania:
1
Typ modelu:
figurki
ICM Models: Pilots of the Soviet Air Force 1943 - 1945
Skala:
1:32
Nr kat:
32117
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
figurki

   

Prawdziwa jednak bomba czeka na nas w przyszłym roku. ICM pracuje bowiem nad modelami latających dźwigów Sikorsky CH-54A. Nie było by w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że te modele zostaną wydane w skali 1/35! Będziemy mieli zatem do czynienia z naprawdę ogromnymi modelami, a jeżeli będą tak dobrze opracowane jak na przykład modele samolotów OV-10, może to być kolejny hit rynkowy ukraińskiego producenta.

Popularna seria modeli pojazdów pancernych to już prawie 100 pozycji! Kolejne dwa numery to pojazdy armii francuskiej, kolejna odmiana popularnego Renault - R39 z armatą 37 mm SA38 oraz lekki czołg rozpoznawczy AMR 35 ZT1a.

FTF: Renault R39 z armatą 37 mm SA38
Skala:
1:72
Nr kat:
PL1939-096
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy
FTF: Francuski Lekki Czołg Rozpoznawczy AMR 35 ZT1a
Skala:
1:72
Nr kat:
PL1939-097
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy

  

Mirage Hobby odświeża swoją ofertę modeli poprzez limitowane edycje wzbogacone dodatkami w postaci wydruków 3D, figurek i elementów fototrawionych. Takim jest właśnie samobieżny moździerz 75mm HMC M8 "Scott" Coś dla entuzjastów Lądowania w Normandii i ogólnie klimatów ETO.

Mirage Hobby: 75mm HMC M8 "Scott"
Skala: 1/72
Nr kat: 720002 (limited edition)
Opcje malowania: 5
Typ modelu: model wtryskowe, el. fototrawione, wydruki 3D, figurka 3D

Recenzję tych miniaturowych modeli nie tak dawno napisał Marcin, ale nie zaszkodzi o nich przypomnieć. Jeśli kogoś interesują mikromodele barek desantowych w skali 1/700, warto zwrócić uwagę na tę nowość z Shelf Oddity.

Mikrostocznia: Barki desantowe LCM-3
Skala: 1/700
Nr kat: SO27003
Opcje malowania: 1
Typ modelu: 2 x modele,  elementy fototrawione, wydruki 3D.

 

Modele okrętów pomocniczych i specjalnego przeznaczenia to domena naszych producentów żywicznych mikromodeli okrętów. Przykładem tego trendu jest najnowsza propozycja Niko Model - amerykański tender lotniczy USS Absecon. Model w konwencji do linii wodnej. Powinien cieszyć się dużym zainteresowaniem, bo sylwetka ładna i oryginalna zarazem.

Niko Model: USS Absecon (AVP-23) 1943
Skala: 1/700
Nr kat: 7119
Opcje malowania: 1
Typ modelu: model żywiczny, elementy fototrawione

 

Nieco ze swoich najbliższych planów ujawniła ostatnio firma AJM Models. O tych projektach było co prawda wiadomo od jakiegoś czasu, ale weszły one już w końcową fazę przygotowań do produkcji. Dwa pierwsze z prezentowanych poniżej zapowiedzi powinny być dostępne pod koniec stycznia 2023 roku.

Okręt desantowy HMCS "Prince David", skala 1/700
Krążownik przeciwlotniczy HMCS "Prince Robert", skala 1/700
Krążownik lekki HMS "Enetprise", skala 1/700
Japońska armata typ 41 i 90, 75mm, skala 1/72

 

Łódzki GPM konsekwentnie poszerza swoja ofertę modeli pojazdów wykonanych w technologii wydruku 3D. Większość nowych propozycji jest tradycyjnie adresowana do modelarzy budujących makiety kolejowe w skalach H0 i TT, jednak opracowany w podziałce 1/72 popularny "Maluch" ale z wnętrzem powinien zainteresować także liczną rzeszę modelarzy redukcyjnych.

GPM: Fiat 126p MALUCH Full interior
Skala:
1:72
Nr kat:
3D-72-37-S
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: STAR 660 Dźwig Hydros
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-110
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: STAR 200 Skrzyniowy
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-112
Typ modelu:
model 3D
  
GPM: STAR 200 Chłodnia
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-114
Typ modelu:
model 3D 
GPM: D-83 Przyczepa z plandeką
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-111 z P
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: HONKER PW-2 (4 x 4)
Skala:
1:120
Nr kat:
3D-TT-26
Typ modelu:
model 3D
GPM: Syrena BOSTO
Skala:
1:120
Nr kat:
3D-TT-43
Typ modelu:
model 3D
GPM: FSO Polonez Borewicz
Skala:
1:120
Nr kat:
3D-TT-31
Typ modelu:
model 3D

 

 

Może nie jest tu tak "na bogato" jak przed dwoma miesiącami, ale nie znaczy to, że nie ciekawie. Klasyczne kartonowe modele pojazdów cywilnych i wojskowych, samolotów, wśród których zwraca uwagę model samolotu pasażerskiego Li-2P w Lotowskim malowaniu, a także spora ilość nowych (także świątecznych) propozycji dla początkujących powinna ucieszyć nie jednego amatora modeli kartonowych.

Kartonowe Hobby: Władimiriec T-25A
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 565
Typ modelu:
model kartonowy
 
Kartonowe Hobby: GAZ-69 2P26 Trzmiel
Skala:
1:25
Nr kat: No.
566
Typ modelu:
model kartonowy 

 

MPModel:  Messerschmitt Bf-109G4
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 93
Typ modelu:
model kartonowy
MPModel:  Lisunow Li-2P
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 94
Typ modelu:
model kartonowy

 

Kartonowy Ekspres: Syrena BOSTO
Skala: -
Nr kat:
No. E054
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Land Rover Defender SG
Skala: -
Nr kat:
No. E053
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Robur LD 3001
Skala: -
Nr kat:
No. E052
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Volkswagen Golf
Skala: -
Nr kat:
No. E051
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Skoda Favorit Pick-up
Skala: -
Nr kat:
No. E050
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Tarpan Honker Ambulans WOPR
Skala: -
Nr kat:
No. E043
Typ modelu:
model kartonowy

 
Kartonowy Ekspres: Samolot Św. Mikołaja
Skala: -
Nr kat:
No. ESP1
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Pociąg Św. Mikołaja
Skala: -
Nr kat:
No. ESP2
Typ modelu:
model kartonowy
 

Także GPM nie szaleje zbytnio z ilością nowych modeli kartonowych, ale model japońskiego pancernika Nagato w skali 1/200 ucieszy pewni nie jednego miłośnika kartonowych modeli okrętów wojennych.

GPM: NAGATO
Skala:
1:200
Nr kat: No. 619K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: NAGATO
Skala:
1:200
Nr kat: No. 619
Typ modelu: model kartonowy

GPM: Najazd Samochodowy
Skala:
1:87
Nr kat: No. 198H0
Typ modelu: model kartonowy wycinany laserem

 

 

 

IBG Models poza modelami poszerza także swą ofertę akcesoriów modelarskich. Są zatem maski do malowania kabin modeli samolotów PZL P.11/P.24 a także całkiem przyjemnie wyglądające wydruki do długich Fok.

IBG MODELS: PZL P.11/P.24 painting maski
Skala: 1:72
Nr kat: 72M004
Typ: maski
Dedykowany do:
IBG Models
IBG MODELS: Exhausts for Fw 190D
Skala:
1:72
Nr kat:
72U001
Typ:
wydruk 3D
Dedykowany do:
IBG Models
IBG MODELS: Metal landing flaps for Fw 190D
Skala:
1:72
Nr kat:
72U002
Typ:
wydruk 3D
Dedykowany do:
IBG Models

Tradycyjnie Yahu trzyma rękę na pulsie. Tablice przyrządów do Airaqcobry z Army oraz Dauntlessa z Flyhawka na  pewno znajdą chętnych do wykorzystania podczas budowy modeli, podobnie jak tablice do policyjnego W-3 Sokół w skali 1/48.

YAHUMODELS: P-39Q Airacobra late
Skala:
1:72
Nr kat:
YMA7342
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Arma Hobby
YAHUMODELS: SBD-3
Skala:
1:72
Nr kat:
YMA7339
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Flyhawk
YAHUMODELS: W-3A Sokół Policja
Skala:
1:48
Nr kat:
YMA4914
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Answer Plastic Kits

 

Podobnie jest w przypadku firmy GPM Models. Nowe zestawy detali w postaci wydruków 3D dedykowane są nie tylko do modeli nowych takich jak Nagato, ale także nieco starszych, które jakiś czas funkcjonują na rynku. Do tego zestawy uniwersalne, głownie z amerykańską okrętową artylerią przeciwlotniczą.

GPM: Nagato Detail Set
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-200-19
Typ modelu:
druk 3D
GPM: US Navy 4 x 28 Quad  Mount Gun
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-200-20
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Alberico Da Barbiano Set
Skala: 1:100
Nr kat: 3D-GPM-624
Typ modelu: druk 3D
GPM: Emile Bartin Set
Skala:
1:100
Nr kat:
3D-ava019 -3d
Typ modelu:
druk 3D
GPM: 1 x 127 mm plot US Navy
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-200-19
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Hotchkiss 13,7 mm
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-200-20
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Flakvierling 38
Skala:
1:200
Nr kat:
L200DE-07-3D
Typ modelu:
druk 3D
 
   

Całkiem sporo nowych propozycji w segmencie akcesoriów modelarskich przygotowała wrocławska Shelf Oddity. O wyrzutniach torpedowych oraz antenie radaru PRV-16 była nie tak dawno mowa, zaś pozostałe blaszki omówimy niebawem.

Shelf Oddity: USN Quintuple 21-inch Mk.14 & Mk.15 Torpedo Tube Mounts
Skala: 1:700
Nr kat: SO700195
Typ: wydruk 3D
Shelf Oddity: USN Quintuple 21-inch Mk.14 & Mk.15 Torpedo Tube Mounts Advanced Set
Skala: 1:700
Nr kat: SO700196
Typ: wydruk 3D
Shelf Oddity: USN Quadruple 21-inch Mk.14 & Mk.15 Torpedo Tube Mounts
Skala: 1:700
Nr kat: SO700198
Typ: wydruk 3D
Shelf Oddity: USN Quadruple 21-inch Mk.14 & Mk.15 Torpedo Tube Mounts Advanced Set
Skala: 1:700
Nr kat: SO700199
Typ: wydruk 3D
Shelf Oddity: USN Triple 21-inch Torpedo Tube Mounts
Skala: 1:700
Nr kat: SO700200
Typ: wydruk 3D
Shelf Oddity: USN Triple 21-inch Torpedo Tube Mounts Advanced Set
Skala: 1:700
Nr kat: SO700201
Typ: wydruk 3D
Shelf Oddity: PRV-16 Radar Antenna Gird
Skala: 1:72
Nr kat: SO57203
Typ: elementy fototrawione
Shelf Oddity: Wessex extremal detail set
Skala: 1:144
Nr kat: SO214413
Typ: elementy fototrawione
Shelf Oddity: Assorted WWII IJN antennae Vol.1
Skala: 1:144
Nr kat: SO514415
Typ: elementy fototrawione
Shelf Oddity: Okha 11
Skala: 1:144
Nr kat: SO314460
Typ: kalkomanie, elementy fototrawione


 

Firma ModelMaker Decals  zdecydowała się na odważny krok i wydała zestaw poświęcony wszystkim samolotom, na których latał bojowo słynny Jan "Donald" Zumbach. Kalkomanie opracowano w podziałkach 1/72 i 1/48. Oferowane są także z dealami żywicznymi do konwersji modeli samolotu A 26, na którym polski as latał podczas wojny w Biafrze. Warto jednak także zwrócić uwagę na malowanie samolotu Curtiss Hawk 75. Jest ono poprawne, ale ukazuje wygląd tego samolotu z 1939 r. Kiedy w 1940 r. za jego sterami zasiadał Jan Zumbach, samolot ten nie miał numeru na stateczniku pionowym, zaś godło pod kabina było wymalowane w innym miejscu. Nie mieliśmy okazji, aby szczegółowo zapoznać się z tym zestawem, jeżeli takie informacje są zamieszczone w schematach malowania to bardzo dobrze, jeżeli nie to warto to uzupełnić, aby nie wprowadzać w błąd odbiorców.  Poza zestawami kalkomanii na samoloty J. Zumbacha firma wydała także dwa interesujące zestawy kalkomanii na fińskie F/A-18 C/D W skali 1/48 i 1/72 ukazały się zestaw podstawowy oraz umożliwiający budowę w malowaniu okolicznościowym z 2022 r.

ModelMaker Decals: Jan "Donald" Zumbach Planes + A26 resin nose
Skala: 1:48
Nr kat: D48170
Typ: kalkomanie, elementy żywiczne

ModelMaker Decals: Jan "Donald" Zumbach Planes + A26 resin nose
Skala: 1:72
Nr kat: D72170
Typ: kalkomanie, elementy żywiczne

ModelMaker Decals: Jan "Donald" Zumbach Planes
Skala: 1:48
Nr kat: D48170
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Jan "Donald" Zumbach Planes
Skala: 1:72
Nr kat: D72170
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Finnish F/A-18 C/D Generic Set
Skala: 1:48
Nr kat: D48176
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Finnish F/A-18 C/D Generic Set
Skala: 1:72
Nr kat: D72176
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Finnish F/A-18 C/D Display Team 2022
Skala: 1:48
Nr kat: D48177
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Finnish F/A-18 C/D Display Team 2022
Skala: 1:72
Nr kat: D72177
Typ: kalkomanie

 

Kolejne bardzo praktyczne propozycje od firmy Techmod. Każdy, kto ma dostęp do kolorowej drukarki laserowej i zna podstawy projektowania kalkomanii wykorzysta arkusze papieru do druku kalkomanii. Arkusze z papierem maskującym Kabuki także przydadzą się w niejednym warsztacie.

Techmod: Papier do druku kalkomanii niebieski
Skala: -
Nr kat: 10111
Typ: kalkomanie 1 arkusz
Techmod: Papier do druku kalkomanii biały
Skala: -
Nr kat: 10101
Typ: kalkomanie 1 arkusz
Techmod: Papier do druku kalkomanii niebieski
Skala: -
Nr kat: 10112
Typ: kalkomanie
5 arkuszy
Techmod: Papier do druku kalkomanii biały
Skala: -
Nr kat: 10102
Typ: kalkomanie
5 arkuszy
Techmod: Papier maskujący Kabuki
Skala: -
Nr kat: 10001
Typ: papier maskujący samoprzylepny 1 arkusz

Techmod: Papier maskujący Kabuki
Skala: -
Nr kat: 10002
Typ: papier maskujący samoprzylepny 5 arkuszy

 

Poza modelami i akcesoriami, Shelf Oddity przygotowała także nowe zestawy kalkomanii, tradycyjnie na modele samolotów wojskowych w podziałce 1/144. Model samolotów i model...pomnika w postaci samolotu MiG-17. Pomnik ten stał w Legnicy a zdobiły go "okolicznościowe" napisy wykonane sprayem świadczące o "wielkiej miłości" mieszkańców tego miasta do Armii Radzieckiej.

Shelf Oddity: F-84G Thunderjet Armee Del' Air
Skala: 1:144
Nr kat: SO314421
Typ: kalkomanie
Shelf Oddity: Finnish AF UTI MiG-15 (SC-102)
Skala: 1:144
Nr kat: SO314464
Typ: kalkomanie
Shelf Oddity: MiG-17 From Legnica With Love
Skala: 1:144
Nr kat: SO314455
Typ: kalkomanie
Shelf Oddity: Finnish Big Blue Eye Drakens
Skala: 1:144
Nr kat: SO314471
Typ: kalkomanie

 

 Także Answer ma nową pozycje w ofercie kalkomanii. Zestaw do wykorzystania podczas budowy modelu wagonu pocztwoego 304C.

Answer: Wagon pocztowy 304C
Skala: 1:25
Nr kat: -
Typ: kalkomanie

 

 

Duże zainteresowanie, jakie wywołało wydanie I tomu monografii śmigłowca wielozadaniowego PZL W-3 Sokół, sprawiło, iż na drugi tom nie trzeba było długo czekać. Do rąk czytelników trafił zatem II tom o podobnej objętości i szacie graficznej, przygotowany przez ten sam zestaw autorów, zaś konsultantem opracowania został  Adam Pękala. W przygotowaniu tom III opracowania.

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:    
Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński, Seweryn Fleischer
Marcin Dworzecki
978-83-61735-02-1
11.12.2022 r.
-
-
-
A4 176 stron w kolorze, 10 arkuszy A3 z rysunkami w skali 1/72 i 1/48
149,00 PLN

 

Wydawnictwo Stratus na koniec roku proponuje kolejne pozycje w swoich popularnych seriach wydawniczych. Zwraca uwagę nowy tomik w serii "Samolot po Polsku MAXI" poświęcony jednej z najbardziej znanych powojennych polskich konstrukcji PZL-101 Gawron. Swoją cegiełkę dołożył tu także Marcin. Publikacja poświęcona samolotowi akrobacyjnemu RWD-10 to jego dzieło.

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Dariusz Karnas
Dariusz Karnas
9788367227124
2022-12-13
Samolot po polsku Maxi
MAXI 07
Nowe
A4, pb, 92 stron (92 w kolorze)
79.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Alex Crawford
John Smith
9788366549913
2022-11-17
Orange
8125
Nowe
A4, pb, 172 stron (8 w kolorze)
135.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:

Marcin Wawrzynkowski
Dariusz Karnas
978-83-67227-13-1
2022-11-10
Samolot po polsku
Sam 07
Nowe
A4 pb, 18 stron (3 w kolorze)
35.00 PLN

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Artur Juszczak, Dariusz Karnas
Artur Juszczak
978-83-67227-14-8
2022-11-16
SINGLE
Single 43
Nowe
A4, pg, 24 stron (4 w kolorze)
35.00 PLN
Autor:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Dariusz Karnas
978-83-66549-85-2
2022-12-19
Scale Plans
SC. 76
Nowe
A4 (A3), 0 stron
39.00 PLN
Autor:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Dariusz Karnas
978-83-66549-86-9
2022-12-19
Scale Plans
SC. 77
Nowe
A4 (A3), 20 stron
39.00 PLN

 

Wielkim hitem w ofercie PIKO i to przeznaczonym na rynek polski jest miniatura elektrycznego zestawu trakcyjnego EN-57 w skali H0. Premiera modelu miała miejsce w listopadzie i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród fanów makiet kolejkowych.

Niejako w cieniu tej premiery są pozostałe nowe propozycje PIKO, wśród których jest też kilka modeli lokomotyw i wagonów znanych polskich torów. Nowości nie tylko skali H0 ale także we wszystkich pozostałych.  

 

 

Tym razem firma ICM zatroszczyła się o nabywców nowych zestawów figurek. Nawet trochę na wyrost, bo zestaw pilotów amerykańskich śmigłowców ukazał się pod koniec grudnia, zaś  figurki amerykańskich żołnierzy z okresu I Wojny Światowej oraz ukraińskich żołnierzy obecnie walczących z rosyjskim agresorem ukażą się w przeszłym roku. Ale farbki już są. Każdy zestaw to pięć buteleczek z farbą oraz werniks.

ICM: US Helicopter Pilots (Vietnam War)
Nr kat: ITEM 3023
Typ: farby akrylowe, werniks 
ICM: WW I US Infantry
Nr kat:
ITEM 3024
Typ:
farby akrylowe, werniks 
ICM: Armed Forces of Ukraine
Nr kat:
ITEM 3025
Typ:
farby akrylowe, werniks 

Nowościami w zakresie chemii a konkretnie farb modelarskich kończy się ostatnie w tym roku zestawienie. Tak jak pisaliśmy na wstępie 2022 rok na długo zostanie w naszej pamięci. W nadchodzącym, 2023 roku życzymy przede wszystkim zdrowia i  jakby to nie zabrzmiało, pokoju i powrotu do normalności, oby sprzęt wojskowy był tylko używany do demonstracji na rodzinnych piknikach i był jedynie inspiracją dla modelarzy.

 

 

Koszaliński Pluton Modelarski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!